• Стародавні китайці: людина, яка не має сорому, більше не є людиною

  • Середа, 5 жовтня 2011 року
Один із послідовників Конфуція  Мен-Цзи стверджував, що люди народжуються із совістю. Він вважав, що люди приходять на світ із здатністю співпереживати, з почуттям сорому і уявленням про те, що є правильним, а що ні. Ці якості є зернами добра, відданості, пристойності і мудрості. Тільки тварини не народжуються з цією доброю природою. Людина з почуттям сорому примножуватиме свою моральність, стикаючись із спокусами слави або багатства.

У стародавньому Китаї люди вважали, що людина, яка володіє поняттям сорому, легко прийме правильне рішення, вибираючи між багатством і бідністю, вигодою і втратою або відданістю і особистим інтересом. Він не дозволить  своїм бажанням узяти гору. Людина без сорому здатна на будь-який злочин.

Одного разу Конфуцій похвалив трьох мудреців, які відчували почуття сорому, що б вони не робили. Людина, яка відчуває сором, не буде спокушена грошима і не  поставить під загрозу  свою чесність, стикаючись зі страхом чи небезпекою. Вона скромна і добродушна. Вона поступається іншим, бере тільки те, чого потребує.

Конфуцій казав: «Людина повинна обмежувати свою поведінку поняттям сорому». Він також сказав: «Відчувати сором схоже на мужність».

Коли людина сором'язлива, вона буде досить сміливою, щоб протистояти своїм власним помилкам і прагнути покращувати моральність.  Тільки сором'язлива людина буде достатньо смілива, щоб протистояти своїм власним помилкам і перемогти їх. Це прояв хоробрості.

Вчений Лу Кунь, який жив за часів династії Мін вважав: «Навіть загроза п'яти тортур не може порівнятися з почуттям сорому». Найсуворіше кримінальне право і найжахливіше покарання не зможе навчити почуттю сорому.  Лу Кунь вважав, що навчити людей відчувати сором набагато важливіше, ніж накладення серйозних покарань. Як тільки рівень етики людей підніметься, вони матимуть уявлення про сором, знатимуть те, що повинні і не повинні робити, і зможуть відрізнити, що правильно, а що ні. Цей спосіб набагато ефективніший у запобіганні злочинам, ніж покарання людей після того, коли вони здійснюють їх. Це одна з причин, через яку конфуціанство проповідує навчання для запобігання злочинності.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...