• Інформаційна зброя: як не стати жертвою маніпуляцій

  • Оксана Богомаз | Велика Епоха
    Четвер, 22 травня 2014 року

Інформаційна війна на сьогоднішній день стала ключовим полем битви. У цій битві не завжди перемагає той, хто говорить правду. Перемагає той, хто більш переконливий та наполегливий. Наразі медіаексперти з жалем констатують загальний занепад об'єктивної інформаційної журналістики.

Ось кілька антикризових порад:

1. Намагайтеся самостійно аналізувати інформацію, а не просто її споживати. Критичне сприйняття реальності зменшує шанси стати жертвою маніпуляції. Тому варто порекомендувати скоротити перегляд телепередач. Друковані та інтернет-ЗМІ дають змогу спокійно перечитати текст та переосмислити викладені факти.

2. Інформація, що апелює до емоцій, — це не інформація, а маніпуляція. Емоції заважають критично оцінювати ситуацію. Наприклад: нагнітання паніки через постійний потік негативних фактів, які пробуджують у людини страх за свою безпеку. Емоційна врівноваженість — це необхідна умова для виживання у будь-якій ситуації.

3. Не користуйтеся лише одним джерелом інформації. У реаліях інформаційної війни неупередженість ЗМІ та аналітиків суттєво зменшується. Варто поставити собі запитання: «Кому вигідно, щоби відповідна інформація потрапила до читача?»

4. Оберіть трьох-чотирьох аналітиків, які довели свою здатність надавати більш-менш реальні аналізи та прогнози. Оціночне ставлення журналістів до викладеної інформації виявляється іноді важливіше самого факту. Але, як і всі люди, вони теж помиляються. Неупереджене ставлення до подій слугує запорукою високого професіоналізму журналіста.

5. Фільтруйте інформаційний потік. ЗМІ досить часто вдаються до сенсаційних повідомлень, аби підвищити свої рейтинги серед споживачів інформації. Зосередженість здебільшого на негативних фактах характерна для будь-якого сучасного інформаційного ресурсу.

6. Будьте пильними та відповідальними. Кожен з нас має чимале коло друзів та знайомих. Наш обов'язок говорити їм правду, якщо ми переконані, що знаємо її. Не варто вдаватися до психологічного тиску та нав'язувати свою точку зору. Людина сама має вирішити, що робити з інформацією, яку ми повідомляємо.

7. Виявляйте небайдужість. Зараз поширена і зворотна сторона некритичного ставлення до інформації — переконаність у тому, що всі кажуть неправду, всі займаються пропагандою, а не оповіщенням, і вірити наразі нікому не можна. Пам'ятаймо, що ми самі створюємо свою реальність та несемо відповідальність за власне життя.


Читайте також:

Китайська ідіома: Поміняти щити і сокири на нефрит та шовк

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...