ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Росія купує шпигунів, щоб компенсувати висилку дипломатів, заявило німецьке агентство BfV

Велика Епоха
Президент Федерального відомства з охорони конституції Німеччини Томас Хальденванг виступає на презентації «Доповіді про охорону конституції 2023» у Берліні, Німеччина, 18 червня 2024 року. (REUTERS/Axel Schmidt)

Росія дедалі частіше вдається до шантажу і фінансових стимулів, щоб найняти німців шпигувати для неї після удару, завданого її спецслужбам європейською висилкою близько 600 російських дипломатів, заявила служба внутрішньої безпеки Німеччини, пише Reuters.

Федеральне відомство з охорони конституції (BfV) заявило, що російські спецслужби витрачають великі кошти на вербування агентів у Німеччині, незважаючи на спроби Заходу обмежити їхню діяльність після вторгнення в Україну.

«Росія докладає всіх зусиль, щоб компенсувати скорочення німецьким урядом кількості російських агентів у Німеччині», — заявив глава BfV Томас Хальденванг на прес-конференції, представляючи щорічний звіт відомства.

За словами глави BfV, двом громадянам Німеччини, обвинуваченим у серпні минулого року в державній зраді за шпигунство на користь Росії, було виплачено приблизно по 400 000 євро (428 560 доларів) за їхні послуги.

«Гонорари агентів свідчать про те, що російські служби, як і раніше, мають у своєму розпорядженні величезні фінансові ресурси для досягнення своїх розвідувальних цілей», — йдеться в доповіді.

Особливому ризику стати мішенню російських спецслужб піддаються німці, які живуть у Росії або регулярно здійснюють туди поїздки, зокрема німецькі дипломати, які легко можуть стати вразливими для спроб шантажу.

«Щойно у них з'являється компрометуюча інформація про свої цілі, ці служби не соромляться використовувати агресивні методи вербування».

Telegram і теорії змови

Росія довела свою здатність знаходити способи впливу на події в Німеччині навіть після заборони її медіаканалів і висилки 600 її дипломатів, розміщених по всій Європі, йдеться в доповіді BfV.

Деякі з цих способів впливу перемістилися на платформу соціальних мереж Telegram, яку важко контролювати, а шпигуни тепер прикріплені до міжнародних організацій. Російські офіцери, яким доручено працювати з інформаторами, тепер для цього подорожують, а не перебувають у Німеччині.

Крайньо права партія «Альтернатива для Німеччини» (AfD) і лівоавторитарна партія BSW часто повторюють тези Кремля про війну, виступаючи проти надання Україні зброї для самозахисту.

Згідно з доповіддю BfV, минулого року кількість правих і лівих екстремістів знову зросла на 4,6% і 1,4% відповідно — до 40 600 і 37 000 осіб.

Ультраправі групи, такі як «Громадяни Рейху» (Reichsbuerger), також є сприйнятливою аудиторією для російських операцій впливу.

Серед нових змов, що циркулюють в ультраправих колах, на думку BfV, — віра в те, що війна в Україні спрямована на створення безлюдної пустки на сході країни, куди можна було б переселити населення Ізраїлю. У повідомленні йдеться, що президент України Володимир Зеленський, будучи євреєм, був одним зі змовників.