ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Реєстрація шлюбів у Китаї досягла мінімуму за 36 років

Велика Епоха

У Китаї продовжує знижуватися кількість реєстрованих шлюбів. Попри зусилля влади, ця тенденція не змінюється.

В опублікованому 18 березня звіті Міністерства цивільних справ КНР йдеться, що у 2021 році в Китаї було зареєстровано 7,636 млн шлюбів. Це найменший показник з початку публікації таких даних у 1986 році.

Останні три роки кількість шлюбів у КНР неухильно скорочується. Так, у 2019 році вона впала до 10 мільйонів, а у 2020 році до 9 мільйонів пар.

І Фусянь, експерт із демографії, сказав, що існує кілька причин такого явища. По-перше, це скорочення чисельності жінок дітородного віку, а по-друге, це збільшення віку одруження і народження дітей. Наприклад, середній вік вступу в перший шлюб для жінок у східній провінції Аньхой був зміщений з 26 років у 2008 році до 30 років у 2021 році. Крім того, в суспільстві поступово змінюється ставлення до шлюбу і народження дітей, стає все більше людей, які воліють не обтяжувати себе шлюбними зв'язками. Невизначеність, викликана пандемією, також впливає на плани людей одружуватися і народжувати дітей.

Згідно з опитуванням, у великих містах багато незаміжніх жінок вважають, що якщо не зустріли чоловіка, який повністю їм підходить, то краще не поспішати із заміжжям, а спочатку подбати про свою кар'єру.

У написаній у 2019 році книзі «Епоха самотніх» автора Ван Фена, професора соціології Школи соціального розвитку та державної політики при Фуданьському університеті, йдеться, що в китайських мегаполісах першого рівня, таких як Пекін, Шанхай тощо, проживає не менше 7 мільйонів жінок віком від 25 до 30 років, які ніколи не були одружені.

Водночас потенційні наречені у сільській місцевості не можуть створити сім'ю через надто високі вимоги до весільних подарунків, які вони мають піднести своїм обраницям. Науковий співробітник Китайського дослідницького центру управління сільськими районами Ян Хуа розповів, що наприкінці 2020 року, коли він був на батьківщині в провінції Хунань, він почув історію. Літній робітник зі сльозами на очах нарікав на те, що йому буде важко одружити своїх трьох синів. Коли його старший син зібрався одружитися, наречена запросила калим у розмірі 300 тисяч юанів (1,4 млн гривень). Враховуючи такі розцінки, їхня сім'я за все життя не зможе заробити на калим для другого та третього сина.

Ян Хуа також зазначив, що у сільській місцевості соціальні наслідки гендерного дисбалансу, який виник у результаті багаторічної політики влади щодо обмеження народжуваності, виявляються не відразу, а поступово після того, як у шлюбний вік входять молоді люди, народжені у 80-х роках. А серед тих, хто народився у дев'яностих та нульових роках гендерний перекіс буде ще сильнішим, тобто ще більше чоловіків не зможуть знайти собі дружину.

Згідно зі статистикою Міністерства цивільних справ КНР, у 2019 році в країні проживало 260 мільйонів повнолітніх людей, які не брали шлюб.

За даними сьомого національного перепису населення, що пройшов у 2020 році, у Китаї чоловіків віком від 20 до 40 років на 17,52 мільйона більше, ніж жінок.

Влада Китаю пом'якшила деякі обмеження на реєстрацію шлюбу, наприклад, дозволила одружуватися людям з деякими захворюваннями, яким раніше це не дозволялося. Однак ці заходи не допомогли зупинити скорочення кількості шлюбів.

За словами Юань Синя, віце-президента Товариства населення Китаю, швидше за все кількість шлюбів з кожним роком продовжуватиме скорочуватися, що спричинить також і скорочення кількості новонароджених у країні.

Як повідомило китайське видання «Перша фінансова щоденна газета», нещодавно 16 китайських провінцій оприлюднили статистику народжуваності за 2021 рік. У семи з них природний приріст населення був негативним.

За матеріалами The Epoch Times