• Історії Стародавнього Китаю: Як добродійні матері виховували своїх дітей. Історія перша

  • Лянь Хуа | Велика Епоха
    Субота, 3 травня 2008 року
Є безліч історій про те, як в стародавньому Китаї матері, виховуючи своїх дітей, звертали особливу увагу на виховання моральності, і як потім ці діти приносили благо суспільству. Справді, можна тільки захоплюватися доброчесністю державних чиновників старовини, чи є зараз такі люди?

Нижче наведена одна з таких історій:

У період «Воюючих царств» (453 - 221 до н.е.) Тянь Цзі був прем'єр-міністром держави Ці й був дуже старанним і чесним у роботі.

Якось один із підлеглих Тяня підніс йому як дар 100 золотих монет. Тянь відмовився від подарунка, але підлеглий наполягав, і, кінець кінцем, з увічливості Тянь прийняв гроші. Повернувшись додому, він відправив подарунок своїй матері. Проте мати дуже обурилася і гнівно сказала: «Тут золота вартістю більше, ніж твоя зарплата за останні три роки. Ти обіймаєш посаду прем'єр-міністра. Ти отримав це багатство, пограбувавши підданих, чи прийняв хабар?»

Тянь Цзі опустив голову і розповів матері про те, як це сталося. Вислухавши його, мати серйозно сказала: «Мудра й освічена людина має стежити за кожним своїм учинком, берегти своє добре ім'я і ніколи не брати нічого, що йому не належить. Добродійному чоловікові нічого приховувати, тому що він не одурюватиме, щоб отримати вигоду від інших людей. Мудра людина прагне відкинути погані думки і відхиляти хабарі. Ти є відповідальним державним службовцем, тому маєш давати приклад своїм підлеглим. Але тепер ти взяв хабар від одного з них. Ти обдурив імператора і підвів людей. Ти дійсно розбив моє серце! Ти повинен негайно повернути гроші і просити в імператора покарання!»

Від докорів матері Тянь Цзі стало жахливо соромно. Він спочатку повернув гроші, а потім пішов до імператорського суду, щоб зізнатися в провині та просити прийняти відставку. Проте мудрий імператор похвалив його матір за високі моральні принципи. Він сказав усім суддівським чиновникам: «Добродійна мати виховує добродійних синів! Тепер, коли я знаю, що у тебе добродійна мати, я більше не хвилюватимуся про корупцію в моїй державі. Я вибачаю тобі твою провину».

Після цього імператор видав указ, в якому наказав, щоб усі піддані його держави брали приклад із матері Тянь Цзі та вчилися її благородним принципам, приділяючи увагу чесноті й непідкупності, виховуючи своїх дітей. З тієї пори Тянь Цзі керувався у своїй поведінці ще вищими етичними принципами. Пізніше він став прем'єр-міністром, широко відомим своєю високою моральністю.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...