ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Американець кує мечі з «Володаря перснів». ФОТО

Велика Епоха
(Courtesy of Trevor Barrett)

Тревор Барретт розпалює вугілля у своїй кузні, обмірковуючи наступний проєкт — меч у дусі Толкіна — і водночас медитативно слухає чарівні хорові ритми «Скайріму».

Як і гноми Середзем’я, він готує свої молоти, плануючи викувати на ковадлі інкрустований рунами меч.

Тільки живе він на Алясці.

Поєднання пристрасті до полювання, «Володаря перснів» та епічних відеоігор про потойбічний світ зародило в його голові ідею для бізнесу з виготовлення клинків, який він успішно розпочав.

Додайте до цього кілька відеоуроків на YouTube, і 36-річний хлопець з Хейнса, старого містечка часів золотої лихоманки, став майстром-самоучкою, який повністю опанував свою справу. Його дивовижно орнаментовані, але повністю функціональні мечі — це ода майстерності.

«Окрім того, що в дитинстві я зачитувався “Володарем перснів”, “будучи мисливцем у лісі тут, на Алясці, я почав цікавитися тим, як зробити гарний клинок”», — розповів пан Барретт в інтерв’ю The Epoch Times.

«Я зайшов на YouTube, погуглив, як це робиться, і навчився робити це сам. Методом проб і помилок».

(Ліворуч) пан Барретт; (праворуч) «Морський вовк». (Courtesy of Trevor Barrett)

Все почалося з пошуку ідеального мисливського ножа. За його словами, він хотів мати універсальний ніж, не надто великий і не надто маленький, ніж, який «може зробити все, що завгодно, коли намагаєшся вижити в дикій природі».

Коли вісім років тому почалися ці пошуки, він працював на заправці. Його перші спроби принесли свої плоди, і перше коване лезо стало ножем, названим Denali, на честь його аляскинського коріння.

Але завдяки Instagram кування клинків стало постійною роботою у власній крамниці. Пан Барретт побачив, що людям подобається спостерігати за тим, як він кує леза традиційним способом.

«Зрештою, хтось запитав: „О, ти продаєш?“», — каже він. «Одне призвело до іншого, і врешті-решт це стало моєю постійною професією».

(Ліворуч) «Чемпіон Мачете»; (Праворуч) «Деналі». (Courtesy of Trevor Barrett)

Згодом він зрозумів, що в його ідеальних мисливських ножах чогось не вистачає. Окрім необхідної міцності, гнучкості та комфорту в руці, виробам не вистачало індивідуальності — душі.

«Я завжди буду трохи незадоволений», — сказав він, додавши, що йому набридла банальна утилітарність. «Потрібно щось більше».

Це щось більше було знайдено в класичній трилогії Толкіна: «Володар перснів».

Він уже знався на металургії: Куючи бруски високовуглецевої сталі, він міг за день викувати основну форму простого меча середнього розміру. Його охолоджували в олії, щоб надати твердості. Потім загартовували у вогні для гнучкості. Мечі збалансовували для оптимального володіння, інакше вони були б марним металобрухтом. Нарешті, шліфування та полірування доводило його вістря та орнаментику до ідеального вигляду.

Але щоб надати мечу чогось більшого, він вирішив, що гравіювання рун — фантастичний сценарій — додасть йому «індивідуальності та сили», — сказав пан Барретт. «Це просто зачепило мене, і мені це сподобалося».

(Ліворуч) «Піратська шабля»; (Праворуч) «Клинок з бивня». (Courtesy of Trevor Barrett)

І ось, керуючись цим натхненням, він викував Андуріл, дворучний меч Арагорна, на основі кінокопії. Він має важке руків’я для рівноваги та держак зі шкіри для комфорту.

Пізніше з’явився Альдріссіл, названий так за Толкіном, виготовлений з дамаської сталі — неабиякий подвиг у виробництві, адже дамаська сталь має сотні складок і складний хімічний склад. Цей багато орнаментований меч став кульмінацією його зусиль. Він містив камінь північного сяйва, вмонтований в гарду — знову на честь Аляски.

На роботу над обома мечами пішло понад три місяці.

Зараз пан Барретт працює над 300-шаровою дамаською рапірою з «Принцеси-нареченої». Вона має стати «мечем для заручин» замовника і буде прикрашена червоним і чорним опалом. Клієнти платять великі гроші за таку фантастичну зброю — понад 10 000 доларів за вишуканий меч — але це ціна автентичності.

«Альдріссіл, Клинок Нічної Пісні». (Courtesy of Trevor Barrett)

Сьогодні для пана Баррета кування клинків стало чимось на кшталт ритуалу. Йдеться вже не лише про ідеальне лезо, але й про досвід та естетику кування старомодним способом.

«Я чомусь використовую молотки більш традиційного вигляду», — каже він. «Влітку вікна майстерні постійно відчинені, тож ви можете відчути запах лісу».

Змішуючись із запахом масла в резервуарі для гасіння, він п’янить.

«Я намагаюся працювати без світла, наскільки це можливо, і просто впускаю природне освітлення», — каже він. «Мені подобається бачити, як сонце б'є у вікно».

Пан Барретт залюбки вмикає саундтреки з фентезійних фільмів та відеогри «Скайрім» — якраз та атмосфера, в якій він обмірковує свій наступний удар молотом.

За його словами, він повинен зосередитися на тому, щоб «відпустити все, що знаходиться за межами майстерні». «Я сповільнююся». Бо якщо ви відволікаєтесь, не приділяєте часу зоровому сприйняттю того, що робите, то в одну мить удар молотка може коштувати тижнів роботи.

Пан Барретт кує леза у своїй майстерні. (Courtesy of Trevor Barrett)
«Стормир, Копейщик Дикого лісу»; (вставка ліворуч) пан Барретт і його дружина; (вставка праворуч) пан Барретт. (Courtesy of Trevor Barrett)

За його словами, кожен штрих є навмисним, обдуманим і обережним. Він діє «з наміром, з обдуманим розрахунком, а не просто дико б'є молотком».

Він використовує сучасні металеві шліфувальні машини та суміші, що додають міцності дерев’яним руків’ям, але намагається дотримуватися традицій, наскільки це можливо.

Хтось одного разу сказав пану Баррету, що це повільний спосіб заробляти гроші. Мовляв, він має бути більш ефективним.

«Я не зацікавлений в тому, щоб просто отримати торгову марку леза», — сказав він, додавши, що його інтереси полягають в тому, щоб «дізнатися, як це робили раніше».