• У телеведучого сталися проблеми через цензуру

  • Вівторок, 21 квітня 2015 року
Ведучий телеканалу CCTV Бі Фуцзянь
Ведучий телеканалу CCTV Бі Фуцзянь. Скріншот: Global Times

Короткий відеоролик, в якому видно, як популярний ведучий державних новин співає і висміює Мао Цзедуна на приватній вечері недавно облетів весь китайський інтернет.

Мао — лідер-засновник комуністичного Китаю. І хоча його політична думка і спадщина вже давно заплямовані (його фанатичні політичні кампанії призвели до загибелі десятків мільйонів людей), відкрита його критика, особливо з вуст представника еліти партійних ЗМІ, як і раніше сильно обмежена.

На відеоролику тривалістю 76 секунд показаний Бі Фуцзянь, ведучий Центрального телебачення Китаю, який із друзями в ресторані співає арії з пропагандистської опери «Тигр захоплює гору за допомогою стратегії». Один з присутніх на вечері в ритм стукав паличками по столу. Між куплетами Бі вставляє уїдливі коментарі з приводу китайського комуністичного руху, а також його колишнього лідера.

Після того, як 6 квітня відео було завантажено на популярну соціальну мережу Sina Weibo, воно швидко поширювалося, поки не було помічено і видалено цензорами.

«Якої шкоди приніс нам цей старий син [лайливе слово] Мао!» — висловився Бі, закінчивши пісню під назвою «Голова Комуністичної партії Мао».

Після куплета з твору з багатослівною назвою «Темні хмари розсіюються, де червоний прапор майорить, люди в звільнених районах встають після повалення поміщиків» Бі запитує: «Що поганого поміщики тобі коли-небудь зробили?»

В останньому рядку — «Народ і армія разом виносять тяготи, щоб взяти Тигрячу гору» — Бі сміється над таким твердженням: «Показуха!»

Якщо в строго керованій китайській політичній атмосфері відома медіа-особистість, така як Бі Фуцзянь, висміює комуністичне минуле, навіть жартома, то це дуже впадає в очі. Бі, можливо, не планував, щоб відео, яке було записано за обіднім столом невідомою особою за допомогою камери на мобільному телефоні, поширилося в мережі. Дата запису відео невідома.

Тоді як пропартійні інтернет-користувачі засудили Бі як зрадника, інші виступили на підтримку, погоджуючись з його думкою і захищаючи свободу слова.

«Я навіть поняття не мав, що Бі Фуцзянь насправді вільнодумець з незалежною особистістю. Шкодую, що недостатньо поважав його раніше», — написав один з користувачів.

Інший сказав: «Його висловлювання показують, що він нормальна людина з нормальним мисленням».

Лю Іжань, китайський письменник і кінорежисер, напустився на Бі за його «зраду»: «Ведучий CCTV Бі Фуцзянь докотився навіть до того, що використовував революційну оперу, щоб ображати нашого лідера-засновника і висміювати Комуністичну партію Китаю і Народну армію. Це вражає! Адже він сам є членом партії і колишнім солдатом. Наскільки ж це явна з його боку зрада своєї віри!»

Не дивно, що компартія згодна з Лю. 8 квітня телеканал CCTV опублікував оголошення про те, що над Бі за його промови проведуть «серйозне» розслідування, повідомив китайський новинний онлайн-сервіс Caixin.

«Промова Бі Фуцзяня в онлайн-відео як провідного CCTV серйозно вплинула на суспільство», — свідчило оголошення.

CCTV призупинив всі програми з 8 по 12 квітня, які веде Бі або на яких він повинен бути присутнім як гість, повідомив гонконзький журнал Phoenix.

В останні десятиліття компартія Китаю переживає кризу віри. Оскільки вступ до партії — це практично єдиний спосіб піднятися вгору в кар'єрі чиновника і в державних комерційних підприємствах, звичайним явищем стало домагатися членства в партії заради грошей і влади, а не з ідеологічних причин. Але тих, хто скаже, що король-то голий, як і раніше очікує покарання.

Лео Тімм і Лу Чень, Велика Епоха

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...