ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Охоронця британського посольства судять за шпигунство на користь Росії

Велика Епоха
Парламент Великої Британії в Лондоні. (Stefan Rousseau/PA)

Охоронець британського посольства в Берліні був спійманий на шпигунстві на користь Росії в рамках операції під прикриттям, повідомив суд.

58-річний британець Девід Баллантайн Сміт керувався сильною ненавистю до власної країни і проросійськими поглядами, коли вирішив передати секрети ворожій іноземній державі, повідомляє кримінальний суд Олд-Бейлі.

Стверджується, що він отримав значні суми грошей в обмін на секретну інформацію від посольства в Німеччині.

Масштаби його діяльності протягом чотирьох років були розкриті після його арешту в Потсдамі, де він жив, у серпні 2021 року.

У листопаді минулого року Сміт визнав себе винним за вісьмома пунктами обвинувачення за Законом про державну таємницю, вчинивши дії, що завдають шкоди безпеці або інтересам держави.

У понеділок він повернувся до Олд-Бейлі для судових дебатів щодо питання про мотивацію Сміта.

Обвинувачений заявив в обґрунтуванні своєї позиції, що він не мав наміру завдати "шкоди" Британії і хотів лише завдати "незручностей і збентеження" британському посольству.

Він стверджував, що йому не заплатили, і його мотивом була образа на роботодавців, а також проблеми з психічним здоров'ям.

Але прокурор Елісон Морган заявила, що підсудний мав "сильні антибританські погляди" і підтримував Росію і президента Володимира Путіна.

Вона сказала: "Свідома взаємодія обвинуваченого з російською владою шляхом надання їм конфіденційної та секретної інформації демонструє неминучий і чіткий намір завдати шкоди Великій Британії.

"Підсудний мав у своєму розпорядженні конфіденційні та секретні матеріали, датовані ще 2018 роком".

"Неможливо припустити, що він заволодів матеріалами лише в контексті суперечки зі своїми роботодавцями або тому, що мав намір викрити прогалини в системі безпеки".

Викладаючи версію обвинувачення, Морган описала, як діяльність Сміта була викрита в результаті операції під прикриттям.

Приводом для неї став лист, який Сміт надіслав у листопаді 2020 року військовому співробітнику посольства Росії в Берліні і в якому пропонував підтримувати постійний контакт.

У листі, адресованому генерал-майору Чухрову, Сміт опублікував "невелику інформацію про британське посольство", включаючи зображення перепусток співробітників.

Операція під прикриттям дала Сміту можливість отримати "дуже секретну інформацію" про людину на ім'я "Дмитрій", якого Сміт вважав росіянином, що допомагає Британії.

Морган сказала: "Очевидно, що така людина представляла б очевидний інтерес для тих, з ким відповідач контактував у російському посольстві".

Потім до нього звернувся інший оперативник під прикриттям на ім'я "Ірина", який представлявся агентом російської розвідки.

Морган повідомила, що після взаємодії з Іриною Сміт був заарештований німецькою владою 10 серпня 2021 року.

Стверджувалося, що Сміт отримав "значні" суми готівки в обмін на свою шпигунську діяльність.

Аналіз його фінансів у 2021 році виявив відсутність зняття готівки, що вказує на те, що Сміт мав альтернативне джерело доходу.

Крім того, після його арешту у нього було вилучено 800 євро готівкою, повідомили в суді.

Очікується, що суддя Мюррей винесе рішення щодо намірів підсудного пізніше цього тижня після того, як Сміт дасть свідчення у вівторок.

Після винесення вироку в п'ятницю Сміту загрожує максимальне покарання у вигляді 14 років позбавлення волі за шпигунство.