ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Китай використав візит Верховного комісара ООН з прав людини для приховування злочинів проти людства

Велика Епоха

Сполучені Штати висловили занепокоєння «зусиллями Китаю з обмеження та маніпулювання» візитом голови ООН з прав людини до регіону Сіньцзян, у якому понад мільйон осіб утримуються в таборах індоктринації.

Лідер комуністів Китаю Сі Цзіньпін (Getty Images)

Умови, висунуті Китаєм щодо візиту голови ООН з прав людини Мішель Бачелет, завадили їй провести незалежну оцінку ситуації в Сіньцзяні, стверджує держсекретар США Ентоні Блінкен.

У суботній заяві Блінкен висловив занепокоєння тим, що умови, висунуті китайською владою щодо візиту Мішель Бачелет, не дозволяють їй провести «повну та незалежну оцінку ситуації з правами людини в [Китаї], у тому числі в Сіньцзяні, де триває геноцид та злочини проти людяності».

Раніше, ще перебуваючи в Китаї, Бачелет заявила, що це не було «розслідуванням», і закликала Пекін уникати «довільних та невиборних заходів» у його репресіях у Сіньцзяні, повідомляє Al Jazeera.

Вона сказала, що поїздка була можливістю «щиро» поговорити з китайською владою, а також із групами громадянського суспільства та науковцями.

Її візит став першим візитом Верховного комісара ООН з прав людини до Китаю за 17 років і відбувся після тривалих переговорів щодо умов візиту.

Вона почала свою подорож минулого понеділка з відвідування південного міста Гуанчжоу, перш ніж відправитися в Сіньцзян.

Але її доступ був обмежений, тому що влада організувала для неї поїздку «замкненим колом», ізолюючи людей нібито для запобігання поширенню COVID-19. Іноземні ЗМІ її не супроводжували.

Блінкен сказав, що Сполучені Штати також «занепокоєні повідомленнями про те, що жителів Сіньцзяна попередили, щоб вони не скаржилися і не говорили відкрито про умови в регіоні, що не було надано жодної інформації про місцеперебування сотень зниклих уйгурів та про умови утримання понад мільйон людей, що ув'язнені».

«Верховному комісару мали бути дозволені конфіденційні зустрічі з членами сімей уйгурів та інших громад етнічних меншин у Сіньцзяні, які не перебувають у центрах утримання під вартою, але яким заборонено виїжджати за межі регіону».

Висловлювання Бачелет зазнали критики з боку активістів та неурядових організацій, які звинуватили її в тому, що вона допомогла Пекіну здобути помітну пропагандистську перемогу.

«Відставка — це єдине, що вона може зробити для Ради з прав людини», — сказала Дільксат Раксіт, прессекретар правозахисної групи Всесвітній уйгурський конгрес. А уйгурський активіст із США Райхан Асат назвав це «повною зрадою».

Поїздка включала віртуальну зустріч із президентом Сі Цзіньпіном, під час якої державні ЗМІ припустили, що Бачелет підтримує китайське бачення прав людини.

Пізніше в її офісі заявили, що її зауваження не мали прямої підтримки ситуації з правами в Китаї.

Свідки та правозахисні групи кажуть, що понад мільйон людей утримуються в таборах індоктринації у західному регіоні Китаю, мета яких – знищити ісламську культуру уйгурів та насильно інтегрувати їх у ханську більшість Китаю.

Спочатку Китай заперечував існування таборів для затриманих у Сіньцзяні, але у 2018 році заявив, що створив «навчальні центри», необхідні для боротьби з тероризмом, сепаратизмом та релігійним радикалізмом у регіоні.

Бачелет сказала, що вона зверталася до китайського уряду з приводу відсутності незалежного судового нагляду за роботою центрів та тверджень щодо застосування сили, жорстокого поводження та жорстких обмежень релігійної практики.

У 2019 році губернатор Сіньцзяна Шохрат Закір заявив, що «навчання закінчено».

Нагадаємо, що китайський комуністичний режим десятиліттями звинувачують у злочинах проти людяності. Етнічні та/або релігійні групи, а також правозахисники десятиліттями зазнавали переслідувань та винищення. Відомі переслідування тибетців, уйгурів та практикувальників Фалуньгун, убитих у китайських в'язницях. Християни також страждають у плані свободи сповідувати свої релігійні переконання. Нещодавно організації, які стежать за зловживаннями комуністичного режиму щодо християнських церков, звинуватили Комуністичну партію Китаю у використанні епідемії уханського вірусу для активізації партійної кампанії з переслідування релігії.

Нещодавно в Китаї були знесені християнські церкви, а члени деяких із них перебувають під суворим наглядом.