ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Масштабне дослідження показало, що мелена кава пов'язана зі збільшенням тривалості життя

Велика Епоха
Експерти рекомендують мелену каву з ложкою цукру як частину здорового щоденного раціону. (Charlie Waradee/Shutterstock)

Загальновідомо, що фізичні вправи, повноцінний сон і обмеження алкоголю сприятливо позначаються на тривалості життя, але експерти виявили, що до довголіття призводить і чашечка-друга на день кави.

13-річне дослідження, в якому брали участь 450 тис. дорослих із середнім віком 58 років, опубліковане 27 вересня в European Journal of Preventive Cardiology, показало, що вживання двох-трьох чашок кави на день пов'язане зі збільшенням тривалості життя і зниженням ризику серцевих захворювань порівняно з відмовою від кави.

"Мелену, розчинну і без кофеїну каву було пов'язано зі зниженням захворюваності та смертності від серцево-судинних захворювань або будь-яких інших причин", — сказав автор дослідження професор Пітер Кістлер із Бейкерського дослідницького інституту серця і діабету.

"Отримані результати свідчать про те, що помірне або легке споживання кави слід вважати частиною здорового способу життя".

Кофеїн є найбільш відомим інгредієнтом кави, але напій містить понад 100 біологічно активних компонентів, включно з антиоксидантами, протизапальними елементами та електролітами.

"Цілком імовірно, що некофеїнові сполуки були відповідальні за позитивний зв'язок, що спостерігається між вживанням кави, серцево-судинними захворюваннями і виживанням", — сказав Кістлер.

Чашка турецької кави. (M.kaankaymaz/Shutterstock)

Учасники поздовжнього дослідження повідомили про кількість чашок кави, які вони випивали на день, і про те, яку каву вони здебільшого пили — розчинну, мелену (наприклад, капучино, фільтровану каву) або без кофеїну.

Майже 45% сказали, що пили розчинну, 18,4% — мелену, а 15,2% — без кофеїну.

22,4% не вживали кави і були контрольною групою.

Дослідники порівнювали тих, хто п'є каву, з тими, хто не п'є, близько 13 років, після коригування віку, статі, етнічної приналежності, ожиріння, високого кров'яного тиску, діабету, апное сну, статусу куріння, споживання чаю та алкоголю.

Вони виявили зниження смертності серед усіх типів тих, хто п'є каву, причому найбільше зниження було у тих, хто випивав від двох до трьох чашок на день, при цьому ризик смерті від кави без кофеїну знизився на 14%, від меленої — на 27%, а від розчинної — на 11%.

Навіть під час подальшого спостереження через 13 років імовірність серцевих захворювань у тих, хто випивав від двох до трьох чашок кави без кофеїну, меленої та розчинної кави на день, знизилася на 6%, 20% і 9% відповідно.

"Наші результати показують, що вживання помірної кількості кави всіх видів не повинно відштовхувати, а може бути корисним для здоров'я серця", — сказав Кістлер.

Як приймати найбільш правильно

Інші дослідження говорять, що, хоча додавання молока може додати калорій, було виявлено, що одна ложка цукру ще більше знижує ризик серцевих захворювань, можливо, через збільшення енергії та серотоніну, але незалежно від будь-яких передбачуваних переваг додавання більш ніж однієї ложки цукру слід уникати.

Занадто багато кави також може призвести до занепокоєння і безсоння, тому рекомендується обмеження в 400 мг кофеїну на день — близько трьох-чотирьох чашок кави.

За матеріалами The Epoch Times USA