• Залишається лише молитися

  • Середа, 31 січня 2007 року

9 листопада Всесвітня Організація Охорони здоров'я (ВООЗ) вибрала на пост президента китайського представника Маргарет Чань, яка раніше була головою охорони здоров'я Гонконгу.

Досвід Чань у боротьбі зі спалахами пташиного грипу і атипової пневмонії (SARS) в Гонконзі послужив підставою для її призначення на цю посаду. Призначення відбулося завдяки повномасштабному тиску режиму Комуністичної партії Китаю (КПК), представник якої офіційно представив її як людину з «солідним професійним досвідом, сильними лідерськими якостями і величезним досвідом в області охорони здоров'я». Згідно з КПК, вона є експертом в області пташиного грипу і SARS.

Проте жителі Гонконгу, ті, які були свідками роботи Чань під час спалахів пташиного грипу і атипової пневмонії, не можуть погодитися з такою хвалебною рекомендацією.

Сюзана Нг, що проживає в Гонконзі, пише на своєму блозі наступне: «У той час місіс Чань була явно нездатна врегулювати кризову ситуацію. Вона діяла нерішуче і поволі у відповідь на швидко виникаючі зміни і завжди робила погані зауваження стосовно ситуації, а деякі з них були просто смішними. Під час SARS більшість жителів Гонконгу були переконані в тому, що робота Маргарет Чань повністю не відповідає вимогам її посади. Вважають, що саме її некомпетентність стала причиною великої кількості жертв».

Колишні хворі на атипову пневмонію з Гонконгу особливо різко відзиваються про Чань. Почувши про успішне її обрання, Генеральний директор Асоціації захисту пацієнтів Пен Хунчан був дуже засмучений.

Він сказав: «Під час її роботи в Гонконзі місцева влада і суспільство неодноразово критикували Чань за некомпетентність у врегулюванні кризової ситуацій з пандемією. Проте, її вибрали на головну посаду в таку серйозну всесвітню організацію для того, щоб вона займалася запобіганням і боротьбою з хворобами, що являють загрозу здоров'ю всього людства. Ми вважаємо це абсурдом». Пен також звинуватив Чань в тому, що вона ніколи не вибачалася перед багатьма жертвами атипової пневмонії, які могли б не захворіти, якби вона старанно виконувала свої обов'язки.

Деякі можуть заперечити, що думка Сюзани і Пена не є думкою більшості жителів Гонконгу. І дійсно, важко підтвердити або виміряти громадську думку, але фактом є те, що рік потому після спалаху SARS Законодавча рада Гонконгу видала звіт, в якому Маргарет Чань звинувачувалася в нездатності розпізнати важливість цієї хвороби у момент її появи і в тому, що нею не були здійснені необхідні невідкладні дії. Чань звинувачувалася також у тому, що вона відмовилася від введення карантину для хворих на початку розповсюдження атипової пневмонії.

У своєму недавньому інтерв'ю Чань сказала, що вона винесла урок з минулих невдач, але що дійсно турбує людей, це не ступінь її кваліфікації, а її небажання вести рішучий діалог з режимом КПК в питаннях політики охорони здоров'я. Більшість жителів Гонконгу вбачають в Китаї вірогідне джерело майбутніх пандемій.

Критики Чань вважають, що вона ніколи не хотіла ризикувати своїм політичним благополуччям, щоб, виходячи з інтересів людей, кинути виклик режиму КПК. «Як посадовцю з охорони здоров'я, їй не вистачило мужності зажадати від китайського керівництва надання нам інформації про реальну ситуацію із спалахом SARS в Китаї, який пізніше вчені назвали джерелом атипової пневмонії», - скаржиться Сюзана Нг.

Якщо ця нездатність піти проти політики КПК, коли це необхідно для блага людей, є джерелом її минулих невдач, то вона ж зможе стати серйозною загрозою світові і на її новій посаді. Адже саме в Китаї заперечення спалаху SARS дало можливість вірусу розповсюдитися на більш ніж 30 країн, що забрало життя понад 700 чоловік (з них 299 в Гонконзі) і привело до інфікування понад 8000 чоловік. А зараз саме Китай ініціював висунення Чань на пост глави ВООЗ і витратив величезні гроші для забезпечення її перемоги у виборній кампанії.

Крім того, що режим КПК сплатив всі витрати по кампанії Чань, він також, щоб надати їй підтримку, вислав до Женеви команду на чолі з китайським міністром охорони здоров'я Гао Цянем. Навіть сам голова Ху Цзінтао власноручно написав главам кожної з країн - членів ВООЗ звернення з проханням підтримати Чань. Врешті-решт, вона пройшла завдяки голосам африканських лідерів, які забезпечили більшість голосів. Китай має дуже гарні економічні зв'язки з деякими африканськими лідерами, яких на Заході приймають значно менш тепло внаслідок їх недотримання прав людини і переслідування власного народу.

Найвідоміший серед них - президент Судану Омар аль Башир, відповідальний за геноцид, що відбувається зараз у Дарфурі, регіоні Судану. Китай виділив майже 2 трильйони американських доларів на співпрацю в сфері торгівлі з різними африканськими державами на китайсько-африканському саміті в Пекіні, що пройшов прямо перед виборами у ВООЗ.

Деякі кажуть, що висунення Чань на пост президента ВООЗ - це спроба змусити Пекін зробити охорону здоров'я та інформацію про пандемії відкритішими. Але зважаючи на сумновідому поведінку Китаю під час спалаху атипової пневмонії залишається питання, наскільки реально припускати, що КПК змінить свою тактику лише з поваги до Чань? Невже Пекін доклав таких зусиль, фактично, купивши ВООЗ, для того, щоб ця організація посилила контроль над Китаєм? Чи буде ВООЗ, очолювана Чань, більш охоче викривати ретельно приховувані китайські секрети і дійсно прагнути знайти відповіді на важливі питання?

На це кожен може відповісти по-своєму, але заперечення Китаєм існування нового різновиду пташиного грипу відразу ж після обрання Чань вже кидає тінь сумнівів на які-небудь оптимістичні сподівання.

Чи можемо ми довірити Маргарет Чань охороняти здоров'я людей всього світу? Чи можемо ми довіряти жінці, яка не відстояла свою позицію у 2003 році під час розповсюдження SARS і пташиного грипу, що привело до багатьох жертв? Жінці, яка не змогла б опинитися на своїй новій посаді без підтримки китайського режиму? Чи піде вона проти КПК наступного разу заради блага людства?

На жаль, ми не зможемо дізнатися це напевно до тих пір, поки яка-небудь інфекційна хвороба знову не виникне в Китаї, і, неминуче приховувана режимом, безперешкодно перетне кордон, забираючи життя нічого непідозрюючих жителів інших країн. Тепер залишається тільки молитися, щоб не загинуло дуже багато людей, перш ніж ми усвідомимо те, що ця жінка не повинна очолювати Всесвітню організацію охорони здоров'я.

Пінпін Юй. Велика Епоха

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...