ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Сіньцзян: витік файлів проливає світло на затримання уйгурів

Велика Епоха
41-річна Сайрагуль Сауитбай, громадянка Казахстану та колишня державна службовиця Китаю, звинувачена у незаконному перетині кордону між країнами, щоб приєднатися до своєї родини у Казахстані. (RUSLAN PRYANIKOV/AFP via Getty Images)

Витік файлів, що приписують китайській поліції, включаючи тисячі фотографій затриманих, у тому числі жінок, неповнолітніх і людей похилого віку, пролив суворе світло на тяжке становище уйгурських мусульман у Сіньцзяні.

Документи були опубліковані у вівторок групою із 14 міжнародних ЗМІ, включаючи французьку газету Le Monde. Вони були передані анонімним джерелом німецькому досліднику Адріану Зенцу, який у 2018 році першим звинуватив китайський режим в інтернуванні понад мільйона уйгурів у центрах політичного перевиховання.

Пекін завжди заперечував ці звинувачення, називаючи їх «брехнею століття» і стверджуючи, що ці об'єкти насправді є «центрами професійної підготовки», призначеними для дерадикалізації людей, які спокушаються ісламізмом або сепаратизмом після серії терактів, які залили регіон кров'ю.

Жінка в центрі фотографії – 50-річна Хавагул Тевеккул. У 2017 році її було затримано для реабілітації. Причину не вказано. Наймолодшому, Рахілі Омеру, на момент затримання було лише 15 років. Найстаршій, Аніхан Хаміт, було 73 роки, коли її заарештували.

Проте документи, опубліковані у вівторок, свідчать, що перебування «стажистів» у цих центрах не є добровільним. Ці документи «руйнують китайську пропаганду», — сказав Зенц в інтерв'ю BBC.

Це фотографії чотирьох неповнолітніх дітей, довільно затриманих у Сіньцзяні: Рахіль Омер, Меметрешіт Меметтурсун, Абдусемі Абдувелі, Зейтунігул Аблехет. Вони входять до 23 000 затриманих, перерахованих у нещодавно оприлюдненій базі даних поліції одного з повітів Сіньцзяну з населенням 300 000 осіб.

Понад 2800 фотографій затриманих включають фотографію Зейтунігул Аблехет, 17-річної дівчини, заарештованої за прослуховування забороненої мови, та 16-річного Білала Касіма, судячи з усього, засудженого за зв'язки з іншими в'язнями.

Виснажена жінка, на ім'я Аніхан Хаміт, якій на момент арешту було 73 роки, є найстаршою у списку. На іншому знімку показані охоронці з кийками, які, мабуть, утихомирюють закутого в ланцюгу ув'язненого.

Письмові документи підтверджують припущення, що репресії проводилися за наказом найвищого керівництва країни.

У промові, що приписується міністрові поліції Чжао Кечжі, пояснюється, що у 2018 році президент Сі Цзіньпін наказав збільшити кількість центрів утримання під вартою. За словами Чжао, щонайменше два мільйони людей у південному Сіньцзяні перебувають під «серйозним впливом екстремістської думки». Уйгури становлять більшість населення Сіньцзяну, що налічує 26 мільйонів людей.

У своїй промові в 2017 році Чень Цюаньго, начальник регіону на той час, наказав охоронцям розстрілювати всіх, хто спробує втекти, та «уважно стежити за вірянами». Пекін категорично відкинув висновки Адріана Зенца. Вони є «лише останнім прикладом наклепів на Сіньцзян з боку антикитайських сил», — заявив у вівторок Ван Веньбінь, представник китайської дипломатії.

За матеріалами The Epoch Times

===