• Палаци та маєтки Ялти: мусульманська архітектура (частина 3)

  • Людмила Влох | Велика Епоха
    Вівторок, 12 березня 2013 року
Незвичайна природа Ялтинського краю донині славиться цілющою і благотворною силою. То ж недарма Ялта так вабила художників поетів, вельмож та, навіть, царів. На початок XX століття в цьому краї налічувалося близько 130 поміщицьких володінь, до них належали наповнені художніми скарбами знамениті маєтки і палаци, парки, сади та виноградники.


Розмаїта архітектура додавала кожному палацу своєї неповторності та вишуканості. Мавританський стиль, неонорманський, готичний; англійська, шотландська та, навіть, індійська архітектура…

Особливо виділяються палаци з архітектурою мусульманських країн, які й стали головними героями цієї статті.

Палац Еміра Бухарського. Ялта. Фото: crimee.com.ua

Палац Еміра Бухарського. Ялта.
Фото: crimee.com.ua

Палац Еміра Бухарського


Над Приморським парком Ялти височіють блакитні бані палацу в мавританському стилі. Власник назвав свою садибу «Дількіса», що з тюркської перекладається як «чарівна».

Побудований палац у 1903 році для еміра Бухарського — Сеїд Абдул Ахан Хана — і його сина.

Двоповерховий палац Еміра Бухарського — яскравий приклад мусульманської архітектури. Незвичайною є композиція з поєднанням напівкруглих і прямокутних обрамлень лоджій, портиків, терас. Будівлю прикрашають східні орнаменти та алебастрова ліпнина. Особливої вишуканості додає ажурне різьблення колон.

Еміру Бухарському так подобалася Ялта, що він майже щоліта приїздив сюди. Він виділив чимало коштів для благоустрою міста, був почесним громадянином цього краю і носив титул «Високість», подарований імператором Миколою II. Одна з вулиць міста навіть носила його ім'я.

Сьогодні палац належить санаторію «Ялта», в ньому міститься бібліотека для відпочивальників.

Палац «Дюльбер». Фото: Наталія Кравець/ukrainaincognita.com

Палац «Дюльбер».
Фото: Наталія Кравець/ukrainaincognita.com

Палац «Дюльбер» у Кореїзі


Сріблястими банями зустрічає гостей білосніжний палац «Дюльбер». Дійсно «чарівний», як перекладається з арабської його назва. Арочні вікна, прикрашені кольоровою мозаїкою та синім орнаментом, мозаїчні композиції та різьблені кам’яні вставки стін розкривають романтичний мусульманський стиль. Увінчаний, ніби короною, зубчастими хвильками, палац немов виринув з казок Шахерезади.

Вхідна лоджія палацу нагадує вхід до каїрської мечеті, над головним входом арабською в'яззю написано «Нехай благословить Аллах того, хто увійшов сюди».

Два роки (1895—1897) тривало будівництво «Дюльбера» для онука Миколи I князя Петра Миколайовича Романова. Саме він задумав палац у мусульманському стилі, яким він захопився за час подорожей Сирією, Єгиптом, Магрібом. Славнозвісний архітектор Н. П. Краснов за ескізами князя зайнявся складанням проекту і будівництвом палацового комплексу.

Чудовий парк простягається від головних воріт до моря. Прикрашають його скульптури, альтанки, фонтани, круглий басейн в обрамленні віялових пальм. У ботанічному саду парку площею 6 га ростуть мамонтове дерево, кам'яні дуби, платани, фісташки, кедри, кипариси, оливи і троянди.

Палац «Дюльбер». Фрагмент воріт. Фото: noelbuch/panoramio.com

Палац «Дюльбер».
Фрагмент воріт. Фото: noelbuch/panoramio.com

Палац «Кічкіне». Фото: restplace.com.ua

Палац «Кічкіне».
Фото: restplace.com.ua

Палац «Кічкіне»


Зовсім невеликий і затишний палац «Кічкіне» причаївся над морем на високій стрімкій скелі. Прикрашають його мінарет з шерифе (балконом), арочні вікна та корона зубчастих балюстрад. Над входом, як це заведено на Сході, напис арабською в'яззю. У перекладі з татарської «Кічкіне» означає «крихітка», адже порівняно з розкішними і багатоповерховими палацами Ялти цей — дійсно крихітний.

Збудували палац у 1913 році для князя Дмитра Костянтиновича Романова, онука Миколи I.

Оточують палац ялівці (від чого повітря стає цілющим), пальми, платани, інжир, акації. Живописний парк заснував Г. Клаїді, спеціаліст із Нікітського ботанічного саду.

Від палацу до моря з крутої скелі спускається доріжка, яку продовжують кам’яні сходи. Для відпочинку в скелі вирізані три гроти-альтанки. На краю обриву збудована балюстрада, що нагадує стіни укріплення з мерлонами.

Палац був свідком красивого кохання між племінницею Дмитра Романова та грузинським князем, згодом — її чоловіком. Їхня любов подолала канони імперської родини. Разом з дітьми подружжя багато років прожило в цьому райському куточку.

Сьогодні у палаці «Кічкіне» розташований музей — «Літня резиденція князя Романова».

Палац «Кічкіне». Фото: restplace.com.ua

Палац «Кічкіне».
Фото: restplace.com.ua

Підписатися:

Коментарі