ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Китайська шпигунська діяльність у США не вщухає

Велика Епоха
Солдат Народно-визвольної армії Китаю (НВАК) дивиться в бінокль біля огорожі по периметру казарм гарнізону НВАК у Гонконзі, 17 листопада 2019 р. (PHILIP FONG/AFP via Getty Images)

Нещодавня історія з китайською повітряною кулею-шпигуном, яка пролітала над територією США, викликала занепокоєння з приводу масштабів шпигунської діяльності Пекіна. Однак ця куля, яка пізніше була збита американським винищувачем, є всього лише невеликою частиною масштабної шпигунської діяльності компартії Китаю (КПК) щодо Сполучених Штатів.

Шпигунство КПК охоплює збір розвідданих, кіберкрадіжки, хакерські атаки, крадіжку інтелектуальної власності і навіть збір генетичної інформації американців.

Агентурна розвідка

Основним видом збору даних, яким займається КНР, є так звана агентурна розвідка (HUMINT). Тобто інформація видобувається за допомогою міжособистісних контактів.

Агентурна мережа КПК проникає в багато шарів американського суспільства. Одна з найгучніших справ у цій галузі пов'язана з Крістін Фенг. Ця китайська шпигунка, яка видавала себе за студентку вишу, встановила стосунки з численними політиками в Каліфорнії та інших штатах, зокрема з членом палати представників США Еріком Суолвеллом, який на той час був членом міської ради, а також щонайменше з двома мерами Середнього Заходу, з якими в неї були сексуальні стосунки. Усі вони стали джерелом різного роду інформації для китайських спецслужб.

Однак політики — не єдині цілі китайського шпигунства. Багато простих американців, особливо американці китайського походження, часто також потрапляють під приціл китайських агентів.

Так, ЗМІ повідомляли, що китайські агенти переслідували американського олімпійського фігуриста і його сім'ю, вступали в змову з поліцією Нью-Йорка, щоб зібрати інформацію про місцеву азіатсько-американську спільноту, і навіть замишляли напад на ветеранів армії США, які балотувалися в Конгрес, прагнучи таким чином залякати критиків Китаю.

Раніше директор ФБР Крістофер Рей сказав, що китайські агенти активно стежать за жителями США, зокрема й за допомогою встановлених у їхніх автомобілях і будинках "жучків".

Кіберкрадіжки та хакерські атаки

КПК також активно використовує кібератаки і кампанії з дезінформації, щоб незаконно збирати дані оборонного характеру, а також сіяти розбіжності серед громадян США.

Керівники розвідки США назвали Китай найбільшим зловмисним хакером у світі, і заявили, що китайські хакери вкрали в американців більше даних, ніж усі хакери інших країн разом узяті.

Китайське кібершпигунство в основному спрямоване на віртуальні сховища технологічних компаній, а також військових відомств. Так, минулого року китайські хакери зламали урядові установи США і викрали конфіденційну оборонну інформацію. А раніше в такий самий спосіб було викрадено конфіденційну інформацію кількох телекомунікаційних компаній США.

Конфіденційна особиста інформація американців також є важливою метою для КПК. Так, китайські хакери зламали бази даних Управління США по роботі з персоналом, бюро кредитної історії Equifax, мережі готелів Marriott і страхової компанії Anthem. Ці зломи призвели до крадіжки особистих даних сотень мільйонів американців.

Експерти кажуть, що ці дані допомагають Пекіну в шпигунстві та операціях зі здійснення впливу на конкретних людей, а також для поповнення баз даних своїх технологій штучного інтелекту.

Соціальні мережі та телекомунікації

У своїй шпигунській діяльності КПК також використовує соціальні мережі та телекомунікаційних гігантів, якими вона володіє і управляє.

Мабуть, найпоказовішим прикладом є китайський застосунок для коротких відео TikTok, який набув широкої популярності за кордоном. Він належить китайському технологічному гіганту ByteDance.

Керівники розвідки США назвали цей застосунок "загрозою національній безпеці", а експерти з безпеки — "військовим додатком". Цей застосунок надає американцям красиві історії, а китайським інженерам доступ до користувацьких даних громадян США. Офіційні особи США не раз попереджали про цей додаток. Адже, як мінімум, китайське законодавство вимагає, щоб китайські компанії надавали дані китайській владі за її запитом.

Крім того, було розкрито кілька прецедентів, коли співробітники ByteDance використовували геолокаційні дані TikTok для незаконного стеження за американськими журналістами.

Ризики для національної безпеки, які створюють китайські застосунки, пов'язані і з іншими технологічними компаніями, включно з популярними за кордоном китайськими телекомунікаційними гігантами. З цієї причини останніми роками Вашингтон вжив жорстких заходів проти китайських компаній Huawei і ZTE.

Так, компанія Huawei має тісні зв'язки з китайськими військовими і розвідслужбами. ФБР звинуватила її в змові з метою крадіжки комерційних таємниць, а уряд Канади — в активному наймі китайських шпигунів. ЗМІ також повідомляли, що ще 2012 року ця компанія брала активну участь в атаках на сайти Австралії та США.

Біологічні дані

Спроби КНР зібрати в США всю можливу інформацію не обмежуються тільки крадіжкою інтелектуальної власності. Шпигунських атак зазнає навіть генетичний матеріал американців.

У 2021 агентство контррозвідки США попередило, що клінічні та генетичні дані громадян США, отримані китайськими біотехнологічними компаніями в рамках їхніх партнерських відносин з установами США, становлять загрозу для національної безпеки.

Згідно зі звітом Конгресу США, КПК у великих масштабах збирає ДНК американців за допомогою своєї компанії BGI Group, що займається секвенуванням геному, і може використовувати ці дані проти Сполучених Штатів.

Так, маючи великий банк ДНК, можна шантажувати людей погрозою розголошення медичної інформації, що їх компрометує, проводити цілеспрямовані біологічні атаки проти дипломатів, політиків, військових тощо. Деякі експерти попереджають, що КПК може навіть використовувати цю генетичну інформацію для створення біологічної зброї, націленої на певні групи людей.

Ядерні та гіперзвукові дослідження

Влада Китаю також використовує спонсоровані державою програми з пошуку талантів, щоб забезпечити собі довгострокову перевагу в критично важливих дослідженнях.

Залучення експертів і вчених з-за кордону спрямоване на підготовку нового покоління дослідників у галузях, що мають вирішальне значення для технологічного і військового розвитку Китаю.

Одним із показових прикладів явища є Лос-Аламоська національна лабораторія (LANL), яка являє собою найбільш передовий центр ядерних досліджень у США.

Як підтвердилося в результаті розслідування, щонайменше 162 колишніх співробітники LANL нині працюють у Китаї. Тепер багато з них допомагають китайському режиму розробляти новітню зброю, зокрема гіперзвукові ракети.

Як сказано в одному звіті "[китайські] програми пошуку талантів являють собою мережі вербування, що постійно розширюються", за допомогою яких КПК постійно краде знання зі США.

Стратегічна купівля сільськогосподарських земель

Китайські компанії, пов'язані з урядом, купують ділянки землі в США, розташовані в стратегічно важливих місцях.

Останніми роками тривогу місцевої влади викликала масштабна купівля Китаєм землі в Техасі та Північній Дакоті, розташованих поруч із військовими базами США.

Так, китайський мільярдер Сунь Гуансінь купив 56,6 тисячі гектар землі в Техасі. Сунь підтримує великі зв'язки з КПК і наймає численних урядових і військових чиновників.

За даними Національної асоціації рієлторів США, у період з березня 2021 по березень 2022 року китайські інвестори придбали в США нерухомість на суму понад 6 мільярдів доларів.

У місті Гранд-Форкс, штат Північна Дакота, було організовано сумнівний китайський проєкт із "виробництва кукурудзи". Річ у тім, що ділянка землі, на якій він розташований, розташована в межах 25 км від бази ВПС США, на якій розміщено безпілотні апарати та різні пристрої спостереження. За рішенням влади цей проєкт буде закрито, оскільки, на думку ВПС США, він становить "серйозну загрозу національній безпеці".

Багато місцевих чиновників також б'ють на сполох з приводу того, що китайці володіють численними сільгосп угіддями в США. У результаті деякі штати ухвалили закони, що забороняють або обмежують купівлю сільськогосподарських земель і підприємств США китайськими організаціями. До таких штатів належать Південна Дакота, Флорида, Техас, Вірджинія, Міссурі та Айова.

Ендрю Торнбрук — репортер Великої Епохи, який висвітлює питання, пов'язані з Китаєм, з акцентом на оборону, військові справи та національну безпеку. Він має ступінь магістра військової історії Норвічського університету.

За матеріалами Epoch Times