• Китайські новорічні свята відзначають 15 днів

  • Середа, 13 лютого 2008 року

Для китайців Новий рік, що відзначається за східним календарем, має таке ж важливе значення, як для західних людей Різдво і європейський Новий рік. Це свято відзначається щорічно між 21 січня і 21 лютого. Цього року китайський Новий рік, рік Щура, почався 7 лютого. Свято визначається за місячним календарем, як у нас Великдень і День Святої Трійці. Свята тривають протягом 15 днів - люди ходять в гості, піклуються про споріднені зв'язки, дотримуючись певної послідовності.

Перший день Нового року проводиться у колі родичів чоловіка. Вони зустрічаються вранці після того, як діти отримали в подарунок маленькі червоні конверти з грошима, які їм дарили неодружені родичі, (рідше - гості). При цьому спочатку дітям дарили лише невеликі грошові суми, які, проте, збільшилися у міру зростання добробуту. В особливо заможних сім'ях, які переважно проживають на східному узбережжі Китаю, конверти можуть приховувати дуже великі суми.

У другий день наноситься візит родичам дружини. В більшості випадків це супроводжується великим банкетом. Це, головним чином, стосується сімей, які дотримуються традицій, і в яких збереглися молитви предкам і богам. Крім того, цей день особливо прихильний до собак, яких залучають до свята. Згідно з традиційним уявленням, другий день Нового року - день народження всіх собак. Новий рік слід починати хорошими справами, будучи поважними і привітними по відношенню до всіх живих істот, які нас оточують. Тому собакам, як домашнім тваринам, приділяється особлива увага. У багатьох сім'ях було втрачене розуміння того, як жити у згоді з природою. Тому в наші дні Новий рік перетворився на свято, призначене виключно для фамільярних зустрічей і спілкування.

У третій і четвертий день відвідуються найбільш далекі родичі. Часто вони пов'язані із спільними маленькими поїздками великих сімей. Цей день також носить назву «чікоу» (буквально: «вільний рот», що відповідає значенню «суперечека»). Оскільки під час сімейних свят легше можуть виникнути розбіжності. Велика сім'я створює хороший грунт для дискусій, які іноді можуть проходити в дуже гучній і активній манері, оскільки поза сім'єю, в суспільному житті китайці дуже бояться «втратити обличчя».

Якщо в сім'ї помер родич, візити припиняються на три роки, як знак пошани до померлого. Замість цього ходять на могилу померлого.

П'ятий день в Північному Китаї починається з цзяоцзи (китайські галушки), які подаються на сніданок.

Цього дня віддають дань пошани китайському боові благополуччя (Цай Шень). Його історичним прототипом, ймовірно, був Чжао Гунмін або Ба Гань. Спочатку Цай Шень був народним героєм, який жив під час ранньої династії Цинь. Пізніше він був зведений в ранг бога. Його часто зображують верхи на чорному тигрові із золотою палицею в руці.

На шостий і восьмий день робиться перерва між всіма заходами.

У сьомий день (женьжи) традиційно святкується «день народження всіх людей». Це день, коли всі люди автоматично стають на рік старшими, тому що в стародавньому Китаї індивідуальним дням народження навряд чи надавалося яке-небудь значення. В аграрному Китаї для селян з'являлася можливість святкувати в цей час, тому що вони не займалися взимку ніякими польовими роботами. Сьогодні традиція відзначати дні народження змінилася відповідно до сучасного способу життя, і, переважно, відзначаються індивідуальні дні народження.

Дев'ятий день використовується даосистами для поклоніння в храмах Нефритовому небесному цареві. При цьому вони просять у нього щастя, а з недавніх часів - багато грошей. В цей час палички пахощів в храмах коштують значно дорожче. З десятого по дванадцятий день свята поволі затихають. Друзі та родичі запрошуються на вечерю, або додому, або в ресторан. Спілкування також проходить за азартними іграми такими як мацзянь, або за шахами.

У тринадцятий і чотирнадцятий день проходить підготовка до Свята ліхтарів, яке проходить в ніч на п'ятнадцятий день. Свято ліхтарів (дэнцзе) або Свято Юаньсяо завершує багатоденні новорічні свята. Його апогеєм стає загальне виготовлення ліхтарів. Традиційно ліхтарі прикрашаються зодіакальними знаками, символами тварин, рослин, малюнками казкових істот, сцен з класичних романів, легенд, розповідей. Також популярні бойові сцени. Ліхтарі завжди виготовляються з великою ретельністю. Серед використовуваних матеріалів - лаковане дерево, перламутр, пергамент, папір і ріг.

Найбільші зразки вивішуються перед будинком і на дахах. Сім'ї йдуть вулицями, щоб подивитися на них і розгадувати загадки, які приховують ліхтарі. За кожну правильну відповідь власник ліхтаря дарував невеликого подарунка. Діти також грають в цю ніч з ліхтарями.

У китайській системі символів ліхтар означає надію на кращі часи, щастя і успіх, що співзвучно з нашим виразом «світло в кінці тунелю». Вони також є нагадуванням про родичів, які живуть далеко.

На Свято ліхтарів прийнято їсти тангуань - кульки з клейкого рису з солодкою начинкою усередині. Китайською назва цієї стрви звучить майже однаково з виразом «сімейні зустрічі» (туаньюань). Тому вважається, що для того, щоб в сім'ї панував мир, всі члени сім'ї повинні їсти тангуань. Після Свята ліхтарів життя в Китаї повертається в буденну колію.

Значення знаку зодіаку 2008 року

В протилежність західному світові, де знаки зодіаку змінялися по місяцях, в китайському гороскопі знак зодіаку визначає весь рік. 2008 рік - рік земляного Щура. Про людей, народжених під цим знаком, кажуть, що вони знають сенс в житті.

У Китаї щур вважається активною істотою з великою енергією. У щура немає часу на складання планів, тому він більше покладається на свою винахідливість і хитрість. Він переконаний оптиміст, упевнений в своїх силах: він не сумує про втрачені шанси - завжди представляться нові. Успіх, у тому числі й в професійній сфері, необов'язково досягається важкою працею; щур швидше прагне досягти своєї мети, вдаючись до певних хитрощів. Що стосується соціальної сфери, для неї велике значення має сім'я.

У китайській астрології якості конкретного зодіаку впливають не тільки на людину, але й визначають весь рік. Рік Земляного Щура відкриває новий 12-річний цикл. Знак має зв'язок з весною, інноваціями, зростанням і прогресом. Оскільки стихією року є земля, творчі імпульси щура падають на плідний грунт і можуть привести до прекрасного розвитку. У цьому новому році є гарні передумови для професійного успіху, переїздів і нового партнерства.

Андреас Опферман. Велика Епоха
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...