• Археологи-дайвери піднімають речі із «прадавнього Титаніка»

  • Аліна Варфоломєєва | Велика Епоха
    Вівторок, 21 жовтня 2014 року
Поблизу грецького острова Антикітера дослідники піднімають із морських глибин усе нові цінні старожитності. Величина якорів затонулого судна та площа, на якій були розпорошені речі після його краху, свідчать про те, що це було справді велике судно — свого роду «Титанік давнього світу».

«Дані свідчать про те, що це був найбільший із давніх знайдених кораблів, які затонули», — каже один із керівників міжнародної групи дайверів Брендан Фолі, дослідник із Інституту океанографії Вудса Хола, США.

За припущенням науковців, давній корабель міг мати до 50 метрів у довжину, про що свідчать свинцеві якорі величиною до метра, дошки корпуса судна, а також значної величини бронзові такелажні кільця.

У ході експедиції до затонулого корабля, що проводилася із 15 вересня по 7 жовтня 2014 року, із морського дна підняли чимало цікавих артефактів, зокрема витонченої роботи настільний глек, багато декоровану ніжку ліжка, і, мабуть, найцікавіше — 2-метровий бронзовий спис.

Дослідники припускають, що такий спис, надто важкий для використання людиною, був частиною скульптурної композиції, що зображала богиню Афіну або воїна. Під час попередніх досліджень, які проходили ще в 1901 році, із 55-метрової глибини підняли статуї чотирьох величезних мармурових коней, які, можливо, належали до тієї самої композиції.

Більша частина цінного вантажу із давнього судна все ще перебуває на дні моря під шаром мулу та піску — такого висновку дійшли дайвери після ґрунтовного дослідження ділянки і складання докладної 3D-карти морського дна. Скарби чудово збереглися завдяки своїй недоступності — на глибині понад 50 метрів вести дослідження не так уже й легко.

Давній корабель випадково виявила у 1900 році група пірнальників за губками, яка збилась із курсу і змушена була перечекати шторм на Антикітері. Із цікавості вони вирішили попірнати там, і натрапили на уламки давнього судна.

Дослідження за їхньої участі, які проводились під егідою міністерства освіти та ВМС Греції, проводилися з 1900 по 1902 роки. «Улов» пірнальників тоді становили давні бронзові і мармурові статуї, ювелірні прикраси, меблі, вироби зі скла, а також надзвичайно складний Антикітерський механізм  — аналоговий комп’ютер того часу.

Проте полювання за давнім скарбом довелося перервати — один чоловік із групи дослідників через надмірні навантаження загинув, а двоє залишились паралізованими.

Із тієї пори археологи час від часу задавалися питанням, скільки ж старожитностей залишилося лежати на дні моря.

Корабель, який досліджують науковці, затонув близько 70 року до н.е. За припущенням дослідників, це було судно, яке везло з Афін частину викупу римському диктатору Суллі, але затонуло на півдорозі, розбившись під час шторму об скелі Антикітери.


Читайте також:
3-тисячолітні штани пролили світло на те, яким був давній одяг
Чи існували стародавні атомні бомби?
Неймовірні споруди, знайдені на дні морів: Топ-7
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...