ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Щаслива сім’я: як її зберегти

Велика Епоха

Колись сім'ю скріплювали релігія, національні традиції або економічна вигода. Все це сьогодні вже не діє. Залишається тільки взаємна любов і ще інтерес до іншої людини. Але як показує практика, щаслива сім’я та її підтримання потребують значно більшого.

Якщо ви мрієте про щасливу сім’ю, пам’ятайте, що важливо позбутися егоїстичних установок та ілюзій. Фото: TheRoundPeg/flickr.com
Якщо ви мрієте про щасливу сім’ю, пам’ятайте, що важливо позбутися егоїстичних установок та ілюзій. Фото: TheRoundPeg/flickr.com
За кількістю розлучень на душу населення ми швидко рухаємося вперед. Психологи переконливо пояснюють, чому модель патріархальної сім'ї з чітким розподілом ролей: чоловік-годувальник, а дружина — хранителька домашнього вогнища, — себе давно вичерпала. Однак гідну заміну такому співвідношенню поки що не придумали.

Те, що сімейне життя — це низка складно вирішуваних проблем і постійна перевірка на міцність, молодята дізнаються, повернувшись з весільної подорожі. Закінчується рожевий «цукерково-букетний» період і починається проза життя. І тут-то з'ясовується, що у подружжя різні погляди на проживання під одним дахом. Сварки, образи, претензії один до одного — все це накопичується і росте як сніжний ком, поки не перетвориться на остаточний розрив відносин, роздавивши під собою нездійснені надії двох закоханих.

Так як зберегти сім'ю і уникнути розлучення? Для початку, радять психологи, потрібно відмовитися від ілюзій і стереотипів, укорінених у свідомості. Образи типу: «Дівчина моєї мрії» або відповідно «Чоловік моєї мрії» завжди рушаться, як тільки справа доходить до серйозних протиріч. Такі образи, як правило, створюються під враженням від романтичних історій з книг і кінофільмів, можуть формуватися ще в ранньому дитинстві, і людина буде діяти на підсвідомому рівні, вибираючи собі супутника життя. У романтиці немає нічого поганого, якби не одне «але».

Реальна людина дуже далека від «кіношного» ідеального героя, має свої комплекси і слабкі сторони. І тут постає питання, а чи готові молодята прощати один одному виявлені недоліки, поступатися один одному в спірних моментах і всіляко підтримувати у важких ситуаціях? Бути разом і в радості, і в горі?

Як зберегти щасливу сім’ю? Чоловікові не потрібно домагатися абсолютної влади, а жінкам — бачити в їхньому чоловікові лише засіб для реалізації своїх примх. Фото: photl.com
Як зберегти щасливу сім’ю? Чоловікові не потрібно домагатися абсолютної влади, а жінкам — бачити в їхньому чоловікові лише засіб для реалізації своїх примх. Фото: photl.com
Проблема людського егоїзму постає особливо гостро саме в сімейних відносинах, оскільки два его просто не можуть існувати в одному життєвому просторі — починається суперництво. Подружжя висміюють, підчіплюють один одного, розповідають образливі і принизливі для партнера деталі. І все це відбувається на очах у оточуючих, яким просто важко перебувати поряд з такою парою. Хочеться відійти подалі і глибоко задуматися над сенсом спільного проживання.

Тим, хто розмірковує над питанням, як зберегти щасливу сім’ю, радимо спробувати позбутися егоїстичних установок, часто закладених тим же суспільством, і тоді стане можливим йти у напрямку до того, що називається сімейним щастям.

Природне бажання чоловіка домінувати в сім'ї не повинно переростати в нав'язливе прагнення до абсолютної влади. А жінки повинні перестати бачити в чоловікові засіб для реалізації своїх примх. Загальна система моральних цінностей допоможе виробити загальні погляди. Це і полегшить пошук виходу з кризових ситуацій.

Дуже до речі тут згадати слова великого романтика Мігеля де Сервантеса: «У доброго подружжя — дві душі, але єдина воля». Споруду будинку починають з закладання міцного фундаменту, без нього будівництво стін і даху може так і залишитися нездійсненою фантазією. Тому що втілення мрії в життя — це важка і наполеглива робота над собою.