ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Росія погоджується на членство України в ЄС і більше не закликає до «денацифікації»

Велика Епоха
В.Путін у Кремлі (Sergei Ilnitsky/AFP via Getty Images)

Москва і Київ обговорюють паузу у військових діях як частину можливої угоди, внаслідок якої Україна відмовиться від спроб вступити до НАТО в обмін на гарантії безпеки та перспективи вступу до ЄС, повідомляє Financial Times.

За словами джерела, у проєкті документа, що містить умови припинення вогню, немає згадки про «денацифікацію» чи «демілітаризацію» України, терміни, які спочатку використовували Кремль.

У вівторок у Стамбулі відбувся черговий раунд переговорів про припинення вогню, оскільки російським військам не вдається просунутися в Україну та захопити великі міста, задовольняючись руйнуванням тих, яких їм вдалося дістатися. Однак Україна та Захід скептично ставляться до прагнення Путіна до миру.

Давид Арахамія, один з українських переговорників, повідомив, що сторони близькі до угоди щодо гарантій безпеки та членства України в ЄС, але до цього слід ставитися з обережністю. Інший учасник переговорів каже, що Росія змінює свою точку зору щодня.

Росія «не може і не говоритиме про прогрес на переговорах, тому що це може тільки зашкодити мирному процесу», — заявив прессекретар Путіна Дмитро Пєсков російським ЗМІ, додавши, що прогрес незначний.

Оскільки Україна раніше користувалася статусом нейтралітету та гарантіями великих держав, але це не захистило її від російського вторгнення, українські переговорники тепер хочуть «формулювання, близьке до статті 5 статуту НАТО», згідно з яким члени альянсу повинні допомагати один одному, якщо один з них нападає. До цієї угоди про гарантії України мають увійти Росія, США, Великобританія, Канада, Франція, Німеччина, Китай, Італія, Польща, Ізраїль та Туреччина, але ці країни поки що не висловили такого наміру.

Зі свого боку, Кремль хоче отримати натомість визнання Криму та частини Донбасу як територій Російської Федерації.