ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Вугілля стає дефіцитним у Німеччині та Польщі (ВІДЕО)

Велика Епоха
Видобуток бурого вугілля в Польщі. (Istock)

Кам'яне та буре вугілля наразі потрібні у великих обсягах для забезпечення електроенергією. Ціни на рекордні брикети злетіли до небес, вони перевищують 1000 євро за тонну для приватних домогосподарств. Збільшити видобуток не вдається.

Для покриття прогалин в енергопостачанні в умовах нинішньої енергетичної кризи все частіше використовуються викопні види палива. Зараз європейські оператори електромереж б'ють на сполох — вугілля стає дефіцитним у Німеччині та Польщі, про що нещодавно повідомила газета Welt.

За оцінками операторів, найбільше навантаження на європейську енергосистему, ймовірно, припаде на січень та лютий. Польща зіткнеться з високими ризиками до кінця зими, пише європейська мережева група Entsoe в опублікованому в четвер прогнозі. Запаси вугілля там не повинні перевитрачатися протягом всієї зими. Тому чистий експорт електроенергії з Польщі може бути обмежений взимку.

Німеччина також останнім часом спалює більше вугілля для виробництва електроенергії. Оскільки останні атомні електростанції Німеччини будуть остаточно закриті 15 квітня 2023 року, згідно з резолюцією, ухваленою Бундестагом, ситуація стає дедалі напруженішою.

Угода про дострокову відмову від бурого вугілля на вугільних родовищах Рейну

У ніч на 2 грудня Бундестаг проголосував за дострокову відмову від бурого вугілля у Північному Рейні-Вестфалії. Урядовий законопроєкт був прийнятий 525 голосами "за" при 92 "проти". Двоє членів парламенту утрималися.

Відповідне рішення було прийнято урядом на початку листопада. Закон передбачає перенесення терміну відмови від використання бурого вугілля на вугільних родовищах Рейну на вісім років — до 2030 року. Останні електростанції RWE, що працюють на бурому вугіллі, будуть закриті 31 березня 2030 року. Початкова дата закінчення — 31 грудня 2038 року.

Водночас термін експлуатації двох буровугільних електростанцій, які мали бути закриті наприкінці року, буде продовжено до кінця березня 2024 року. Федеральне міністерство економіки та технологій досягло домовленості з енергетичною компанією RWE про дострокову відмову від видобутку.

Остання німецька вугільна електростанція має бути виведена з експлуатації не пізніше 2038 року, згідно з рішенням Бундестагу та Бундесрату, прийнятим на початку липня.

Дефіцит вугілля: менше товарів для приватних кінцевих споживачів

Наслідки для приватних користувачів все ще відчуваються, оскільки не тільки кам'яне вугілля, але й буре вугілля стає все більш дефіцитним.

Торговці паливом по всій Німеччині повідомляють про дефіцит, а клієнти скаржаться на відсутність товару, повідомляє Welt. Крім того, ціни повністю завищені. В інтернеті тонна брикетів-рекордсменів вже пропонувалася за найвищою ціною — 1400 євро.

За інформацією Welt останній в Європі діючий виробник брикетів розташований в районі "Шварце Памп" у місті Шпремберг, що у федеральній землі Бранденбург. Відповідаючи на запитання газети, оператор LEAG вже заявляв наприкінці листопада, що сильне зростання попиту на вугілля зараз також відчувають на собі приватні домогосподарства: Наразі виробляється менше товарів для приватних кінцевих споживачів (офіційно йдеться про "скорочення виробництва").

Причиною, яку назвала LEAG, стала буквально "незапланована обставина" повторного введення в експлуатацію двох блоків електростанції "Яншвальде". Тепер це буде "необхідно для виробництва електроенергії". Однак, видобувати більше вугілля в кар'єрі не було можливості, оскільки потужності були "повністю завантажені".

Через дефіцит вугілля європейська мережева група Ensoe припускає, що все більша частка постачання електроенергії повинна буде надходити з газових електростанцій. "Для адекватності європейської системи необхідні значні обсяги газу, які можуть досягати близько третини європейського робочого обсягу газу", — зазначили оператори мереж.

===

Новини по темі: