• Китайські фермери знаходяться у складній ситуації

  • Понеділок, 5 лютого 2007 року
 

ЗМІ на материковому Китаї повідомили, що ціни на зерно і олію раптово почали підвищуватися в листопаді минулого року. У Пекіні ціна на олію зросла на 10 %, а на муку - ще більше. Підвищення цін привело до зміни витрат і доходів багатьох галузей промисловості.

Журналіст Великої Епохи взяв інтерв'ю в Ху Сіндоу, професора Пекінського Інституту Технології і експерта з проблем Китаю. Професор Ху є віце-головою Міжнародного ділового науково-дослідного інституту управління в Пекінському Університеті; він працює в галузі державної економіки, розвитку економіки і бере участь у всіх видах досліджень.

Журналіст: Що ви думаєте щодо нещодавньої ситуації збільшення витрат на зерно і олію?Ху Сіндоу: Підвищення цін було неминучим. Вартість продукції в сільському господарстві дуже висока і вона виробляється головним чином у невеликих общинах, що об'єднують прості селянські господарства та приватних фермерів. Ціни на китайські зернові культури вищі, ніж в інших країнах; вдесятеро вищі, ніж в багатьох розвинених державах.

Головна причина високих витрат в тому, що сільськогосподарські засоби виробництва були монополізовані, тільки уряд доручає підприємствам випускати їх, більше ніхто. Як результат недостатньої конкуренції, ціни на хімічні добрива, зерно, сільськогосподарську техніку, водяні насоси, трактори та ін. дуже високі.

Додатково фермери намагаються діяти як малий бізнес; вони не виробляють продукцію у значних масштабах і, як результат, ефективність цього дуже низька. Дивлячись на  ситуацію в цілому, займатися фермерством - не дуже вигідно. Через індустріалізацію сільського господарства фермери можуть забезпечувати сировиною підприємства, але вони досі залишаються у вразливій ситуації. Через нестачу ефективної координації приватні фермери не можуть вести чесні переговори з цими капіталістами і підприємцями; їм тільки доводиться пасивно приймати ціни, нав'язані партією.

Більш того, збільшення виробництва, використання потужної техніки для масштабних операцій вимагає великих капіталовкладень, які фермерам в даний час ніде взяти. Корпорації, що належать уряду, не дають позики фермерам. З фондів, призначених для селян, 70 % позик отримані через нелегальні фінансові канали, від сімей, друзів або лихварів. Сільські жителі знаходяться ніби у фінансовій ізоляції, немає ніякої можливості для них вийти на великомасштабні виробництва або ринки. Це також одна з причин високої вартості продовольства.

Журналіст: На вашу думку, як вони можуть вийти з цієї пастки?

Ху Сіндоу: Реформи повинні бути проведені, виходячи з багатьох аспектів. Перший крок - усунути монополію уряду на сільгосппродукцію і створити велику кількість  приватних підприємств з різними формами власності. Незалежні підприємства потрібно просувати, щоб створити конкуренцію.

Уряду не слід боротися з людьми за вигоди; йому також не слід втручатися у виробництво. Його головна відповідальність повинна полягати в перевірці якості продукції. Таким чином, всі підприємства зможуть знизити ціни і зменшити торгові витрати за допомогою конкуренції.

Крім того, в сільській місцевості Китаю потрібно заохочувати створення селянських асоціацій, профспілок та ін., щоб дозволити фермерам краще організувати просування продукції і зовнішні продажі. Селянські профспілки можуть також збільшити фінансування і вирішувати фінансові проблеми сільгоспвиробників.

Журналіст: Ви думаєте, що ця реформа, про яку ви згадали, може бути здійснена в сьогоднішньому Китаї? Фермери з Тайчжоу провінції Чжецзян просили заснувати Союз фермерів, але дістали відмову від уряду.

Ху Сіндоу: Якщо центральний уряд не бажає проводити реформи, тоді нічого не можна зробити. Щоб знищити монополію на сільськогосподарський капітал, який включає законні інтереси різних груп, потрібно визначити наміри центрального уряду.

Найбільший страх місцевих чиновників викликає те, що фермери можуть організуватися. Хоча це тільки для того, щоб просунути прибуток і техніку, влада боїться можливих політичних проблем. Тому багато хто з них не підтримують асоціації фермерів і навіть тайком гноблять їх.

Журналіст: Яка ситуація з податками на сільськогосподарську продукцію?

Ху Сіндоу: Хоча центральний уряд зняв ці податки, і здається, що китайські фермери не повинні платити їх, фактично вони є основними платниками податків країни. Заступник уповноваженого національного відділу з податків і зборів розкрив, що 60-70 % податкового доходу Китаю надходить від селян. Зокрема, від фермерів, яким доводиться платити за сільськогосподарські запаси. Продукція, яку вони продають, відносно дешева, але процес виробництва дуже дорогий.

Навіть притому, що центральний уряд почав більше вкладати грошей в сільське господарство, все ж таки їх недостатньо для яких-небудь помітних змін. Фактично, фермери отримують дуже мало. Велика частина грошових коштів привласнюється місцевою адміністрацією, і лише небагато залишається для поліпшення життя селян. Врешті-решт, у них витягується більше грошей, ніж вони отримують. Сотні мільярдів юанів (приблизно сотні мільйонів доларів) витягуються з сільських районів щороку для створення промислової і міської інфраструктури.

Журналіст: Чи будуть фермери отримувати більше грошей від підвищення цін на продукцію?

Ху Сіндоу: Необов'язково. Фермери навіть можуть бути матеріально ущемлені. Рік інтенсивної роботи може ні до чого не привести. Причини цього в тому, що вартість продукції дуже висока і комерційні канали розроблені не повністю. Отже, збільшення цін на врожай не принесе фермерам додаткового доходу. Через роз'єднаність селян продукція може бути продана тільки уряду і на маленькі ринки. Оскільки важко продати всю продукцію на маленьких ринках, більшість продають уряду за низькою ціною.

Журналіст: Тоді хто отримує вигоду від підвищення цін?

Ху Сіндоу: Ймовірно, що це виробники сільськогосподарських засобів виробництва, адміністратори і співробітники комерційного відділу сільськогосподарського каналу, які й отримують основну частину прибутків.  Вони є або державними чиновниками, або належать до людей, наділених правами, які знаходяться під захистом уряду. Вони знаходяться у виграшній ситуації.

Згідно з науковими дослідженнями фермерська продукція за останні роки не приносить прибутків. Інвестиції в сільське господарство складають приблизно 1,1 до 1. Останніми роками через полегшення податків багато людей відчувають, що фермери добиваються великого успіху. Проте це врівноважується підвищенням цін на добрива і пестициди. Отже, сільське господарство в Китаї все ще продовжує стикатися з великими труднощами.

Журналіст: Сільгосппродукція є основним товаром. Якщо буде підвищення цін, то інші товари також подорожчають. Деякі експерти побоюються, що це викличе інфляцію. Який ваш погляд на цю проблему?

Ху Сіндоу: Це можливо. Сільське господарство поставляє 30-40 % сировини в різні галузі промисловості. Підвищення цін на цю сировину може призвести до всестороннього збільшення промислових капіталів та інфляції. Згідно з останніми дослідженнями, підвищення цін на зерно стає головною причиною інфляції. Звичайно, це відбувається не тільки виключно через сільське господарство, але також пов'язане з цінами на різну сировину.

Фактично Китай завжди був країною з помірною інфляцією, яка ймовірно управлялася інвестиціями, а не продукцією. Мабуть інфляція головним чином була викликана масивним інвестуванням уряду в «досягнення проектів», щоб створити видимість процвітання, яка потім привела до підвищення цін на нерухомість та ін.

Версія англійською

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...