• Їжа Майбутнього: завтра людина стане тим, що вона з'їсть сьогодні

  • Epoch Тіmes Україна | Велика Епоха
    Неділя, 3 серпня 2008 року
Процес глобалізації і зміни способу життя людства неминуче торкнуться і їжі. Приміром, після закінчення Другої cвітової війни французькі кухарі створили Нову кулінарію \Nouvelle cuisine, більш просту і з великою розмаїтістю смаків. Поява нової кухні пояснювалася зміною способу життя городян. Щорічно тільки в США з'являється приблизно 10 тис. нових видів харчових продуктів. Уже сьогодні можна більшою мірою передбачити, що буде на столі в людини у недалекому майбутньому.

1. Функціональна їжа

В останні роки спостерігається бурхливе зростання харчової індустрії, що робить їжу корисною для здоров'я завдяки збагаченню набором вітамінів, мінералів і біологічно-активних речовин. Ними користуються спортсмени, які заклопотані розвитком своїх м'язів, люди, що намагаються контролювати свою вагу, і люди похилого віку, що намагаються вживати в їжу продукти зі зниженим вмістом жирів та вуглеводів.

Однак у майбутньому такого роду продукти придбають нові властивості і стануть щоденною їжею. Приміром, можлива поява цілющої їжі - морозива з підвищеним вмістом вітамінів або маргарину, що знижує рівень холестерину в крові. Критики подібного роду продуктів стверджують, що їхня ефективність (корисність) не доведена, наукових досліджень на цю тему надзвичайно мало. Тому можна рівною мірою очікувати, що індустрія виробництва такого роду продуктів може пережити бурхливий зріст або, навпаки, канути в небуття.

2. Генетично модифіковані продукти

Особливі можливості відкриваються перед генною інженерією - деякі експерти вважають, що ліки майбутнього будуть продаватися не у вигляді таблеток, а, наприклад, у вигляді фруктів - теоретично можливо вивести яблука, що зможуть виконувати роль таблеток зі снодійним. Наприклад, уже встановлено, що пилок генетично модифікованої кукурудзи здатен убивати яйця визначеного виду метеликів. Також можливе виведення порід тварин, що володіють заданими властивостями - наприклад, свиней з менш жирним м'ясом, сортів кави без кофеїну і т.д.

В 1996 році вперше було розпочато комерційне використання генетично модифікованих рослин - з того часу кількість сільськогосподарських площ, що засіваються «зміненою» кукурудзою, соєю, бавовною, зросла в 25 разів. Тільки посіви «нової» кукурудзи в 2000 році зайняли площу в 44,2 млн. га (найбільші поля генетично модифікованої кукурудзи розташовані в США, Канаді й Аргентині). Такого роду посіви існують у 13 країнах світу. Прихильники подібного роду продуктів стверджують, що за рахунок використання генної інженерії вдається уникнути застосування на полях пестицидів і добрив, що, безумовно, йде на користь споживачеві.

Втім, майбутнє такого роду продуктів не визначене - дуже багато експертів і організацій ставляться до них украй негативно і виступають за їхню тотальну заборону. Міжнародних норм по генетично модифікованих продуктах не існує. 

3. Органічна їжа

Набирає силу процес, протилежний генетичній революції. У світ прийшла мода на органічну їжу, тобто овочі, фрукти, хліб, молоко, м'ясо, яйця, вина і т.д., що зроблені без застосування генної інженерії, добрив, пестицидів, консервантів у місцях, бездоганних з погляду екології. Фахівці рекомендують органічну їжу маленьким дітям. Такого роду продукти незамінні для людей, що страждають алергіями і рядом інших розладів.

За період з 1998 по 2000 рік у США почали продавати на 23% більше екологічно чистих фруктів і овочів, на 96% більше органічного молока і яєць, на 99% більше органічних хлібобулочних виробів, на 71% більше органічного м'яса. В американських магазинах такі продукти коштують на 10 - 40% дорожче звичайних. Перше місце у світовому табелі про ранги по площі земель, що використовуються для вирощування сільськогосподарської продукції, займає Ліхтенштейн (18%), друге - Швейцарія (9%), третє - Австрія (8,6%). У першу десятку також входить Італія, Фінляндія, Данія, Швеція, Чехія й Ісландія. США в цьому списку займають 36-е місце - для виробництва органічних харчових продуктів використовується 0,2% земель сільськогосподарського призначення.

4. Швидка їжа

Прискорення темпу життя сприяло бурхливому розквіту індустрії швидкого харчування - збільшенню числа кафе, в яких можна поїсти за 10 хвилин (fast food), і появі величезної кількості видів їжі, яку можна їсти на ходу (чіпси, печиво, горішки і т.д.) У 2001 році жителі США витратили на купівлю таких продуктів $110 млрд. - більше, ніж вони витратили на квитки в кіно, купівлю книг і газет, купівлю і прокат відео- й аудіозаписів. 18% усієї їжі, що споживається протягом доби, американці з'їдають сидячи за кермом автомобіля. Найбільш відома компанія швидкої їжі McDonald's нині володіє 30 тис. ресторанів у 121 країні світу, а її послугами користується 1% населення планети. При цьому вона відкрила свій перший ресторан лише в 1955 році.

При цьому швидка їжа володіє низкою малоприємних особливостей. У ній широко використовуються штучні добавки, що покликані, наприклад, поліпшити її запах. Дослідження показують, що людина оцінює смак тієї чи іншої страви в 90% випадків, оцінюючи її запах. Швидка їжа, що виготовляється з напівфабрикатів за особливою технологією (гамбургери), або призначена для тривалого зберігання (наприклад, чіпси) за визначенням не може володіти тим же запахом, що і свіжопідсмажений біфтшекс або картопля. Також важливий колір їжі. Споживач вважає, що яскравіше пофарбовані продукти мають кращу якість. Тому продукти (не обов'язково фаст-фуд) підфарбовують. Так, наприклад, роблять усі виробники ковбаси, оскільки варене м'ясо, з якого виготовляють багато видів ковбас, як відомо, малоапетитного сірого кольору. На початку 1970-х років був зроблений цікавий експеримент. Групі випробуваних запропонували поласувати біфштексом зі смаженою картоплею. Усі вони заявили, що їжа чудова. Але отут випробувачі змінили підсвічування тарілок з їжею - біфштекс став синім, а картопля - зеленим. Деяким випробуваним стало погано. В останні роки спостерігається стійкий ріст підприємств, які роблять добавки, що поліпшують запах і колір продуктів - приміром, тільки компанії США, що діють у цій сфері, у 2002 році дістали прибуток у $1.4 млрд.

 
Критики фаст-фуда також вважають, що ця їжа вкрай негативно впливає на здоров'я людей - у ній занадто багато жиру і консервантів. Останнім часом деякі компанії зайнялися випуском «здорового фаст-фуда» - з меншим використанням небезпечних компонентів. Багато експертів пророкують, що в плині 30 - 50 років ця індустрія буде бурхливо розвиватися саме в напрямку виробництва «здорової швидкої їжі». Втім у світі набирає силу рух «повільної їжі»/slow food, що пропагує повернення до традиційних кулінарних цінностей.

5. Їжа за межами дому

За останні десять років у США люди на 14% рідше, ніж раніше, стали харчуватися вдома. Аналогічні тенденції спостерігаються і в усьому світі. Особливу роль тут грає розвиток індустрії фаст-фуда і малого бізнесу. Численні дослідження показують, що відкриття власного кафе або ресторану є мрією приблизно 30% людей, які бажають розпочати свій бізнес. Одержать усе більший розвиток «етнічні» ресторани, наприклад, які пропонують традиційну китайську кухню у Фінляндії. Більшість експертів сходяться на тому, що в майбутньому люди все частіше будуть їсти поза домівкою.

6. Домашня їжа

Проте домашня їжа благополучно переживе конкуренцію з фаст-фудом і громадським харчуванням. Домашня їжа - це не тільки споживання самостійно приготовлених продуктів. Харчова індустрія випускає усе більше продуктів, готових до негайного вживання після примітивної обробки - часто їжу досить тільки розігріти в мікрохвильовій печі. Продовжує розвиватися світова індустрія доставки їжі «на виніс», це може стосуватися як піци, так і обіду з дорогого ресторану. Демографічні процеси показують, що в Північній Америці, Європі і у значній частині колишнього СРСР жінки все менше часу можуть приділяти готуванню їжі - відповідно, домашня кухня все частіше буде ставати «коником» професійних кухарів і харчової індустрії.

7. Захист продуктів

В майбутньому вагоме значення буде здобувати забезпечення захисту продуктів. Зокрема, захист продуктів харчування буде забезпечуватися скороченням часу, що затрачається на доставку продуктів від виробника до покупця.

Крім того, бурхливе зростання переживають і будуть переживати в майбутньому наукові дослідження, спрямовані на розроблення нових способів консервації продуктів, оскільки старі методи не завжди надійні. У числі нових технологій: асептичне упакування, що продовжує терміни зберігання різних продуктів харчування і не вимагає охолодження. Опромінення продуктів харчування, не є новою технологією, але знаходить усе більш широке використання. Опромінення знищує патогенні речовини, що переносяться з їжею, такі як сальмонелла, крім того опромінення продовжує термін збереження фруктів, що швидко псуються. Розпочато обробку продуктів надвисоким тиском, що забезпечує пастеризацію їжі. Застосовується також технологія пульсуючого світла, коли продукти піддаються впливові світла, інтенсивність якого в багато разів перевищує інтенсивність сонячного світла. Ультрафіолетове випромінювання використовується для пастеризації соків, це в деяких випадках дозволяє не використовувати харчові консерванти.

Також одержать розвиток технології упакування, що будуть сигналізувати споживачам про безпеку продукту: наприклад змінювати колір у випадку, якщо продукт починає псуватися.

Факт на тему

Щороку в США реєструється 76 млн. випадків захворювань, пов'язаних із вживанням неякісних харчових продуктів. За даними Центрів контролю за захворюваннями/The Centers for Disease Control, щорічно на лікарняне ліжко потрапляє 325 тис. американців, 5 тис. із них умирають.

Цікаво, що щорічно американці витрачають $40 млрд. на купівлю особливих дієтичних продуктів. 40 - 50% американок регулярно починають спроби скинути вагу. При цьому, за даними National Eating Disorders Association, 95% дієт абсолютно недієві, тому що можуть дати необхідний ефект лише через 1 - 5 років.
 
Джерело:

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...