ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Питання членства України в НАТО в центрі уваги на Вільнюському саміті (ВІДЕО)

Велика Епоха
Лідери НАТО зібрались у 2022 році на ключовий саміт в Мадриді, Іспанія (Kenny Holston/Pool via Reuters)

Лідери країн НАТО зустрінуться в Литві цього тижня, щоб обговорити російську агресію, а також подолати розбіжності щодо майбутнього членства України і Швеції.

У вівторок і середу члени військового альянсу намагатимуться підтвердити свою підтримку зруйнованій війною Україні, подолати розбіжності щодо майбутнього членства Швеції в НАТО і продемонструвати єдину позицію проти російської агресії.

"Цього тижня на саміті НАТО ми посилимо наше стримування і оборону, в тому числі шляхом збільшення інвестицій. Ми посилимо нашу підтримку України і наблизимо Україну до НАТО", ─ заявив журналістам у Вільнюсі Генеральний секретар військового альянсу Єнс Столтенберг.

Для України ключовим рішенням після Вільнюського саміту є отримання підтвердження членства в НАТО.

Київ подав заявку на вступ до альянсу у вересні минулого року, прагнучи зміцнити свої кордони з Росією.

Відтоді президент України Володимир Зеленський, його урядовці, а також українці в країні та в усьому світі лобіюють серед країн НАТО прискорення процесу вступу Києва до Альянсу.

Але члени НАТО залишаються розділеними в питанні надання Києву членства в Альянсі в умовах війни, що триває, попри широкий консенсус, який свідчить про рішучу підтримку України.

Такі країни, як Сполучені Штати і Німеччина, демонструють обмежену позицію щодо цієї ідеї, на відміну від балтійських членів НАТО, таких як Литва і Польща.

В інтерв'ю телеканалу CNN на вихідних президент США Джо Байден заявив, що Україна все ще перебуває у стані війни з Росією, і якщо Київ стане членом НАТО, то це втягне весь альянс на поле бою і цю думку поділяють Німеччина, Туреччина та деякі інші члени НАТО.

Американський лідер посилався на наріжний камінь колективної оборони НАТО у статті 5, яка стверджує, що збройний напад на одного члена НАТО є збройним нападом на всіх.

Але за день до початку саміту міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба повідомив у твіттері, що "після інтенсивних переговорів союзники по НАТО досягли консенсусу щодо скасування ПДЧ (Плану дій щодо членства) на шляху України до членства".

Він привітав це рішення і сказав, що воно вносить ясність у процес набуття Україною членства в НАТО.

Крім того, у п'ятницю, коли Столтенберга запитали, чи буде декларація НАТО щодо членства України в Альянсі сильнішою за декларацію Бухарестського саміту 2008 року, коли Україні та Грузії пообіцяли подібне майбутнє в НАТО, Столтенберг відповів, що цього року є відмінності.

"Однією з важливих відмінностей є те, що Україна стала набагато ближчою до НАТО, тому що союзники НАТО тісно співпрацювали з Україною протягом багатьох років, особливо з 2014 року. Отже, це забезпечило набагато вищий рівень співпраці та оперативної сумісності між Україною та НАТО", зазначив він.

Тим часом у Кремлі заявили, що вступ України до НАТО вимагатиме "жорсткої відповіді" з боку Росії.

Підтримка України з боку НАТО змінює ситуацію на полі бою

Але глава НАТО Столтенберг заявив журналістам у Брюсселі в п'ятницю, що на саміті у Вільнюсі він очікує, що альянс погодиться на багаторічну програму допомоги Україні перед обличчям загроз з боку Росії.

Він додав, що НАТО також покращить свої політичні зв'язки з Києвом, створивши Раду Україна-НАТО, яку Зеленський відкриє в рамках саміту цього тижня.

Наразі США, Німеччина, Велика Британія та інші країни заявили, що пообіцяли підтримати Україну у військовому плані перед лицем російської агресії.