ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

У Швеції школярі пірнають у крижану воду, щоб навчитися виживати

Велика Епоха
П'ятикласники школи Ваксмора в Соллентуні беруть участь у навчаннях з відпрацювання дій під час падіння в замерзлу ополонку 7 лютого 2023 року в Соллентуні, Швеція (JONATHAN NACKSTRAND/AFP via Getty Images)

Вода замерзлого озера Равален на північ від Стокгольма з температурою 1°C не вражає Елтона, 11-річного школяра, який пірнає у воду повністю одягненим під оплески своїх однокласників.

40 учнів прийшли до спортивного класу на урок "isvaksövning" — дослівно "вправа в ополонці в льоду", щоб дізнатися, як вибратися з води в разі нещасного випадку.

У районі Соллентуна 750 школярів щоденно протягом трьох тижнів по черзі тренуватимуться, щоб навчитися техніці виживання.

Ці курси, які дуже поширені в північних країнах, здебільшого є факультативними, але всі учні захотіли взяти в них участь.

Я протримався 30 секунд

Багато шведів не виходять на лід без цих шипів. Без них вкрай складно вибратися на поверхню, не зісковзуючи щоразу назад у смертельно небезпечну воду.

"Було набагато холодніше, ніж я думав, — каже школяр, — але мені все ж вдалося протриматися в ньому 30 секунд".

Його мати, Марі Ерікссон, яка працює у сфері інформаційних технологій, прийшла зняти цей момент.

На "isvaksovning" можна дізнатися, що робити, якщо провалився під лід на одному з численних озер Швеції або на архіпелазі. (JONATHAN NACKSTRAND/AFP via Getty Images)

Важливість цієї вправи з техніки безпеки

Для нас це дуже важливо, ми почуваємося в більшій безпеці, вони постійно грають на озерах, тому добре, що вони знають, що робити".

Тим паче що останніми роками кількість нещасних випадків, після зниження, знову зростає.

2021 року, за даними Шведського товариства порятунку, у Швеції внаслідок провалу під лід загинуло 16 людей, найчастіше літні люди, порівняно з 10 попереднього року.

Загалом було зафіксовано близько 100 нещасних випадків.

Під час навчань студенти повністю вдягнені — у шапки, рукавички, взуття та рюкзаки, щоб краще імітувати реальні умови.

"Це важливо, бо це країна, де активний відпочинок є великою частиною життя людей", — каже Андерс Ісакссон, їхній учитель фізкультури.

(JONATHAN NACKSTRAND/AFP via Getty Images)

Купання, що супроводжується численними пронизливими криками, перетворюється для декого на випробування на витривалість.

Одинадцятирічна Сірі Франзен, з насунутою на голову шапочкою, занурюється у воду, не рухаючись, і, нарешті, виходить з води через 2 1/2 хвилини.

"Я дуже пишаюся нею, — каже її мати, — вона щойно побила рекорд свого брата, встановлений чотири роки тому.