ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Результати клінічних випробувань вакцин Pfizer і Moderna проти Covid викликають сумніви

Велика Епоха
Набір дози вакцини Pfizer проти Covid-19 у медичному центрі. (Bay Ismoyo/AFP via Getty Images)

Дослідники стверджують, що упередженість і маніпуляції з клінічними даними про вакцини проти Covid-19 компаній Pfizer і Moderna призвели до перебільшення ефективності вакцин і недооцінки побічних ефектів.

Тоді як у більшості клінічних випробувань дію препарату оцінюють із моменту його введення, для мРНК-вакцин проти Covid19 обирають пізнішу дату, щоб підвищити сприйняття ефективності та безпеки вакцини, стверджують дослідники.

Таким чином, неефективна вакцина може мати передбачувану ефективність до 48%, заявив 26 лютого дослідник Рафаель Латастер, посилаючись на статтю, написану у співавторстві з професором Пітером Доші з Університету Мериленда.

Рафаель Латастер, старший викладач Сіднейського університету, узагальнив результати чотирьох коментарів, опублікованих у рецензованому журналі, автором двох із яких він є.

"У дослідженнях ми виявили різні визначення повної вакцинації. Загалом ми бачимо, що вони ігнорують зараження вірусом Covid у частково щеплених людей", — каже Рафаель Латастер.

"У рандомізованих дослідженнях заведено визначати "нульовий час" як момент, коли для кожного учасника дослідження призначають лікування і спостереження", — пише Доші.

У клінічних випробуваннях Pfizer людина вважається вакцинованою через тиждень після отримання другої дози, тоді як у клінічних випробуваннях Moderna людина вважається вакцинованою через два тижні після отримання другої дози.

Підставивши деякі клінічні дані 3-ї фази дослідження компанії Pfizer і визначивши людину як вакциновану або невакциновану відповідно до критеріїв клінічних випробувань компанії, Доші зі співавторами виявив, що результати ефективності вакцини можуть бути завищені до 48%. Результати дослідження були опубліковані в журналі Journal of Evaluation in Clinical Practice.

Крім того, вони виявили, що цю гіпотетичну цифру може бути збільшено навіть на 67% через інші фактори, що виникають під час введення вакцини.

Оскільки люди похилого віку частіше прищеплюються на початку кампаній із вакцинації, оскільки вони більше схильні до ризику зараження, це може знизити передбачувану ефективність вакцини.

Однак людей вакцинували в той час, коли захворюваність на Covid досягла піка, і у людей вироблявся природний імунітет до вірусу. Згідно зі статтею, подальше зниження кількості випадків Covid збіглося зі збільшенням рівня вакцинації, що призвело до завищення передбачуваної ефективності вакцини.

Моделювання може врятувати мільйони життів

Вакцини з мРНК Covid-19 звеличують як такі, що врятували мільйони життів. Однак Рафаель Латастер заявив, що ці твердження не обов'язково відображають реальний стан справ.

Рафаеля Латастера запросили взяти участь у дослідженні, щоб з'ясувати, чи врятували мРНК-вакцини мільйони життів.

"Ми виявили безліч проблем, зокрема пов'язаних із тим, як використовували й оцінювали дані", — каже Рафаель Латастер.

Одна з виявлених проблем полягає в тому, що в більшості цих досліджень не визначено або дано різні визначення того, кого вважати вакцинованим.

Велика кількість непідтверджених випадків Covid

Згідно з документом FDA, компанія Pfizer виявила "всього 3410 підозрюваних, але непідтверджених випадків зараження Covid-19 серед усіх досліджуваних людей".

Ці підозрілі випадки були майже порівну розподілені між групою, яка отримувала лікування, і групою, яка приймала плацебо.

Ефективність вакцин Pfizer оцінюється більш ніж у 90%, оскільки якщо 850 осіб із приблизно 22 000 у групі плацебо заразилися Covid, то тільки 80 осіб із 22 000 вакцинованих учасників заразилися Covid. Саме ця різниця дала змогу дослідникам розрахувати ефективність вакцини.

"Однак якби всі підозрілі випадки справді належали до Covid-19, то наявність однакової частки зараження між групою, що отримувала лікування, і групою, що приймала плацебо, значно знизила б оцінки ефективності лікування", — написав у своєму коментарі Рафаель Латастер.

"У будь-якому разі можна сказати, що ця цифра значно нижча за 50%, необхідних для схвалення", — заявив Рафаель Латастер.

Побічні ефекти

Хоча в третій фазі клінічних випробувань компаній Pfizer і Moderna небажані явища відстежували від дня введення вакцини, вони визначали людину як щеплену тільки в тому разі, якщо після вакцинації минуло кілька тижнів.

Таким чином, деякі з небажаних явищ, які могли виникнути незабаром після вакцинації, не пов'язували з вакциною, що призвело до недооцінки частоти небажаних явищ.

Крім того, згідно з інформаційним бюлетенем Pfizer для медичних працівників, реєстрація побічних реакцій залежить насамперед від спонтанних повідомлень учасників вакцинації, особливо про серйозні побічні реакції.

Повідомлення про побічні ефекти вакцинації проти Covid показують, що понад 12% смертей сталися того самого дня або наступного дня після вакцинації.

За матеріалами The Epoch Times