Середа, Кві 14, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Клинові ремені: типи, маркування і підбір ременя

П'ятниця, 26 березня 2021 року

Клинові ремені застосовують в машинобудуванні з 1917 року. У перерізі вони мають форму трапеції (клину), передача руху відбувається внаслідок бічних поверхонь. Основні переваги клинових ременів – плавність роботи, безшумність і високий ККД. Вони використовуються на паралельних валах, які обертаються в один бік, але можлива і перехресна передача. При надмірному навантаженні вал прослизатиме, але сама система не вийде з ладу, тоді як в ланцюговій передачі відбувається розрив ланцюга, а в зубчастій – руйнування зубців.

Чому клинові ремені ефективніші за плоскі

Як і в плоскопасовій передачі, клиновий ремінь передає момент, що крутить, шляхом сили тертя. На шківі він розташовується в спеціальній канавці, не торкаючись дна, а його бічні поверхні тісно контактують з її стінками. Завдяки клиновидній формі профіль має підвищену тягову здатність і посилене зчеплення зі шківом. Зона його контакту з валом має більшу площу, ніж в плоскопасовій передачі.

Маркування ременів з клиновим перерізом

Клиновий профіль складається з гумових шарів стискування і розтягування, тягового корду (кордшнура або тканинного каркаса) і обгортки з прогумованої тканини. Залежно від форми виділяють декілька типів ременів з трапецієвидним або клиновим перерізом:

  • стандартного профілю;
  • вузькі (вузькоклинові);
  • зубчасті (з фасонними виступами);
  • шестигранні (двосторонні).

Виробники маркують продукцію відповідно до вимог ДЕСТ 1284-89, DIN 2215 (європейський стандарт), ISO 9001:2008 або RMA (американський стандарт). Довжину виробу вимірюють за декількома поверхнями:

  • L (La) – довжина верхньої сторони;
  • Lp (Lw, Ld) – довжина робочої бічної поверхні, вимірюється на рівні корду;
  • Li – довжина нижньої сторони.

При маркуванні виробів вказують їх довжину і тип профілю, який має буквене або цифрове позначення. Для продукції, виготовленої за стандартом RMA, довжину вказують в дюймах.

Як виміряти довжину виробу

Довжину тягового ременя вимірюють у вільному стані, без натягнення. Вимір робочої частини слід проводити уздовж тягового корду, який видно на бічній поверхні. Знаючи протяжність внутрішньої або верхньої сторони, можна визначити робочий розмір виробу за каталогами виробників.

Як підібрати відповідний клиновий ремінь

Вироби різних виробників, однакові за формою, довжиною та шириною, можуть відрізнятися за допустимим навантаженням і міцнісним характеристикам. Якщо немає можливості купити таку саму модель (наприклад, з оригінального ремкомплекту), треба підібрати аналог, максимально відповідний за розмірами, вказаних в позначенні.

Важливо пам'ятати, що довжина американських виробів вказується в дюймах, на відміну від європейських моделей і продукції, зробленої за ДЕСТ 1284-89. Вузькі й зубчасті профілі здатні передавати вищі навантаження, ніж стандартні клинові або плоскі.

Види та причини зносу клинових ременів

Клинова ремінна передача виходить з ладу в результаті:

  • надмірного розтягування ременя в результаті його низької якості, неправильно вибраної довжини або якщо площа перерізу не відповідає навантаженням;
  • механічного зносу, викликаного неправильним положенням шківів, їх заклинюванням, невідповідністю між робочою площею ременя і заданим навантаженням.

В процесі експлуатації устаткування важливо контролювати паралельність розташування шківів в конструкції й натягнення ременя. Вагомі відхилення зменшують термін служби виробу. При великих навантаженнях можна використати багатострумовий шків.

Comments   

загрузка...