ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Використання природного потенціалу ріки Дніпро

Велика Епоха

Київське водосховище, частково вкрите льодом, знімок з космосу. Фото: NASA Earth Observatory
Київське водосховище, частково вкрите льодом, знімок з космосу. Фото: NASA Earth Observatory
Наріжний камінь гідроенергетики — швидкість потоку води + об’єм води. Чим більше води подати на лопатки турбіни і чим більша швидкість потоку — тим розкішніша буде у Вас ГЕС. Ріка Дніпро має достатній об’єм водного ресурсу (не кожна пташка долітає до середині річки), але течія слабенька, до 5 км/год. Цю проблему інженерна думка вирішила просто — побудували дамбу, підняли рівень води, а потік, що почав падати з урізу плотини отримав шалену швидкість. Каскад дніпровських ГЕС — запрацював!

Що отримав народ України ? Близько 10 % загальної потужності усіх генеруючих джерел держави в цілому.

Що за це ми всі заплатили? Дуже багато і дуже дорого, а саме:

1. Ліквідовано природній стік річки, що призвело до припинення природного руху піску у руслі і тим самим зупинено процес самоочистки води у потоці.

2. Акумульовано величезний об’єм води у водосховищах, що призвело до зниження кондиції води практично по всіх показниках.

3. Затоплені неймовірно родючі та унікальні землі пойми річки Дніпро. Вартість 1 сотки на берегах Дніпра становить від 5000 у.о., або 40000 гривень. І це однієї сотки! А загальна площа затоплених земель вимірюється сотнями тисяч гектарів! Сучасна вартість затоплених площ настільки велика, що її можна порівнювати тільки з фінансовими втратами від війни.

Радіаційне забруднення дна водосховищ дніпровського каскаду.

Воно існує. Євросоюз готовий надати кошти для ліквідації найнебезпечнішого об’єкту в світі — Київського водосховища. Що робити сьогодні?

Є недосконала технологія, яка потребує доопрацювання, але вона пропонує будувати атоли на території Київського водосховища. Зі зведенням атолу можна відкачувати воду і закладати на ці місця брудний ґрунт із дна. Потім бруд закривається товстим шаром чистого піску і шаром бетону. Потім будуються споруди. Таким чином можна захоронити всі донні відкладення по усьому водосховищу. Місто Київ отримає ще один житловий район, який буде аналогом Венеції, і водночас зможе реалізувати інноваційний проект «ГЕС без дамби». Це дозволить не тільки зберегти сумарну потужність каскаду ГЕС на ріці Дніпро, а, навпаки, збільшити її.

Буде вирішено декілька глобальних проблем, а саме:

1. Відновлено природній стік річки.

2. Збережено сумарну потужність ГЕС.

3. Вирішено проблему донних забруднень та надійно їх захоронено.

4. Отримані кошти від продажу осушених площ здатні фінансувати будівництво житла по всій державі, реконструкції всіх мереж ЖКГ, водопостачання та водовідведення у всьому комплексі проблем.

5. Стартовий капітал для початку реалізації цього важливого проекту готовий дати Євросоюз.

Вище перераховані ймовірні прибутки українського народу від реалізації проекту.

Необхідно сформувати робочу групу і розпочати роботу. Всі умови для цього є. Наші власні проблеми повинні вирішуватися нами самими. І вирішити їх ми здатні, але за єдиної умови — повній відкритості та доступності інформації для широкого загалу, контролю громадськості та міжнародного аудиту.

Підготовка до Євро-2012 довела, що нашій державі по силам реалізація дуже великих проектів. Інноваційний проект по відновленню природного стану ріки Дніпро є самоокупним і таким, що консолідує всі наявні ресурси нації і дасть неймовірний поштовх на розвиток індустрії держави. Практична реалізація проекту матиме позитивний вплив на всі регіони України. Буде утворено робочі місця, буде вирішено ті проблеми, які існують роками, бо не мають елементарного фінансування.Олександр Товмач. Спеціально для Великої Епохи