• Шатл «Атлантіс» завершив свою останню місію

  • Геннадій Годун | Велика Епоха
    Вівторок, 26 липня 2011 року
Космічний корабель багаторазового використання «Атлантіс» успішно приземлився 21 липня на мисі Канаверал у Флориді. Посадка шатла транслювалася в прямому ефірі по каналу NASA TV на сайті космічного агентства США.

Як повідомляється у блозі НАСА, човен рано вранці спланував на 15-ту смугу Космічного центру ім. Кеннеді. Погода у той час на космодромі була практично ідеальною: безхмарною, сухою і з дуже слабким вітром.

При підході до землі астронавти передали на екрани Центру управління польотом картинку з кабіни човна — освітлену вогнями посадкову смугу перед носом шатла.

Основні шасі корабля торкнулися бетонки о 5:57:00 за часом Східного узбережжя (12:57 за київським часом), через 20 секунд опустилася на смугу передня стійка шасі, а ще через 34 секунди шатл м'яко загальмував і повністю зупинився. Так о 5:57:54 завершилася майже 13-добова експедиція STS-135 і разом з нею 30-річна програма НАСА «Спейс шатл».

Для човна це 25-е нічне приземлення, 78-е для космодрому ім. Кеннеді й 133-е за всю історію польотів шатлів (не змогли сісти два кораблі: «Челленджер» зруйнувався під час зльоту, а човен «Колумбія» згорів при заході на посадку).


Нагадаємо, що шатл відправився у політ 8 липня о 18:29 за київським часом з екіпажем з 4-х осіб: командира Крістофера Фергюсона, пілота Дугласа Херлі, інженера Рекса Уолхейма та спеціаліста Сандри Магнус.

Цей рейс «Атлантіса» на Міжнародну космічну станцію був, переважно, постачальницьким. Із Землі у вантажному відсіку шатла відправився багатоцільовий логістичний модуль «Рафаель» із 4,3 тонни запасних частин, обладнанням і, зокрема з 1,2 тонни харчових продуктів для астронавтів. Ці припаси повинні забезпечити роботу станції у 2011-12 роках.

Модуль «Рафаель» завдовжки 6,5 м і діаметром 4,5 м, пристикований до станції 12 липня астронавтами Майклом Фоссумом і Рональдом Гарані під час єдиного за час експедиції виходу у відкритий космос, значно розширив робочий простір МКС. Після розвантаження цієї «космічної комори» астронавти розмістили всередині неї майже 2,6 тонни відходів, які човен забрав із собою на Землю.

Також у вантажному відсіку шатла розмістився несправний насос системи охолодження. Фахівці НАСА мають намір з'ясувати причину поломки й усунути її.

У подарунок екіпаж «Атлантіса» залишив на МКС прапор США, що літав у 1981 році на кораблі «Колумбія» (місія STS-1). Цей прапор стане нагадуванням про внесок шатлів у створення станції. Він залишиться на МКС до того часу, поки на станцію не прилетить корабель США нового покоління і не забере прапор на Землю.

Після відстиковки човна від модуля «Гармонія» 19 липня о 9:28 за київським часом астронавти шатла востаннє сфотографували МКС. І того ж дня екіпаж корабля виконав фінальне завдання — з вантажного відсіку був відправлений у плавання зовсім невеликий технологічний супутник PicoSat розміром 13 х 13 х 25 см і вагою в 3,7 кг. Ця крихітка призначена, зокрема, для дослідження властивостей експериментальних сонячних батарей. Незважаючи на скромні розміри, у супутника є твердопаливні маневрені двигуни, система навігації, комунікації і кілька камер з високою роздільною здатністю. Апаратик став 180-м і останнім корисним навантаженням, випущеним у космос з вантажного відсіку шатла.

У процесі завершальної місії «Атлантіс» виконав 200 обертів навколо Землі й налітав 5.284.862 миль (понад 8,5 млн км). А всього за 33 польотів шатл провів у космосі 307 діб, 4848 раз облетів навколо нашої планети і пролетів 125.935.769 миль (майже 203 млн км).

Після приземлення екіпаж човна тепло зустріли співробітники і керівництво НАСА, зокрема глава агентства Чарльз Болден.

Як зазначив Болден, екіпаж шатла виконав абсолютно неймовірну роботу, і весь колектив НАСА пишається «останньою четвіркою» астронавтів.

Командир корабля Кріс Фергюсон також підкреслив: «Незважаючи на те, що в космосі побували тільки ми, нам хотілося б сподіватися, що кожен, хто працював, торкався, просто дивився, заздрив або захоплювався космічним кораблем зміг хоча б на мить відчути себе разом з нами».

На післяполітній конференції, яка відбулася 21 липня о 10:00 за часом космодрому, директор Космічного центру ім. Кеннеді сказав: «Чудово бачити «Атлантіс» цілим і неушкодженим тут, вдома, після успішного виконання такої вражаючої місії».

Майкл Лейнбах, керівник служби запуску шатлів, також зазначив: «Співробітники програми «Спейс шатл», присутні особисто тут, а також у всіх куточках країни, присвятили цій програмі свої життя, серця, вклали в неї свої душі. Я дуже пишаюся цим людьми; мені нічого більше додати».

А Майкл Мозес, менеджер служби запуску шатлів, поділився з присутніми своїм осяянням: «Коли я почув звукові сигнали, які сповістили про приземлення човна, мені стало по справжньому зрозуміло, що програма [запуску шатлів] повністю завершена».

Приземлення «Атлантіса» поставило крапку в 30-річній програмі НАСА «Спейс шатл», і незабаром усі човни з космічних мандрівників перетворяться на звичайні музейні експонати. Зокрема, шатл «Атлантіс» буде виставлений на огляд у Космічному центрі ім. Кеннеді у штаті Флорида.

Відео. Шатл «Атлантіс» завершив свою останню місію.

Підписатися:

Коментарі