• Історія Китаю (51): Сунь Цюань — майстер залучати таланти

  • Понеділок, 20 жовтня 2014 року
Сунь Цюань — майстер приваблювати таланти

Сунь Цюань — майстер приваблювати таланти. Ілюстрація: Б. Сяо/Велика Епоха

Сунь Цюань був засновником царства У під час Троєцарства (царства Вей, Шу та У), періоду в історії Китаю, коли в останні роки правління династії Східна Хань військові диктатори постійно воювали один з одним.

У вісімнадцять років, після того як його батько помер, а брата вбили, Сунь Цюань успадкував землі брата. Оскільки він підвищував у посадах і наділяв повноваженнями талановитих людей, Сунь Цюаню вдалося пережити кілька криз та утвердитися у хаосі, що існував у період Троєцарства.

Сунь Цюань призначав на найважливіші посади маловідомих людей за їхніми заслугами і винахідливістю, і серйозною проблемою для нього було переконати високопоставлених генералів, що нові люди здатні нести таку велику відповідальність. Існувала історія про спосіб, до якого Сунь Цюань вдавався, аби переконати високопосадовців у справедливості своїх призначень.

Він влаштував бенкет із генералом, вихідцем із бідної родини, якого нещодавно призначив, і двома високопоставленими генералами, яких призначив заступниками нового генерала. Під час бенкету Сунь Цюань попросив нового генерала зняти свій одяг і показати безліч шрамів на його тілі.

Потім Сунь став розпитувати нового генерала, в якій битві той отримав кожен зі шрамів, і оповіді генерала про ті бої вразили всіх присутніх на бенкеті. Сунь Цюань подякував за те, що генерал воював за нього. Потім Сунь сказав, що це і було причиною, за якою він призначив того генералом і довірив йому важливі завдання. Так вдалося переконати двох високопоставлених генералів, що їхній очільник заслужив на цю посаду.

Як і очікувалося, новий генерал не розчарував Сунь Цюаня. Коли Цао Цао прийшов на чолі чотирьохсот тисяч воїнів, аби напасти на У, новий генерал успішно захистив царство, і Цао Цаодовелося відступити.

Підхід до управління, описаний у знаменитому вірші Сунь Цюаня «Цінувати переваги людини і нехтувати його недоліками», зробив У могутнім і квітучим царством з успішною внутрішньою політикою. Кожний із таких молодих талантів, як Чжоу Юй, Лу Мен і Лу Сюнь, був у потрібний час наділений владою, і Сунь Цюань ставився до них із великою повагою.

У битві біля Червоної скелі Чжоу Юй уклав союз із Лю Беєм (який згодом заснував царство Шу), щоб завдати поразки сильнішим військам Цао Цао, що в результаті ще сильніше зміцнило основи царства У. Лу Мен не лише багаторазово відзначився у боях, а й спільно з Лу Сюнєм переміг Гуань Сюя, одного з найвідоміших генералів царства Шу, завдяки чому розширив територію царства У. Що стосується Лу Сюня, то він здобув впевнену перемогу над військами Шу в битві за Ілін і багаторазово завдавав поразки армії Цао Вея, ставши, таким чином, ключовою фігурою в царстві У.

Але в останні двадцять років правління Сунь Цюаня положення в його царстві було відносно стабільним, і поступово його ставлення до підлеглих стало вже не таким чемним, як колись. Навпаки, він став заздрісним і навіть прийняв суворі заходи, аби стежити за своїм народом і навіть довільно страчував людей. Крім того, він неодноразово збільшував податки, в результаті чого багато разів спалахували повстання. Ці дрібні повстання хоча і придушувалися швидко, але свідчили про те, що на більш пізньому етапі правління Сунь Цюань уже не був популярний серед свого народу, як це було раніше.

По тому, як Сунь Цюань чинив зі своїм народом, його правління можна розділити на два абсолютно різних етапи. На першому етапі, який тривав тридцять років, Сунь Цюань стикався зі складними внутрішніми та зовнішніми ситуаціями, тому він докладав великих зусиль для заохочення і підвищення на посадах талановитих людей. На другому етапі, який тривав двадцять років, він перебував у відносно стабільному оточенні і повторив поширену помилку, якої припустилися багато правителів — став пихатим.

Іван У, Велика Епоха


Читайте також:
Історія Китаю (53): Лю Бей ― найгуманніший цар у Китаї
Історія Китаю (55): Гуань Юй ― вірний і праведний воїн
Історія Китаю (56): Чжан Фей ― великий воїн із гострим розумом
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...