ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

«Поводир»: трагічна кіноісторія українських кобзарів

Велика Епоха

В українських кінотеатрах відбулася довгоочікувана прем'єра українського фільму «Поводир» режисера Олеся Саніна. Стрічка заснована на реальних подіях.

Кадр із фільму: galka.if.ua
Кадр із фільму: galka.if.ua
Українському глядачеві час звикати ходити на прем'єри не лише голлівудських блокбастерів, а й справжнього українського кіно. Чому справжнього? Тому що воно про нас, нашу історію, наше горе або наші радості.

Для сюжету фільму була обрана трагічна історія життя (або, вірніше, існування) українських кобзарів за часів радянської влади і більшовиків. Дія відбувається у 30-ті роки минулого сторіччя. До Україну приїхав будувати свій бізнес американський підприємець Майкл Шемрок (Джефф Барель). Разом з ним до Харкова (тодішньої столиці Радянської України) приїхав його десятирічний син Пітер (Антон Святослав Грін).

Майкл Шемрок став мимовільним свідком політики радянської влади щодо українців. Початок 1930-х років — це час спочатку сталінського «розкуркулювання», потім примусової колективізації, а пізніше різкої індустріалізації. Разом із перетворенням аграрного та індустріального секторів, на українську землю прийшов штучно спровокований голодомор і знищення інтелігенції.

Випадку до рук американського бізнесмена потрапив таємний документ, який свідчив про плани організації голодомору, за який Майкл поплатився життям. Десятирічного хлопчика могла спіткати та сама доля, але йому вдалося втекти. Пізніше Пітер зустрів сліпого кобзаря, який взяв сироту в поводирі.

На цьому нещастя Пітера не закінчилися. Адже радянська влада жорстко боролася із вільнодумством кобзарів, яких неможливо було контролювати. Вони були у справжній опалі. Допити і тортури не могли зломити їхнього прагнення до свободи. Було прийнято рішення знищити їх фізично.

Історія З'їзду в Харкові, який за деякими даними відбувся взимку 1934—35 років, начебто не знайшла підтвердження в архівах КДБ. Проте зі слів очевидців, які передавали історію своїм дітям, а ті онукам, відомо, що на ньому було прийнято рішення вивезти всіх прибулих на З'їзд кобзарів за місто і залишити їх помирати від лютих морозів і голоду. Що й було зроблено.

У фільмі також знялися Станіслав Боклан, Олександр Кобзар, співачка «Джамала», Ірина Саніна та ін.


Читайте також:
«Інтерстеллар»: людство на межі катастрофи