• Конгресмен наказав провести розслідування ролі Yahoo в арешті журналіста в Китаї

  • Понеділок, 13 серпня 2007 року
 
Члени конгресу США мають намір розібратися, чи правильно представники Yahoo відобразили роль цієї американської інтернет-компанії в арешті китайського журналіста, засудженого в 2005 році до 10 років в'язниці, повідомляє Associated Press.

Голова профільного комітету закордонних справ палати представників конгресу США Том Лантос наказав провести це розслідування після того, як правозахисна група опублікувала документ, який знов привернув увагу до питання, що ж було відомо Yahoo, коли вона ділилася інформацією про Ши Тао з владою КНР.

Журналіст Ши Тао, колишній автор статей у виданні про фінанси Contemporary Business News, опинився у в'язниці за надання державних таємниць іноземним організаціям. Пекінська влада звинуватила його на підставі відправленого їм електронною поштою листа, в якому містилися його зауваження з приводу урядового циркуляра, що визначав обмеження роботи преси.

За даними «Міжнародної Амністії», яка вважає Ши Тао в'язнем совісті, в цьому документі компартія попереджала китайських журналістів про можливі заворушення у зв'язку з річницею придушення студентського руху 4 червня на площі Тяньаньмень.

«Будучи компанією, зайнятою в інформаційній індустрії, Yahoo, очевидно, має багато таємниць, про які варто запитати, - заявив конгресмен-демократ Лантос. - Ми сподіваємося дізнатися істину і притягти компанію до відповідальності». За словами Лантоса, на слуханнях у 2006 році генеральний радник Yahoo Майкл Каллаган заявив американським законодавцям, що його компанія не мала в своєму розпорядженні інформації про сутність слідства, коли надала китайській владі відомості про Ши Тао.

Проте правозахисний фонд Dui Hua опублікував документ, який свідчить, що управління охорони державної таємниці в Пекіні звернулося до Yahoo із листом, де мовилося, що вони хочуть отримати вміст електронної пошти Ши Тао для розслідування підозр у «незаконному наданні державних таємниць іноземним організаціям».

Лантос заявив, що «приховування такої практики, яка заслуговує на презирство, коли конгрес чекає пояснень, є серйозним порушенням». Представник Yahoo Джим Куллінан висловив співчуття з приводу того, що «Лантос поспішає з висновками у цій справі, оскільки факти підтримають свідчення, дані Yahoo для конгресу».

Стосовно документа, опублікованого Dui Hua, Куллінан відзначив, що «існує багато різних описів того, якими можуть бути державні таємниці, включаючи законні розслідування у справах на зразок тероризму». Щоб вести бізнес із більш ніж сотнею мільйонів користувачів Інтернету в Китаї, американські компанії, що працюють у сфері інтернет-технологій, мають задовольняти вимоги уряду, який жорстко обмежує вміст Інтернету.

Фільтри блокують «небажані» іноземні веб-сайти, постанови забороняють те, що китайське керівництво вважає підривними й порнографічними матеріалами, вимагаючи від провайдерів уведення цензури. Допомагаючи китайській владі та підкоряючись її вимогам щодо цензури, ці компанії створюють враження сприяння зусиллям уряду, який прагне контролювати вільний потік інформації, або ж потурання ним.

Таким чином, вони зневажають прийняті міжнародні норми й цінності та суперечать своїм власним заявленим принципам. Згаданий документ із запитом інформації від Yahoo був перекладений Dui Hua, сказав голова дослідницького відділу Dui Hua Джошуа Розенцвейг. За його даними, документ був минулого тижня анонімно розміщений на китаємовному веб-сайті Boxun.com, який базується в США..

Він відзначив, що це «є стандартизованим пошуковим запитом, який прояснює, що правоохоронні органи Китаю мають законне право збирати свідчення у справах про злочини». За словами Розенцвейга, в Dui Hua на основі порівнянь цього документа з іншими китайськими юридичними паперами, що опинилися у розпорядженні фонду, дійшли висновку, що він є справжнім.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...