ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Найбільший у світі ударний інструмент — «печерний орган» відтворює музику за допомогою сталактитів (ФОТО)

Велика Епоха
(Filipe Mesquita/Shutterstock; Inset: Big Blink Creative/Shutterstock, Public Domain)

Найбільший музичний інструмент у світі — це гармонійне поєднання природи та людської інженерії. Розташований у долині Шенандоа у штаті Вірджинія, Великий Сталактичний орган лежить всередині найбільшої серії печер на сході Сполучених Штатів: Печери Лурей.

Численні підземні сталактити утворюють чудовий орган, який працює за принципом дитячої музичної скриньки. Натискання на клавіші клавіатури змушує молоточки з гумовими насадками вдаряти по камінцях, налаштованих на концертну частоту, викликаючи звуки, які резонують глибоко під землею.

Цей неймовірний інструмент — дітище пана Ліланда В. Спрінкла, математика та вченого-електроніка, який раніше працював у Пентагоні. Пан Спрінкл зі Спрінгфілда, штат Вірджинія, відвідав печери Лурей у 1954 році зі своїм 5-річним сином, побачивши, як екскурсовод постукував молотком по сталактитовому утворенню, щоб продемонструвати вражаючий звук, який воно видавало. Різні розміри видавали різні тони, і кмітливий науковець миттєво розпізнав потенційну можливість створення мелодій.

Всередині Великого Сталактичного органу в долині Шенандоа у Вірджинії. (Filipe Mesquita/Shutterstock)
Стара фотографія 1906 року показує кілька ранніх музичних виступів на Великому Сталактичному органі. (Public Domain)

Відомо, що тут гіди грали «Mary Had a Little Lamb» та інші прості пісні. Історія розповідає, що містер Спрінкл підійшов до адміністраторів печери та запропонував створити печерний орган. Акустична гармонія, створена матір’ю-природою, надихнула його, і він почав втілювати свою ідею в життя.

На вихідних він проводив ночі під землею, видобуваючи звуки за допомогою 13 англійських камертонів, щоб знайти сталактити, які б відповідали музичній гамі. Місія пана Спрінкла полягала в тому, щоб змусити ці мінеральні утворення, які звисають зі стелі, співати.

Клавіші Великого органу. (Michael R Brown/Shutterstock)
Інтер'єр печери з деталями, що показують систему молоточків, з'єднаних зі сталактитами. (Andru Goldman/Shutterstock; Inset: Public Domain)

Традиційні органи змушують повітря проходити через колонки спеціально відкаліброваних розмірів, щоб контролювати висоту тону, в той час як містер Спрінкл витратив надзвичайну кількість часу на шліфування кінчиків відповідних сталактитів, щоб точно налаштувати звуки.

Використовуючи гумові молоточки та принцип роботи органу, він створив абсолютно новий інструмент — такий, всередині якого слухач знаходиться безпосередньо під час гри.

Клавіатура. (Big Blink Creative/Shutterstock)
Деталізація особливостей печери, включаючи сталактити. (Andru Goldman/Shutterstock)

Знадобилося три роки, але нарешті він здійснив свою мрію. Великий сталактитовий орган знаходиться всередині так званої Соборної кімнати печерної системи, де на площі 3,5 акрів розташовані сталактити різної довжини й товщини, котрі видають звуки.

Іноді під час екскурсій сюди заходить органіст-трубач, щоб продемонструвати потойбічні звуки найунікальнішого у світі органу. Натискання клавіші посилає електричний імпульс до кожного механізму, змушуючи молоточок з гумовим кінчиком вдаряти по сталактиту. Звукова вібрація сприймається як неймовірно красивий музичний тон.

Ці звуки були описані як тихі та заспокійливі. Організатори кажуть, що атмосфера Кафедральної кімнати підходить для виконання таких творів, як Місячна соната Бетховена і деякі прелюдії Баха.