• У людини може виробитись залежність від сонця — дослідження

  • Аліна Танько | Велика Епоха
    Субота, 16 серпня 2014 року

Захоплення сонячними ваннами може сформувати залежність, подібно до залежності від наркотичних речовин — такими є результати нового дослідження.

Захоплення засмагою з точки зору формування залежності дослідили вчені з Гарвардського медичного інституту. Експерименти проводилися на лабораторних мишах, які щодня 30 хвилин і протягом 6 тижнів отримували «дозу» сонячного світла. Частина спини гризунів була виголена і, як показали аналізи, ультрафіолетове опромінення призводило до вироблення в шкірі особливого виду білка, який розпадався на пігмент меланін і групу ендорфінів.

Меланін, в свою чергу, визначає інтенсивність засмаги, а ендорфін — «гормон радості» — контролює центр задоволень. Таким чином, під дією засмаги у мишей вироблялися речовини, пов’язані з отриманням приємних відчуттів.

Дія цих речовин подібна до дії опіатів: вони впливають на ті ж системи в організмі. Після прийому гризунами препаратів, що блокують дію опіатів, у них виникало тремтіння і конвульсії — прояви абстинентного синдрому. Також гризуни стали уникати годівниць, через які вони могли отримати ці препарати.

Зауважимо, що раніше вже висловлювалися припущення і були проведені деякі експерименти на підтвердження того, що потреба в ультрафіолетовому опроміненні у людини формує залежність. В одному з таких досліджень брали участь студенти, які відвідували салони для засмаги. Було встановлено, що кожен третій із студентів мав симптоми залежності.

Один з американських дослідників в лікарні Массачусетса, доктор Д. Фішер, каже, що можна з достатнім ступенем упевненості припустити існування деякого загального механізму тяги до сонячних променів, який і пов’язаний з рівнем вітаміну D в організмі.

Однак в інших вчених є сумніви, адже все ж не вдалося знайти підтвердження виникнення залежності у гризунів від «доз» сонячного світла: гризуни не намагалися отримати нові дози ультрафіолетового опромінення.

Так чи інакше, вчені сходяться на думці, що проведене дослідження має цінність: воно демонструє факт вироблення в організмі ендогенних опіоїдів під впливом сонячного опромінення. Також вперше отримані експериментальні свідчення зв’язку між захопленням засмагою та активізацією тих же систем отримання задоволення, які спрацьовують при вживанні опіатів.


Читайте також:

Літня засмага: поради та рекомендації

Танорексія або сурогат із капсули

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...