• Острів Пасхи — найзагадковіший у світі

  • Людмила Влох | Велика Епоха
    П'ятниця, 22 березня 2013 року
Панорама озера, розташованого в кратері вулкана на острові Пасхи. Фото: Paolop/wikipedia.org

Панорама озера, розташованого в кратері вулкана на острові Пасхи.

Фото: Paolop/wikipedia.org

У Тихому океані за 3700 км від Чилі лежить острів Пасхи. Він уважається найзагадковішим і найізольованішим островом світу. Завдяки велетенським кам’яним ідолам острів є дуже відомим і туристично-привабливим.

Клімат тут субтропічний помірний із середньою річною температурою 21°C, без спеки. Найтепліше у січні — температура піднімається до 25°C, а найхолодніше у серпні — близько 19°C.

Зелені пагорби, вулканічні кратери та дороги, що ведуть до статуй і печер з різьбленням на кам’яних стінах. Подекуди у кратерах вулканів віддзеркалюють небо озе́ра.

Великий шматок острова є національним парком (належить до Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО), а інший великий шматок є площею біологічного заповідника. Корови і коні пасуться на пасовищах. Туристи групами й поодинці, обравши, що кому до смаку, використовують коней, гірські велосипеди або квадрацикли, щоб обійти острів.

Колись давно (1772 року) саме у пасхальну неділю мореплавець Якоб Роггвен причалив до невідомого острова — так донині і збереглася назва — острів Пасхи. Були в нього й інші назви, серед яких «Пуп землі», «Око, що вдивляється в небо», місцеві ж жителі називають його Рапа-Нуї.

Моаі — містичні велетні острова Пасхи

Найвідомішими пам’ятками історії острова Рапа-Нуї, які хвилюють серця багатьох істориків і вчених, є велетенські кам’яні статуї — моаі. Ці незвичайні моноліти вирізані зі скам’янілого вулканічного попелу. Моаі дуже схожі на стилізовані людські фігури: з великими продовгуватими головами, чіткими рельєфами облич, короткими тулубами та руками з довгими пальцями, складеними внизу живота. Частина моаі розміщені уздовж берега, їхні обличчями звернені до центра острова і, відповідно, спини — до океану. Теоретично, вони були побудовані, щоб стежити за містами і, можливо, люди Рапа-Нуї поважали океан якимось особливим чином.

Велетенські кам’яні статуї на острові Пасхи. Фото: US National Oceanic and Atmospheric Administration

Велетенські кам’яні статуї на острові Пасхи.

Фото: US National Oceanic and Atmospheric Administration

Виготовлялися кам’яні ідоли, імовірно, у кратері вулкану Рано Рараку, свідченням чого є безліч незакінчених статуй в цьому місці та велика кількість покинутих інструментів. Уважається, що виготовлялись статуї протягом 500 років (до XVIII ст).

Острів Пасхи. Фото: Gerhard Bachmayer/pbase.com

Острів Пасхи.

Фото: Gerhard Bachmayer/pbase.com

Усього на острові налічують 887 статуй! Вага багатьох перевищує 50 т! Умовно їх поділяють на два види: «велетні» — від 10 м заввишки, і «карлики» (близько 4 м) в шапках з червоної вулканічної породи. Перші по шию погрузли в осадові породи схилу вулкану Рано-Рараку, а другі вишикувалися на постаменті уздовж океанського узбережжя. Одні фігури мають коралові очі, інших прикрашає складний вирізаний узор.

Острів Пасхи. Фото: Gerhard Bachmayer/pbase.com

Острів Пасхи.

Фото: Gerhard Bachmayer/pbase.com

Цікаво те, що за незалежними оцінками з каменоломні взято матеріалу стільки, що хватило б на мільйон бовванів середньої васи. Також залишається таємницею походження платформ, на яких стоять ідоли. Ці платформи зроблені з дуже твердого каменю, родовище якого на острові Пасхи не виявлено.

Острів Пасхи. Фото: Gerhard Bachmayer/pbase.com

Острів Пасхи.

Фото: Gerhard Bachmayer/pbase.com

Звичайно, існує багато версій створення кам’яних статуй: є думка, що їх витесували місцеві жителі, полінезійці, інші стверджують, що монументальні моаі — залишки доісторичних культур, є й такі, хто пояснює їх виникнення існуванням позаземних цивілізацій.

Велетенські кам’яні статуї викликають ряд питань: хто їх створив, як і навіщо. Ряд гіпотез залишаються гіпотезами, не втамовуючи спраги пізнання істини.

Острів Пасхи. Фото: Gerhard Bachmayer/pbase.com

Острів Пасхи.

Фото: Gerhard Bachmayer/pbase.com

Відпочинок на острові Пасхи

На острові з населенням 5 тисяч чоловік майже всі працюють в індустрії туризму. Ніяких мережевих готелів чи ресторанів, але є сімейний гостьові будинки і кілька розкішних еко-курортів, побудованих з каменя і торфу на зразок давніх будинків корінних жителів.

Відпочинок на природі дуже популярний серед туристів, у свіжості субтропічного клімату, у хвилях Тихого океану, на землі, повній таємниць.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...