• Правильне харчування. Білки в їжі

  • Євген Довбуш | Велика Епоха
    Четвер, 31 липня 2008 року
Білки - це незамінні компоненти раціону, без яких неможливе життя, ріст і розвиток організму.

З білками пов'язані основні прояви життя: обмін речовин; скорочення м'язів та рух; подразливість нервів; здатність до росту, розмноження і мислення.

Білки являють собою складні органічні молекули, що утворені з амінокислот. Вони необхідні для побудови клітин і виконують сотні інших різноманітних функцій. В разі нестачі енергії в організмі білки починають руйнуватися та використовуватися як джерело енергії. Саме тому повноцінне життя без білкової їжі просто неможливе.

Більшість білків синтезується в організмі. «Будівельним матеріалом» для них слугують амінокислоти, що надходять до організму з їжею - у вигляді білкових сполук, які потім розщеплюються на окремі компоненти. В принципі, організм людини здатен перетворити одну амінокислоту на іншу або синтезувати її з інших речовин, але є й так звані незамінні амінокислоти, які можуть потрапити до організму тільки ззовні. Саме тому до раціону людини повинна входити білкова їжа.

Основними джерелами білка є тваринні продукти (м'ясо, риба, молоко, яйця). На відміну від рослинних, вони містять всі замінні та незамінні амінокислоти, до того ж у тих пропорціях, які необхідні організму. Тваринні білки засвоюються краще і швидше, ніж рослинні. Саме тому тваринні білки називають «повноцінними», а рослинні - «неповноцінними».

Згідно з оцінками спеціалістів, білки повинні складати 11 ­­- 13% харчового раціону людини, при чому 55% від вмісту білків мають бути тваринними. За рекомендаціями ФАО ВООЗ, мінімальний рівень споживання білків повинен становити  0,75 г на 1 кг маси тіла, а максимальний - 1 г на 1 кг маси.

Слід відзначити, що як нестача, так і надлишок білка є небезпечним для організму. Нестача білка призводить до сповільнення розвитку та відтворення тканин, а надлишок підвищує навантаження на печінку та нирки, провокуючи розвиток деяких хвороб (наприклад, сечокам'яної хвороби).

За матеріалами: km.ru
Підписатися:

Коментарі