• Сімейний бюджет і його планування

  • Людмила Влох | Велика Епоха
    Середа, 16 квітня 2014 року

Назріло питання переглянути сімейний бюджет, оптимізувати його і відмовитися від неконструктивних витрат? Що ж, завдання не нове і з ним цілком можна впоратися.

Планування сімейного бюджету дисциплінує у питанні фінансів, відкриває очі на не завжди конструктивні пріоритети розподілу коштів, а також може стати інструментом поліпшення фінансового становища сім’ї.

Проте, перш ніж братися за планування сімейного бюджету, врахуйте, що це також певна робота, яка потребує часу, уваги, концентрації і рішучості.

Сімейний бюджет і його планування. Перші кроки

Багато людей досить добре почуваються і без ведення обліку сімейного бюджету і при цьому успішно справляються з розподілом коштів. Тому, в першу чергу, виясніть причини того, що спонукає вас взяти під контроль сімейний бюджет? Стримувати власні бажання, зменшити кількість необдуманих покупок, «більше не зв’язуватися з кредитами», виробити у собі фінансову дисципліну…?

По-друге, слід врахувати, що ведення обліку і планування сімейного бюджету — досить трудомістка справа і без конкретної цілі займатися ним немає сенсу.

Тому поставте чітку ціль, яку бажаєте досягти. Це може бути «виплатити кредит», «на 15 % зменшити витрати», «відкласти… грн на…» тощо.

Можливо, спочатку варто поставити невеликі цілі, які в подальшому будуть мотивувати вас на глобальніші звершення.

Інструменти обліку сімейного бюджету

Крім звичайної ручки і зошита, під час обліку сімейного бюджету помічниками можуть стати спеціальні програми та інтернет-сервіси, зокрема:

•    X-Cash «Сімейний бюджет»;

•    AceMoney Lite;

•    «Home Station 1.2. Бухгалтерія для дому»;

•    Home Money. Домашня бухгалтерія он-лайн;

•    PearBudget (шаблон в Excel, щоправда, англійською мовою).

Проте слід пам’ятати, що ці і подібні їм програми одразу налаштовують на повний облік усіх витрат і прибутків, що початківцям може попервах даватися нелегко. Тому не хапайтеся за все одразу, можливо, спочатку ведіть облік певної сфери, наприклад, скільки витрачаєте на розваги.

По-друге, не забувайте, з якою ціллю ви взялися за облік сімейного бюджету. Адже програми видадуть вам лише цифри, які самі собою просто констатуватимуть факти. Але коли ви взялися за справу з конкретною метою, ці цифри зможуть вам поліпшити життя.

Планування сімейного бюджету. Поради експертів

1.    Ричард Дженкінс, автор статей на MSN Money, переконаний, що ключовим у створенні стійкої структури фінансів є врівноваження витрат і доходів. Він пропонує дотримуватися такої схеми розподілу власного бюджету:

60% — поточні витрати;

10% — короткострокові заощадження для нерегулярних витрат;

10% — довгострокові заощадження та інвестування;

10% — розваги;

10% — пенсійні заощадження.

«Роки складних розрахунків бюджетних коштів привели мене до простого висновку: Якщо ви обмежуєте істотні витрати до 60% від загального доходу, то ваші заощадження будуть рости», — ділиться досвідом автор.

Якщо над вами навис тягар досить значного кредиту, то 20% коштів, які за схемою пішли б на пенсійні заощадження і довгострокові заощадження, Ричард Дженкінс пропонує витрачати на його погашення.

Якщо ж планка поточних витрат розміром 60% для вас є недосяжною, то, за словами Р. Дженкінса, слід переглянути співвідношення свого способу життя (а отже і витрат) та доходів.2.    Ендрю Тобіас у книзі «Інвестиційний путівник, який вам може знадобитися»* пропонує таку модель розподілу власного бюджету:

  • Відмовитися від кредиток;
  • Інвестувати і/або зберігати 20% прибутків (такий собі резервний фонд);
  • Решту 80% прибутків розподіляти на потреби життя.

*«The Only Investment Guide You’ll Ever Need»

Існує безліч схем, порад, методів ведення і планування сімейного бюджету. Проте пропонувати якийсь метод, як універсальний, недоречно. Мінливість життя і його мобільність навряд чи дозволять вам безклопітно вести сімейний бюджет по чітко обраній схемі. Зміна курсу валют, подорожчання харчових продуктів, незаплановані походи до лікаря, гаряча путівка на відпочинок та інші зваби і непередбачувані витрати здатні значно сколихнути ваш сімейний бюджет. Тому логічно обрати найбільш підходящу схему і керуватися нею.Читайте також:


Як позбавитися ревнощів

Принципи ідеальної сім'ї

Сімейне щастя: як його досягти

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...