• Китайські власті закрили тибетський літературний WEB-сайт

  • Четвер, 26 липня 2007 року
 

Влада міста Сиань на півночі Китаю закрила літературний WEB-сайт через розміщення, за словами редактора - тибетця, «політичного» контенту. Сайт, відомий під назвою «Лампа», мав приблизно 800 зареєстрованих на форумі користувачів.

Міська поліція, що веде стеження за Інтернет закрила сайт 4 липня, заявив його редактор тибетській службі RFA. «Коли ми подзвонили [провайдерові], вони подумали, що це пов'язано з виявленням китайською поліцією, що стежить за Інтернетом, політичного контенту», - сказав редактор,  додавши, що китайський провайдер не був упевнений в причинах закриття. Співробітник, що відповів по телефону в «Xian Technology Ltd», державній компанії, яка продає та розподіляє WEB-сайти, відмовився дати коментар із цього приводу.

Сайт, який складався з основного WEB-сайту, WEB-блога та дискусійного форуму, забезпечував роботою редактора, техніка та адміністратора, відзначив редактор. «Раптове закриття цього WEB-сайту засмутило багато молодих тибетських читачів. Багато хто вже виразив своє засмучення на іншому WEB-сайті під назвою «Тибетська мова».

Декілька студентів коледжу подзвонили мені, щоб сказати, як їм не вистачає нашого WEB-сайту, - сказав колишній редактор. - Зазвичай китайські власті ставляться до тибетських WEB-сайтів з великою підозрою. Вони підозрюють політичну активність, коли ми ведемо WEB-сайти тибетською. Вони думають, що тибетці усередині та за межами Китаю використовують форуми для сепаратистських дій».

Одночасно з цим, відзначив редактор, був закритий ще один сайт на тибетській мові, який він редагував, під назвою «Освітня мережа тибетського населення Китаю».  «Китайський уряд з 1 липня ввів правила, що вимагають, щоб в кінці кожної статті, розміщеної на WEB-сайті, [з'явилося] ім'я автора. Якщо WEB-сайт містить статті на лоскітливі теми, то сайт або автор можуть бути оштрафовані на суму від 4 до 60 тисяч юанів (від 526 до 7893 доларів США)», - сказав редактор. «Серед перерахованих тим - тексти з безпеки, єдності нації, безладів на етнічному ґрунті, тексти проти конституцію та, - особливо вказав він, - єдність національностей».

Політичні дебати в Китаї з приводу реєстрації Блогів та розкриття реальних імен авторів матеріалів, розміщених в китайському кіберпросторі, продовжуються вже більше двох років. Як повідомила газета «Женьмінь Жібао», 12 березня керівник головного управління у справах друку та видавництва Лун Синьмінь заявив, що «стрімкий розвиток таких явищ, як блоггерство та подкастінг, привернув до себе увагу відповідних органів і незабаром потрапить під їх контроль».

А 22 травня Хуан Ченцин, секретар Китайського суспільства користувачів Інтернет - структури, що займається наглядом за мережевими матеріалами в країні, заявив агентству «Синьхуа», що блоги «певною мірою стали джерелом розповсюдження все більшого об'єму незаконної і хворої інформації», і у зв'язку з цим «ці ресурси будуть узяті під контроль». У Китаї «заохочується реєстрація господарями блогов своїх паспортних даних у ході ведення онлайнових щоденників».

Проте цей крок викликав критику з боку крупних інтернет-провайдерів, які заявили, що анонімність є однією з привабливих сторін для створення записів у блогах та форумах, так що вони ризикують втратити багато китайських користувачів, які підуть до зарубіжних провайдерів.

Щонайменше, 30 журналістів та 50 мережевих авторів знаходяться у даний час, за інформацією правозахисної організації «Репортери без меж» (RSF), у в'язницях Китаю де знаходяться в ув'язненні, причому деякі сидять ще з 1980-х. «Уряд блокує доступ до тисяч нових WEB-сайтів.

Він займається глушенням програм 10 міжнародних радіостанцій, що транслюють китайською, тибетською, уйгурською мовами. Зосередивши спочатку увагу на WEB-сайтах та чатах, тепер власті концентруються на блогах та відеосайтах», - відзначає RSF у заяві, опублікованій на WEB-сайті rsf.org.

Ті китайські користувачі, які не використовує проксі-сервери, позбавлені можливості пошуку в Інтернеті за ключовими словами, які китайською поліцією вважаються підривними. Автори матеріалів, що містять критичні зауваження відносно владних структур, нерідко засуджуються до тюремного ув‘язнення за «розголошування державних секретів», «підривну діяльність» та «наклеп».

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...