ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

ВООЗ розглядає головні питання: Україна та Covid-19

Велика Епоха
Вхід до штаб-квартири Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) у Женев. (FABRICE COFFRINI/AFP via Getty Images)

194 країни-члени ВООЗ зустрілися в Женеві в неділю 22 травня, щоб побудувати більш ефективну та справедливу глобальну систему охорони здоров'я.

«Війна в Україні має системний вплив на міжнародні організації, оскільки це означає, що значну кількість часу доводиться витрачати на управління російським питанням в організаціях та наслідки для здоров'я в Україні, Європі та світі», — пояснює один із європейських дипломатів.

Необхідно також знайти баланс, оскільки багато країн вважають, що союзники України застосовують подвійні стандарти, нехтуючи іншими кризами, і що співпраця у галузі охорони здоров'я — це окрема сфера, яку слід зберегти.

З російського боку, посольство в Женеві хотіло припинити у зародку повідомлення про те, що Москва готується до виходу з організації.

«Чутки про те, що Росія збирається вийти з ВООЗ, просто не відповідають дійсності», — йдеться у твіті, позначеному величезним знаком оклику.

Зруйновані та непридатні для проживання багатоквартирні будинки у Харкові, 21 травня 2022 року. (John Moore/Getty Images)

Повторне призначення Генерального директора Тедроса Аданома Гебреєсуса ще на п'ять років є вирішеним фактом, попри нерівності на шляху під час першого терміну, такі як його занадто примирливе ставлення до Китаю на початку Covid-19 і повільна реакція на скандал із сексуальною експлуатацією деяких співробітників.

Але без конкуренції та за підтримки важкоатлетів організації перший африканський генеральний директор ВООЗ зможе продовжити свою роботу.

«Ми з упевненістю очікуємо, що він візьме на себе дуже тверді зобов'язання щодо продовження боротьби з пандемією, а також роботи над дуже великим проєктом глобальної реформи охорони здоров'я», — сказав європейський дипломат.

У понеділок міністри охорони здоров'я вийдуть на трибуну цієї першої з початку пандемії Асамблеї, і ми почнемо найголовніше — розгляд питання стійкого фінансування ВООЗ.

Бюджет ВООЗ становить близько $6 млрд на дворічний період.

Асамблея ВООЗ у Женеві. (FABRICE COFFRINI/AFP via Getty Images)

Проблема полягає у фіксованих внесках — обов'язкових членських внесках, які у 2020 – 2021 роках становитимуть лише 16 % від загальної суми. Інші — добровільні внески, їх складніше планувати, на їхній збір йде багато енергії, і вони часто призначені для виконання конкретного завдання.

Ідея полягає в тому, щоб поступово збільшити частку обов'язкових внесків до 50 % протягом десяти років або близько того, щоб ВООЗ могла краще відігравати свою роль, але не без реформування себе у відповідь.

«Для ВООЗ буде важливо швидко провести реформи, щоб рішення щодо сталого фінансування могли бути реалізовані», — попередила Шеба Крокер, посол США.

Пандемія показала, що не працює чи погано працює у глобальній системі охорони здоров'я.

Тому Асамблея розгляне питання щодо упорядкування Міжнародних медико-санітарних правил (ММСП), щоб забезпечити більш ефективне та швидке реагування на надзвичайні ситуації в галузі охорони здоров'я.

Очікується, що Асамблея ухвалить рішення про створення Постійної комісії з надзвичайних ситуацій, яка діятиме при Виконавчому комітеті ВООЗ та може бути активована протягом 24 годин у разі надзвичайної ситуації в галузі охорони здоров'я, що має міжнародне значення, що є найвищим рівнем тривоги ВООЗ.

Мавпяча віспа — ендемічне захворювання з Африки. (CHARLES BOUESSEL/AFP via Getty Images)

Водночас розпочалася робота над новою міжнародною угодою з глобальної охорони здоров'я, яка, на думку її прихильників, повинна мати обов'язкову силу та може доповнити ММСП.

У грудні було створено міжурядову переговорну групу для роботи над цим питанням.

Одночасні випадки захворювання віспою мавп, ендемічною для деяких районів Африки, поширюються в Північній Америці та Європі, хоча більшість випадків захворювання нині протікає у легкій формі, але «примара» нової великої кризи непокоїть органи охорони здоров'я.