• Телескопи НАСА зафіксували найближчу пару надмасивних чорних дір

  • Аліна Варфоломєєва | Велика Епоха
    П'ятниця, 2 вересня 2011 року

Галактика NGC 3393 (Фото: NASA / CXC / SAO / G.Fabbiano et al; Optical: NASA / STScI)

Найближчу до Землі пару надмасивних чорних дір у спіральній галактиці, подібній до Чумацького Шляху, відкрили астрономи НАСА. Незвичне утворення знаходиться в 160 мільйонах світлових років від Землі, а розділяє чорні діри всього 490 світлових років.

Якби вони знаходились далі, астрономам не вдалося б розпізнати ці астрофізичні об’єкти як окремі, йдеться в науковій роботі, опублікованій в журналі Nature 31 серпня.

Попередні дослідження показували існування однієї надмасивної чорної діри в центрі галактики NGC 3393. Проте спостереження за допомогою обсерваторії НАСА Чандра, яка працює в інфрачервоному діапазоні, показало існування на тому місці пари чорних дір, які до того ж активно ростуть.

Вважається, що коли зливаються дві однакові за розміром галактики, в результаті цього утворюється пара чорних дір та галактика неправильної форми, характерна інтенсивним зореутворенням. Прикладом такої взаємодії є пара надмасивних чорних дір в NGC 6240, що віддалена від Землі на 330 мільйонів світлових років.

Проте NGC 3393, яка привернула до себе увагу вчених, є правильною за структурою спіральною галактикою, в центрі якої знаходяться переважно старші за віком зірки. Співавтор дослідження Цзюньфен Ван з лабораторії CFA не виключає можливості формування NGC 3393 в результаті злиття великої за розміром галактики з набагато меншою. В такому разі, це буде першим відомим випадком космічного утворення такого роду.

Його колега по дослідженню Гвідо Різаліті з Національного інституту астрофізики у Флоренції каже, що "зіткнення і злиття є одним з найбільш важливих шляхів росту галактик і чорних дір. Відкриття пари чорних дір в спіральній галактиці є важливим ключем в нашому прагненні дізнатися, як це відбувається."

Підписатися:

Коментарі