• Амстердам: місто каналів і мостів

  • Субота, 19 жовтня 2013 року
Амстердам ... місто тисячі каналів. Але ж це було звичайне рибальське село, щоправда, з того часу пройшло 900 років.
 
Славу Амстердаму приніс Золоте XVII століття, коли процвітали торгівля, ремесла, мистецтво, і, особливо живопис. Саме тоді були споруджені основні напівкруглі концентричні канали, які надали місту неповторний образ - «Singel», «Prinsengracht», «Herengracht», «Keizersgracht».

По каналах розвозили харчі й товари з морського порту до всіх районах міста. А розвантажували кораблі з допомогою канатів, закріплених під самим дахом на кронштейнах будинків. І самі будинки, стіни їх фасадів були складені, як би нахилившись вперед, щоб вантаж провисав, а не повз по стіні. Тому коли дивишся уздовж вулиці на будинку, вони стоять незграбно - розчепірені, як моряки, що зійшли на берег після довгого плавання.

Амстердам розташований в гирлі річки Амстел, яка впадає в затоку Ай Північного моря.

Низинні місця тут були багнистими, болотистими, для житла зовсім непридатними. Але працьовитість і старанність жителів зробили ці краї не тільки благодатними, але і привітними.

Не вікно в Європу, а Європу - у вікно


Гуляючи вузькими вуличками Амстердама, уздовж його каналів, я на хвилинку затрималася на пішохідному містку, щоб подивитися вниз на темну воду. Згадалася Леб'яже канавка біля Літнього саду в Пітері.

Тільки вода там прозоріше і більше блакиті: північна прохолода позначається. Ах, ось звідки виник Санкт-Петербург, місто, видатний серед інших російських міст, місто-красень! Петро I повертався з Голландії в Росію, натхненний ідеєю створити подібний місто на землях своєї імперії. Так що, рідний батько Санкт-Петербурга - Амстердам. Як говоритися, плоть від плоті.

Правда, матір'ю в цьому випадку доведеться назвати Петра Великого. Смішно виходить - така собі одностатева сім'я.

Втім, для Амстердама тут немає нічого дивного: в шлюб тут нерідко вступають два чоловіки, дітей усиновляють. Але про це іншим разом.

Тепер стало ясно, чому цар Петро не побоявся болотистих низин у Фінської затоки, закладаючи Пітер на Неві, немов Амстердам на Амстел. Звідси ці легко впізнавані канали Санкт-Петербурга, ці низькі мости, вигнуті, як спина стривоженої кішки. З Амстердама.  

В ті століття Петро Великий вирішив перенести частину Європи в Росію, немов на дику лісову яблуню прищепити персик. Образно кажучи, через «вікно» перетягнути в місто на Неві цивілізацію з досить розвиненою тоді Голландії. Государь-імператор хотів влити «свіжу кров» в економіку щоб зміцнити державу. Тому й бороди голив, тому й кави змушував купців пити, мови іноземні освоювати, та примушував боярських синів їхати до Європи вивчати науки, ремесла та торгівлю. І вийшло-таки, через 300 років традиція відправляти нащадків у Кембридж та Оксфорд все ж залишилася.

Однак, якщо порівнювати Санкт-Петербурга з Амстердамом, як на мене, то місто Петра прекрасніше, можливо тому, що цар скликав найкращих італійських архітекторів щоб гідний вигляд мала північна столиця. Але повернемося до Голландії.
 
Скромна чарівність Амстердама

Є в цьому місті особлива притягальна сила. Він не має бездоганну красу, скоріше, це буденне місто, місто-трудівник. Сильний внутрішній дух, його багата історія.

Чому ж Амстердам має настільки скромний вигляд? У XVII столітті, коли відбувалася основна забудова міста, в цей успішний для Голландії вік розквіту голландські бюргери воліли замість розкоші скромність. До того часу королівство Нідерланди якраз розділилося на 2 країни - Бельгію, що сповідувала католицизм, і Голландію, де панувала протестантська релігія. Жителі північних провінцій Нідерландів, тобто утвореної Голландії, були люди глибоко віруючі. А протестантам були чужі показна розкіш. Розкішний стиль рококо, який панував в католицькій Європі, голландські бюргери не прийняли. Навіть міську ратушу Амстердаму, зведену відразу після поділу держави, вони вибудували з підкреслено скромним декором.

В історичному центрі міста фасади житлових будинків, розташованих вздовж каналів, мають, як правило, лише по два вікна. За старих часів з ширини фасаду стягували великий податок, і власники пристосувалися будувати вузькі довгі будинки, в яких і самі кімнати, і сходові клітини були надзвичайно тісними.

Самий вузький будинок в Амстердамі всього 2 метри заширшки і 6 метрів завдовжки. Тут не зайве згадати, що земля в Амстердамі відвойована у моря, та й взагалі, 40% всієї площі Голландії знаходиться нижче рівня океану, тому земля цінується дорого, і ставляться до неї бережно.

Голландія пишається та береже своє минуле. Нові споруди старого Амстердама талановиті архітектори гармонійно вписують у вигляд міста, зберігаючи неповторний шарм часів Рембрандта та Вермера.

Де кораблі вище літаків

Дивовижне місто Амстердам - сюрпризи сюрпризами поганяють. Літаки прибувають в аеропорт Схіпхол, який збудований на дні висохлого озера Харлемермеер. Виявляється це нижче за рівень моря на 4,5 метра, тобто, кораблі в амстердамському порту вище літаків.

Центральний вокзал в Амстердамі однією стороною звернений до суші, до міста: тут зупиняються трамваї, а іншою - на море: тут швартуються кораблі.

Буль-буль і статистика

В місті 1200 мостів, а довжина всіх каналів сягає 100 кілометрів. Але муніципалітет завзято слідкує за чистотою каналів, регулярно проводяться роботи з очищення. Серед мотлоху, піднятого з дна каналів велика кількість велосипедів, фотоапаратури та автомобілів. В Амстердамі є традиція - поховання велосипеда, коли двоколісний транспортний засіб урочисто скидають у воду. Варто згадати, що кількість велосипедів в столиці Голландії перевищує кількість її жителів, включаючи немовлят, в чотири рази. Якщо коротше: народилася людина, і відразу стала володарем чотирьох велосипедів.

Рідко біля яких каналів є огородження, тому автомобілі та велосипеди, які ставлять на стоянку у каналів, іноді виявляються під водою. За середньою статистикою, кожного тижня в канал пірнає щонайменше один автомобіль. А коли проходять футбольні міжнародні матчі, горе тим власникам, хто припаркував свою машину біля кромки каналу поблизу пивного бару. Після матчу з бару вилітає збуджена публіка, немов пробка з пляшки шампанського. І ця некерована енергія змітає все на своєму шляху. Часом на цьому шляху трапляються автомобілі. Буль-буль-буль ... і нема машини.

Звичайно, тут середня статистика не витримує, і крива кількості авто, що пішли під воду, злітає вгору.

Життя на воді - пісня!

Жити в катері, пришвартованому до берега каналу, коли навколо плескаються качки, пропливають білі лебеді та очманілі від подиву туристи, чи це не задоволення?! Можна закинути вудку прямо через вікно, не виходячи з каюти. Дивишся, і риба клюне до вечері. Удень можна вийти на палубу і розкинувшись на шезлонгу, почитати свіжу газету або переглянути останні новини в Інтернет.
 
Після війни, коли була проблема з житлом, заселили катери й дебаркадери, що стоять на каналах. З тих пір багато людей живуть на воді, одні легально, вони узаконили своє житло, інші - ні. У деяких катерах проведено опалення, електрику, навіть газ, інші обходяться без цього. Для багатьох заможних людей дебаркадер служить місцем усамітнення та відпочинку. В Амстердамі числиться близько двох тисяч поштових адрес на воді.

І ще, ще, ще ...

Ми ж ще не сказали про голландський сир, про відомі на весь світ голландські тюльпани та «Великих голландців», художників, які прославили свою країну в Золотому столітті. Ми не згадали навіть про всенародне свято - День народження королеви, коли в Амстердам з'їжджається чи не вся молодь Європи, і все місто перетворюється на величезну помаранчеву дискотеку. Чому помаранчеву? Це державний колір і улюблений колір королеви. Ми навіть не заїкнулися про принципи виховання дітей, не згадали про музеї Амстердама, яких немає в жодному місті світу. І найголовніше, ми не сказали про чудових людей - голландців, привітних, спокійних і скромних.

Амстердам - як коробка шоколадних цукерок, де кожна має свою начинку. Тут є, що пробувати. На будь-який смак.
 
 
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...