• Грип в Україні: паніка не давала можливості об'єктивно поглянути на цифри

  • Epoch Тіmes Україна | Велика Епоха
    П'ятниця, 6 листопада 2009 року
Вже тиждень Україна - в лапах епідемії грипу, про початок якої Міністерство охорони здоров'я заявило 30 жовтня. Сьогодні кількість захворілих на грип та ГРВІ вже перевищила 73 тис людей, що на 66% більше, ніж ще 7 днів тому. Але, як стверджують ЗМІ, хворих все одно набагато менше, ніж під час аналогічних епідемій грипу минулих років.

Втім, статистика нікого не цікавить, пише газета "Лівий берег". Українці панікують, без розбору скуповуючи медикаменти, часник і марлю.

 
Історія з епідемією грипу в Україні стає зрозумілою, якщо описати її як історію хворого - по днях і подіям. Отже, 21 жовтня. Фармацевти попросили уряд дозволити їм підвищувати ціни на ліки. Що відповів уряд - невідомо.

23 жовтня все ще було досить спокійно - головний санітарний лікар країни Олександр Біловол говорив, що епідемія грипу очікується через місяць, в кінці листопада.

Проте вже через 4 дні з'являється повідомлення про смерть 7 хворих від поки невідомого грипу в Тернопільській області.

Тепер кожен день будуть з'являтися повідомлення про усе більшій кількості загиблих від грипу, до 2 листопада кількість трупів склала 67 людей.

Але багато це чи мало в порівнянні з аналогічним періодом минулого року або з періодами спалахів грипу в інший час? Виступаючи в парламенті 3 листопада, Юлія Тимошенко заявила, що за 9 місяців 2009 року від грипу і його ускладнень в країні померло 3 822 людини, тоді як за аналогічний період 2007 року - 4720 осіб.

На брифінгу перший заступник міністра охорони здоров'я Василь Лазоришинець дав тільки відносні цифри за 2008-му - за його даними рівень захворюваності на ГРВІ та грип на даний момент в цілому по Україні на 10% нижчі, ніж у 2008 році. Більш точну статистику по 2008 року отримати не вдалося через ігнорування МОЗ прохань надати її.

Загальна паніка не давала можливості об'єктивно подивитися ані на цифри, ані на події. А треба було б. Якщо зібрати всі доступні показники по смертності від грипу, то вийде така картина.

У 2007 році кожного тижня від грипу та його ускладнень в країні помирала 131 людина, у 2008-му - 123 людини. (Природно, під час сезонних загострень хвороби померлих набагато більше, тоді як влітку - немає взагалі. Але МОЗ чомусь оперує саме такою статистикою). У 2009 році - 106 осб.

Ситуація кардинально змінилася в кінці жовтня - початку листопада. Наскільки збільшився рівень смертності - сказати поки що неможливо, але кількість хворих на грип в останній тиждень жовтня збільшилася на 66%. Якщо з 19 по 25 жовтня в країні було 48,9 тис хворих на грип, то наступного тижня - вже 73,8 тис.

Якщо порівнювати з попередніми тижнями жовтня - це велика кількість хворих. Але епідемії грипу для такої бідної країни, як Україна - часте явище. І попередні спалахи були більш масштабними і небезпечними. На піку епідемії взимку 2000 року в країні було понад 160 тис хворих на грип, у березні 2007-го - понад 115 тис, у березні 2005-го - понад 90 тис. У березні минулого року в країні було понад 80 тис хворих на грип.

Тобто нинішній спалах цього вірусного захворювання у країні - не наймасштабніша за останні дев'ять років. І, тим не менш, вона викликала найбільшу паніку серед населення.

Причини "грипозної" паніки в Україні

Причин для паніки одразу декілька. По-перше, українці впевнені, що свинячий грип - найнебезпечніший смертельну недуг такого роду. Не зважаючина те, що більшість смертей списують не на "каліфорнійську чуму", а на пневмонію, а кількість хворих - на ГРВІ та сезонний грип, в Україні найбільше бояться саме свинячого грипу. Це й зрозуміло, з урахуванням того, що досі не ясно, як уникнути цієї недуги та як її усунути.

Більше того, як виявилося українські медики не до кінця в курсі, як лікувати звичайний сезонний грип, а це є другою причиною нагнітання паніки. До речі, Міністерство охорони здоров'я сусідньої Польщі впевнено, що сезонний, а не свинячий являє собою найбільшу загрозу.

По-третє, українські чиновники самі нагнітають ситуацію. З екранів телевізорів не сходять обличчя політиків, які висловлюються на злободенну тему, міністр охорони здоров'я і головний санітарний лікар України щодня доповідають про ситуацію і закликають українців до спокою. Але при цьому жоден з них не зробив офіційної заяви, по пунктах вказавши запобіжні заходи та кроки на шляху до одужання. Єдине, що радять і В'ячеслав Князевич і Олександр Біловол - не запускати хворобу і при перших же симптомах захворювання звертатися до лікаря.

Втім, не зважаючи на заяви влади про здатність медиків поставити українців на ноги, за фактом це не так. В Україні скрутно не тільки з препаратами, з бинтами і оксаліновою маззю, в Україні не вистачає медичного обладнання та устаткування.

Та й сама історія грипу в Україні цього року вселяє паніку. Головні особи країни та головні українські медики протягом довгого часу не могли зійтися у питанні, що ж стало причиною хвороб і смертей серед українців. Називалися суперечливі один одному цифри наявності в Україні свинячого грипу.

Тільки вчора нарешті стали відомі результати Лондонської експертизи, яка підтвердила 15 випадків захворювання свинячим грипом в Україні. Всього з України було направлено 31 пробу.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...