Вівторок, Вер 29, 2020
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Бережи своє свердло! Як доглядати за електроінструментом правильно?

П'ятниця, 11 вересня 2020 року

Електроінструмент є у кожному домі без винятків, адже повністю обійтись без нього неможливо. У декого це тільки дриль чи болгарка, а у когось – цілий арсенал різноманітних приладів. Кожен із них виконує свою функцію і полегшує роботу майстра. Навантаження на користувача зменшується, а от інструмент викладається по максимуму.

Електроінструмент

А як відомо, чим інтенсивніша експлуатація, тим швидше зношується робочий механізм. Навіть за умови дотримання правил користування будь-який із електричних інструментів потребує догляду, і до того ж регулярного. Недостатньо часте обслуговування або ж його повна відсутність рано чи пізно призведуть до поломки і добре, якщо вам чи майстру вдасться реанімувати електроприлад. Щоб нічого подібного не трапилось, прислухайтесь до рекомендацій професіоналів.

дрель

Найбільш часто вживаний електроінструмент та розповсюджені неполадки

Звичайно, різновидів електричного обладнання дуже багато, але серед них є той, що знайдеться в арсеналі кожного чоловіка – як домашнього майстра, так і професіонала. На них і акцентуємо увагу, щоб у майбутньому уникнути серйозних неприємностей.

Загалом виділяють п’ять проблем, які найчастіше виникають у процесі використання інструменту:

 • Вихід із ладу електричного провода турбує доволі часто. Він може перегоріти, переломитись або пошкодитись механічно. Це все є результатом неуважності та неправильної експлуатації. Під час виконання робіт слідкуйте, щоб кабель не потрапляв в робочу зону, не перегинався та не придавлювався важкими предметами.
 • Зношування чи засмічування щіток двигуна. Ця проблема стосується тільки синхронних моторів і доволі легко ліквідується. Про її наявність свідчать іскри поруч із колектором та втрата потужності. Варто просто замінити стару деталь на нову і можна продовжувати далі виконання завдань.
 • Поломка мотора, а точніше, його перегорання. У цьому випадку відбувається плавлення обмотки статора. Причинами неполадки може бути потрапляння вологи, надмірне перенавантаження, використання сильно зношених насадок.
 • Погіршення циркуляції повітря провокує перегрів внутрішніх вузлів, а за ним і вихід із ладу. Щоб цього не сталося, треба вчасно очищати їх від бруду.
 • Зношування редуктора, патрона та тримача. Зазвичай вони ламаються, коли недостатньо часто змащуються. Найкраще використовувати рекомендований виробником засіб, а не тільки солідол чи літол.

Проблем з електроінструментом може виникати багато, а їх ліквідація буде виливатись в чималеньку суму. Іноді ціна ремонту вища, ніж вартість самого обладнання. У такому випадку хтось купує новий інструмент, адже старий вже поношений і недостатньо потужний. Проте, де гарантія, що новинка прослужить довше і буде краще працювати? Гарантій жодних! Так чи інакше, наскільки совісно ви будете доглядати за своїм обладнанням, настільки якісно і довго воно вам прослужить. І не завжди його вік вирішальний.

А тепер пройдемося по інструментах більш докладно.

 1. Перфоратор виконує тяжкі операції, а основне навантаження приходиться на шпиндель. Крім того під час функціонування утворюється дуже багато абразивної пилюки, яка проникає у всі щілини. Обслуговувати інструмент «своїми руками» не варто, адже його конструкція дуже складна. Довіртесь краще майстру цієї справи.

Щоб зменшити навантаження на кріплення, потрібно хвостовик бура змащувати мастилом.

Проблеми також виникають із редуктором – може підтікати змазка. Виникає проблема через часті температурні перепади, підвищену вологість та запиленість. Під впливом цих факторів псуються резинові ущільнювальні кільця або сальники. Якщо своєчасно не звернутися в сервісний центр за допомогою, далі може зламатися поршневий чи ударний механізм.

Проводити ТО перфоратора рекомендується кожні 80-100 годин користування.

 1. Свердлильний верстат – обладнання серйозне і дороге, навіть, якщо це побутова модель. Існує багато різновидів станків: радіально-свердлильний, вертикально-свердлильний і т.д. Вони відрізняються не тільки габаритами, а і можливостями, особливо, діаметром свердління. Проте обслуговуються вони майже однаково. Як і будь-яке інше електричне обладнання, воно регулярно очищається від пилу та виробничих відходів. Деталі та механізми, які труться в процесі діяльності, обов’язково протираються та обробляються змащувальним матеріалом. Якщо ж продуктивність зменшилась або знизилась якість роботи, варто негайно шукати причину.

Не менш важливо доглядати за станиною. Вона повинна бути не тільки чистою, а й надійно захищеною від корозії.

 1. Лобзики теж не вічні, особливо тоді, коли ніхто не займається їх обслуговуванням. Найчастіше перегорає статор, індуктор та якір. Пов’язано це із перенавантаженням, яке виникає під час розпилювання, коли пильне полотно ще не досягнуло необхідної кількості ходів.

Найбільший ворог електролобзика – пилюка. Щоб вона не потрапила в середину корпуса, підключайте промисловий пилосос. Якщо такої можливості немає, якнайчастіше прочищайте внутрішні вузли.

 1. Дриль також виконує пильну роботу, тому і ламається частенько. Кнопки регулювання оборотів та пуску починають некоректно працювати. Через це налаштувати обороти складно. Проблема не залежить від кількості швидкостей, адже навіть у випадку з однією швидкістю трапляються казуси.

Це ж стосується і реверсного ходу. Регулятор одразу ж замінюють, бо реанімація надовго не допоможе. Проблема буде повертатись і чим далі, тим частіше.

Більш серйозні неполадки виникають із якорем, статором і підшипниками.

 1. Шуруповерти вдома менш навантажені, ніж дрилі. Однак і вони потребують регулярного догляду. Спеціалісти зводять ТО до елементарних дій – прочистки патрону від сміття та періодичного змащування. А ще не варто його перенавантажувати.
 2. Кутові шліфмашини або болгарки страждають не менше іншого інструменту. Шліфувальні машини потребують заміни щіток, підшипників і крильчатки. Часто зношуються зуби на шестернях. Це все є результатом надмірного навантаження та потрапляння сміттєвих часточок в життєво важливі системи.

Окремої уваги заслуговує акумуляторний інструмент. Хоч в якості джерела живлення і використовується акумулятор, проте привід – це все той же електричний мотор. Будова акумуляторної техніки така ж сама, проте працює вона на батареї. АКБ не любить низьких температур і може швидко втрачати ємність, перебуваючи довго на холоді. Надмірна спека теж негативно впливає на термін її експлуатації. Елементи живлення рекомендується заряджати лише тоді, коли вони достатньо розряджені, щоб захистити від «ефекту пам’яті».

технічне обслуговування

З яких етапів складається технічне обслуговування?

 1. Видалення пилюки та інших забруднень не тільки зовні корпусу, але і в середині. Не дивлячись на наявність фільтрів у кожному електроінструменті, дрібні пилові частинки все одно проникають в усі механізми. Осідаючи на деталях, вони прискорюють їх зношування. В окремих випадках варто скористатися спеціальними миючими засобами, щоб видалити деякі речовини. Якщо ви часто користуєтесь обладнанням, виконуючи роботу у великих об’ємах, варто в кінці робочого дня очищати колектор.
 2. Захист від іржі не менш важливий. Корозія може пошкоджувати навіть нові запчастини, якщо їх не обробляти спеціальними змазками. Щоб досягти важкодоступних зон, скористайтеся маслянкою або шприцом.
 3. Інструмент із поршневим ударним механізмом варто змащувати густими мастильними речовинами після роботи. Це захистить не тільки патрон, але і хвостовик оснащення.
 4. Своєчасне заточування або заміна насадок. Чим якісніші наконечники, тим менше навантаження на інструмент. Він легко свердлить, ріже, довбе чи бурить матеріал без перегріву та перенавантаження.
 5. Зберігання. Важливе правильно підібране місце та умови. Наприклад, взимку краще тримати електроінструмент в охоплюваному приміщенні з нормальним рівнем вологи. Краще покласти його в коробку чи пакет. А якщо є кейс – це взагалі ідеально.
 6. Профілактика. Час від часу вмикайте на кілька хвилин прилад. Простій не найкраще позначається на стані робочих вузлів. Можна зняти корпус і витрясти з нього пилюку. Для підвищення герметичності корпусу обробіть його спеціальною пастою.

Дотримуйтеся цих елементарно простих правил експлуатації та догляду і ваш інструмент прослужить вдвічі довше! Будьте щедрими під час технічного обслуговування, щоб потім не довелося платити в кілька разів дорожче за ремонт!

Comments   

загрузка...