• 'Потьомкінські села' у Китаї

  • Субота, 31 березня 2007 року
 

"Сільські представники брешуть общині, представники общини - обласним чиновникам, і брехня не залишається там, продовжуючи рухатися рівень за рівнем, доходячи до Державної Ради КНР; Держрада видає укази, які рівень за рівнем спускаються вниз, поки не досягають самого низу. Посадовці їх читають і йдуть обідати, і ті залишаються просто порожніми словами".

70-літньому делегатові НПКК Яну Чжифу дозволили зачитати ці слова Прем'єр-міністрові КНР Веню Цзябао на засіданні НПКК 3 березня в Пекіні, слова, які зазвичай «ходять» тільки в народі. З чуток, Ян Чжифу не був делегатом, запланованим для виступу на цій специфічній пленарній сесії; можливо, він отримав дозвіл після того, як показав промову Прем'єр-міністрові, просячи дати можливість говорити із зборами. За словами присутніх на засіданні, Вень представив цю заявку й оголосив Яна наступним спікером.

Прем'єр-міністр уважно вислухав промову, і з того дня, слова зачитані Яном, швидко розповсюдилися в китайському Інтернеті.

Брехливість китайських чиновників

Навмисне спотворення фактів - звичайне явище серед китайських чиновників, чиновники на всіх рівнях приховують факти і розголошують брехню. Наступний приклад добре ілюструє цей факт.

Кілька років тому тодішній Прем'єр-міністр КНР Чжу Жунцзі оголосив про намір відвідати Центр постачання зерна області Наньлінь провінції Аньхуей. Місцеві чиновники швидко отримали вантажі зерна з довколишніх міст, прагнучи показати Прем'єр-міністрові, як добре муніципалітет виконує свої зобов'язання. Чиновники скуповували всі можливі запаси зерна у довколишніх господарств. Обдурений Прем'єр-міністр залишився задоволений "чудовою роботою" співробітників Центру постачання зерна. Вень Цзябао добре знає про такі обмани і не приховує цього від чиновників. Кажуть, що, досліджуючи роботу місцевих чиновників і відвідуючи селянські господарства, він часто з'являється без попередження, відмовляючись навіть виходити з автомобіля, якщо дізнається, що про його приїзд було наперед відомо.

Так само, як і його попередник Чжу, Вень схоже дійсно хоче домогтися змін у країні. У всіх виникає одне і те ж питання: чи дійсно він зможе добитися цього, або ж збирається зазнати фіаско, як і його попередник, спираючись на тоталітарну комуністичну систему Китаю?

Що зможе стримати невдоволення простих китайців?

Без сумніву, найвищий адміністративний орган КНР Держрада більше не в змозі управляти розгалуженою державною структурою. Судова влада, офіційна система управління діє довільно, місцеві чиновники все більше і більше беруть справи до своїх рук. Вони корумповані більш ніж коли-небудь в історії, призводячи до збільшення конфліктів і невдоволення народу. Такі конфлікти у всій країні приховуються від громадськості, щоб подолати їх вводяться міліція й війська. Скільки ж це ще зможе тривати?

* * * * *

За іронією долі, вислів "потьомкінські села" став синонімом незламної показухи. Заздрісники і вороги намісника Новоросії князя Григорія Олександровича Потьомкіна ще за його життя звинувачували того в показусі, не маючи змоги змиритися з тим, що фаворитові Катерини II за десятиліття вдалося добитися того, що не в змозі були зробити за дев'ять століть ні Рюриковичі ні Романови, розпускаючи чутки про фанерні селянські хати, бутафорські млини і мертві душі.

Марія Чжен. Велика Епоха

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...