• Всесвітній фонд дикої природи: звіт 'Жива планета 2010'

  • Середа, 1 грудня 2010 року
Споживання людством ресурсів навколишнього середовища перевищує його здатність відтворення. Це є головною новиною в звіті Всесвітнього фонду дикої природи «Жива планета 2010».
 
Якщо справедливо позділити природні ресурси, на кожного жителя Землі відповідно до існуючої чисельності населення планети доводилося б до 1,8 га. Але реальність інша: в багатих країнах територія на одного мешканця («екологічний слід»), приблизно в п'ять разів більше, ніж у бідних країнах.

«Для задоволення попиту на продукти харчування, енергоносії та інші природні ресурси зараз вже потрібна друга планета», - робить висновок Еберхард Брандес, голова WWF в Німеччині. У середу в Берліні він представив звіт «Жива планета 2010». Звіт ґрунтується на результатах тривалих досліджень біологічного різноманіття за останні 40 років. Він видається раз за два роки Всесвітнім фондом дикої природи. У доповіді проаналізовано так званий "екологічний слід" (територія на кожного жителя Землі) людей в різних регіонах світу.
 
Порушення рівноваги

Споживання людством ресурсів навколишнього середовища перевищує його здатність відтворення. Це є головною новиною в звіті Всесвітнього фонду дикої природи "Жива планета 2010". З 70-х років кількість особин окремих видів тварин, що мешкають в різних наземних, морських і прісноводних екосистемах Землі, скоротилася в середньому на 30 відсотків. (Всього налічується 2500 видів).

В тропіках втручання в природу значніше, ніж в інших місцях. Тут чисельність популяцій скоротилася майже на 60 відсотків. «І, треба сказати, що існуюче процвітання в країнах з високим рівнем життя досягнуто за рахунок використання біологічного багатства тропіків, - каже Еберхард Брандес. - Німеччина теж є однією з країн-боржників».

1,8 га на кожного жителя Землі

Якщо справедливо розділити природні ресурси на кожного жителя Землі, відповідно до існуючої чисельності населення планети, то ця цифра буде  до 1,8 га. Але реальність інша: в багатих країнах, територія, яка припадає на одного жителя, приблизно в п'ять разів більше, ніж у бідних країнах. В Німеччині "екологічний слід" у середньому становить близько п'яти гектарів на душу населення. Особливо марнотратно люди живуть в Об'єднаних Арабських Еміратах і Сполучених Штатах, де рівень споживання на душу населення співвідноситься з територією в десять гектар.
 
«Ми живемо в оманному спокої, - попереджає Еберхард Брандес – звіт «Жива планета» ясно показує, що настав час розробити заходи щодо задоволення зростаючих потреб населення наявними ресурсами.

Необхідність зміни тенденції розвитку

Всесвітній фонд дикої природи (WWF) вносить шість пропозицій як змінити тенденції розвитку:

По-перше, необхідно нове визначення добробуту. Напрям на збільшення валового національного продукту вводить в оману. В світі обмежених ресурсів не може мати місце необмежене зростання.

По-друге, людство має вкладати більше коштів у відтворення природних ресурсів. Це включає в себе створення та фінансування охоронюваних зон. WWF рекомендує оголосити заповідниками 15 відсотків поверхні Землі. Особливу увагу приділити прибережним морським і океанічним районам, де потреби населення випереджають можливості відновлення природних ресурсів.
 
По-третє, стійкість енергопостачання є основним завданням. Інвестиції в підвищення енергоефективності та перехід від викопного палива до поновлюваних джерел енергії необхідні. Викиди парникових газів повинні бути скорочені на 95 відсотків до 2050 року. Одночасно, повинні змінитися звички людей щодо харчування.

По-четверте, наявні землі повинні використовуватися більш розумно. Необхідно правильно скоординувати питання охорони земель та використання їх для виробництва продуктів харчування та біопалива, щоб забезпечити відтворення ресурсів.

По-п'яте, природні ресурси Землі повинні підтримуватися розумно, щоб можна було користуватися ними якомога довше. Для цього необхідні грошові дотації до національних бюджетів на корисні заходи та ліквідація інвестицій в виробництва, що уйнують навколишнє середовище.
 
По-шосте, міжнародні зусилля з захисту біорізноманіття повинні бути розширені. Це включає в себе створення глобальних механізмів фінансування. (JEL).

Джерело: Велика Епоха (The Epoch Times), Росія

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...