ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Генерал Міллі: Наступна війна не буде схожа на жодну з війн, які велися раніше

Велика Епоха
Голова Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Дж. Марк Міллі. (Thomas Padilla/AP Photo)

Природа війни переслідує людство від самого зародження цивілізації і залишатиметься незмінною в людській психіці доти, доки такі емоції, як страх, ненависть, занепокоєння і ревнощі, впливають на дії окремих людей, організацій і націй.

Характер ведення бойових дій — тактика, стратегії, зброя — постійно розвивається, неухильно розробляються дедалі смертоносніші технології та постійне реагування на мінливий потік політичних викликів і геостратегічних загроз.

Збройні сили, здатні швидко й ефективно впроваджувати технологічні досягнення в тактику ведення бойових дій, домінуватимуть на полях битв майбутнього, як і завжди, заявив голова Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі.

За його словами, тих, хто цього не зробить, спіткає та сама доля, що й західноєвропейські країни, коли німецькі військові застосували технології в тактиці об'єднаних сил, щоб розв'язати новий тип війни "бліцкриг" і за лічені тижні захопили більшу частину Європи.

Виступаючи 30 червня на обіді для Національного прес-клубу у Вашингтоні, Міллі сказав, що збройні сили країни повинні адаптуватися до "найзначнішої фундаментальної зміни в характері війни, будь-коли зафіксованої в історії", шляхом підготовки до ведення війни, не схожої на будь-яку іншу, що велася раніше.

"Можливо, найбільшою зміною є швидка поява штучного інтелекту та квантових обчислень, ㅡ сказав він. ㅡ Фактично в найближчі 10-15 років ми, ймовірно, побачимо, що щонайменше третина передових промислових збройних сил світу буде роботизована. Подумайте про безпілотні ВПС, флот без матросів або танк без екіпажу".

Голова Об'єднаного комітету начальників штабів ЗС США генерал армії Марк Міллі розмовляє з американськими військами в Сирії під час неоголошеного візиту на військову базу США на північному сході Сирії 4 березня 2023 року. (Phil Stewart/Reuters)

Сунь-Цзи Клаузевіцу

У своїй промові Міллі цитував книжки прусського теоретика війни Карла фон Клаузевіца "Про війну", що вийшла 1832 року, і "Мистецтво війни" Сунь-Цзи 2500-річної давнини. Ймовірно, це був його останній виступ перед Національним прес-клубом як офіцера вищого рангу збройних сил Сполучених Штатів.

Його 44-річна кар'єра в армії США і чотирирічний термін перебування на посаді голови Об'єднаного комітету начальників штабів Пентагону закінчуються з виходом на пенсію 1 жовтня. За три місяці, що залишилися, чотиризірковий генерал, який піднявся службовими сходами як офіцер-танкіст, імовірно, повторить свій заклик до постійної модернізації в літніх виступах.

Міллі не згадував, і його не запитували про його зв'язки з колишнім президентом Дональдом Трампом протягом 19 місяців, коли він був головою Об'єднаного комітету начальників штабів при адміністрації Трампа.

Він не згадав "секретний" план нападу на Іран, який він нібито розробив і на який посилався Трамп.

Жартуючи над Трампом після його президентства, Міллі стверджував, що в останні дні його адміністрації він завадив колишньому президенту почати масовану атаку на Іран.

Він також не обговорював критику республіканців у Палаті представників щодо розмаїття, рівності та інклюзивного навчання та іншої політики "пробудження" у збройних силах, яка, за словами консерваторів, сприяє нестачі рекрутів і зниженню боєготовності.

Те, про що говорив Міллі, що він й гадки не має, що він робитиме, коли прокинеться 1 жовтня і перестане бути солдатом на дійсній службі.

"Буквально, у мене не було часу розібратися в усьому цьому", ─ сказав він, зазначивши, що він і його дружина "навіть не знають, де ми будемо жити".

За словами Міллі, одне можна сказати напевно. У нього "нульовий" інтерес до політики, і він "абсолютно не" прагнутиме обійняти будь-яку державну посаду.

Американський безпілотник. (Noorullah Shirzada/AFP/Getty Images)

Сьогоднішні рішення ─ завтрашні війни

"Природа війни, за словами Клаузевіца, навряд чи зміниться. Це взаємодія людей. Це політичний акт, коли одна сторона намагається нав'язати свою політичну волю іншій стороні з використанням організованого насильства. Це пов'язано зі страхом і тертями, плутаниною і смертю", ─ сказав Міллі.

Але, за його словами, характер війни часто змінюється, оскільки сучасні технологічні досягнення створюють експоненціальні потрясіння, які винагородять тих, хто зможе швидше за всіх адаптуватися і впровадити їх, і прирікають на загибель тих, хто цього не зробить.

"Прямо зараз, у цей час, ми перебуваємо в епіцентрі радикальних фундаментальних змін у характері війни, - сказав Міллі. - Рішення, що приймаються прямо зараз, є ключем до перемоги у війнах у майбутньому або, в кращому разі, до запобігання їх виникненню в першу чергу".

"Основи війни не змінилися. Ви повинні бачити і стріляти, пересуватися, захищати і підтримувати, а також спілкуватися. Але технології надають нові можливості".

"Сьогодні, на відміну від будь-якого іншого періоду в історії, ми живемо в епоху неймовірних можливостей спостереження. У нас є здатність бачити і відчувати навколишнє середовище, як ніколи раніше, ─ сказав Міллі. ─ У нас є повсюдна здатність бачити будь-яку точку земної кулі в будь-який момент. І ми можемо робити це з неймовірною точністю".

Ця "повсюдна здатність бачити" означає, що кожен дюйм Землі - від дна морів до неба і бального залу Національного прес-клубу ─ тепер є полем битви, де вже ведеться війна.

"Подумайте про всі датчики, які є в цій кімнаті, ─ сказав Міллі. ─ Прямо в цю хвилину всі GPS-годинники, кожен iPhone, кожен Fitbit, всі вони можуть контролюватися і використовуватися військовими планувальниками. Наша здатність бачити і відчувати навколишнє середовище безпрецедентна в тому, що ви можете бачити".

Це робить те, що Сунь-Цзи написав три тисячоліття тому, більш вірним зараз, ніж будь-коли, сказав він.

"Сунь-Цзи каже нам: "Знай себе і знай ворога, тоді в тисячі битв не зазнаєш поразки". Що ж, штучний інтелект і квантові обчислення зроблять саме це, - сказав Міллі. - Ми зможемо побачити самих себе і ворога в набагато більш значущих аспектах, ніж зараз".

Штучний інтелект, квантова фізика і робототехніка означають, що "поле битви майбутнього потребуватиме швидкого і постійного пересування і здатності залишатися маленьким і відносно непомітним, просто щоб вижити", — сказав він.

"Штучний інтелект зможе обробляти складну інформацію зі швидкістю, з якою не може зрівнятися жоден людський розум. Таким чином, наше завдання, завдання Сполучених Штатів, полягає в тому, щоб наші збройні сили, збройні сили Сполучених Штатів, зберегли нашу поточну вирішальну перевагу, або смертоносність, або боєготовність, або компетентність, оптимізуючи ці технології для ведення війни. І ми робимо це не для ведення війни, а для запобігання війні великих держав".

На цій недатованій фотографії зображені винищувачі J15 на китайському авіаносці "Ляонін" під час навчань у морі. (AFP via Getty Images)

Планування війни з Китаєм

Міллі у своїй промові безпосередньо не торкався планів протидії агресії в західній частині Тихого океану з боку збройних сил Китаю, що швидко розширюються, але відповів на запитання щодо загроз, які походять від головного "виклику" Пентагону.

На запитання, чи можуть плани Міністерства оборони з військової модернізації зірвати кампанію китайського лідера Сі Цзіньпіна зі створення до 2027 року армії, що перевершує збройні сили Сполучених Штатів, Міллі відповів, що покаже тільки час.

"У [США] закінчується час для модернізації? Я дійсно думаю, що ми повинні діяти швидко, але "час закінчується", я думаю, поняття відносне, — сказав він. ㅡ Але я думаю, що збройним силам Сполучених Штатів необхідно прискорити нашу модернізацію, і не тільки військові [повинні освоїтися] з прийняттям ідеї майбутньої війни".

"Якщо ми, військові, не адаптуємо себе, нашу доктрину, тактику або методи, розвиток лідерів, навчання та управління талантами, ми цього не зробимо, тоді в нас не буде збройних сил, здатних діяти в тій майбутній оперативній обстановці, яка настає, — продовжив він. — Подобається це людям чи ні, вона настає. Тож ви маєте підготуватися до цього. І це потребуватиме значних змін".

КНР займалася цим роками, сказав Міллі.

"Китай прагне переписати правила або характер війни. Економіка Китаю швидко зростала протягом останніх чотирьох десятиліть, як ми всі знаємо, і зараз він використовує свою фінансову міць для створення неймовірно потужних збройних сил. Вони готові це зробити. Дії та публічні виступи Китаю дають це зрозуміти. Вони не ставляться до цього двозначно. Китай хоче стати регіональним гегемоном в Азії протягом наступних 10 років, і вони хочуть [замінити] глобальну військову міць США до середини століття".

Те, як це закінчиться, визначить "геостратегічну історію цього століття", сказав Міллі, перш ніж зазначити, що військові планувальники в Пентагоні та Пекіні попереджають свої уряди, що ціна "перемоги" в такій війні буде катастрофічною.

За його словами, у конфлікту є побічні ефекти, повторивши, що війна між Китаєм і Сполученими Штатами "не є ні такою, що насувається, ні неминучою".

Генерал Міллі зазначив:

"Хоча китайський лідер Сі Цзіньпін публічно заявив, що він закликав Народно-визвольну армію розвивати військовий потенціал для об'єднання Тайваню з Китаєм до 2027 року, він не сказав: "Я просто вирішив атакувати і вторгнутися". Він сказав: "Ви, генерали, розвивайте потенціал для цього. Ми приймемо рішення пізніше". Але він не сказав, що зробить це. Таким чином, існує напруженість, процес ухвалення рішень, який все ще має відбутися, і це те, до чого я веду з ідеєю стримування".

І ідея ця така:

"Ви хочете бути впевнені, що кожного божого дня президент Сі прокидається і каже: "Це не той день". Таке рішення ніколи не приймається, і в цьому вся суть стримування", — сказав Міллі. — Таким чином, чим швидше ми зможемо зберегти перевагу, тим, я вважаю, теоретично річ у тім, що ми з більшою ймовірністю запобігатимемо розв'язанню війни, і якщо нас змусять до війни, [Сполучені Штати] здобудуть перемогу над будь-яким супротивником".

Український танк їде дорогою поблизу Бахмута, в Донецькій області, 30 листопада 2022 року. (Anatolii Stepanov/AFP via Getty Images)

Про Україну

У своєму виступі та в наступних запитаннях аудиторії Міллі повторив думку Пентагону про те, що вторгнення Володимира Путіна в Україну є кричущим зазіханням на "міжнародний порядок, заснований на правилах", що склався після Другої світової війни і запобігав "війні великих держав" протягом майже 80 років.

"Наше завдання — забезпечити Україні підтримку, необхідну для того, щоб вона залишалася вільною і незалежною. І ми робимо це для того, щоб переконатися, що міжнародний порядок, заснований на правилах, зберігається", — сказав він.

Міллі сказав, що критика з боку декого, хто вважає, що контрнаступ України займає надто багато часу і не дає достатніх результатів для продовження підтримки Києва, є передчасною, тим паче, що він все ще перебуває на ранній стадії.

"Війна на папері і справжня війна — різні речі. На реальній війні гинуть реальні люди. Реальні люди перебувають на лінії фронту. Реальні люди перебувають у цих транспортних засобах. Реальні тіла розриваються на шматки за допомогою потужних вибухових речовин і так далі тощо. Тому, коли комп'ютер каже вам, що ви збираєтеся діяти так швидко, можливо, справжня війна може трохи сповільнити [ці прогнози], оскільки більшість учасників намагаються уникнути загибелі".

Але багатьох буде вбито, і скоро, сказав Міллі.

"Вона буде дуже довгою і дуже, дуже кровопролитною, і ні в кого ніколи не повинно бути ілюзій з цього приводу".

"Україна бореться за їхнє життя", — сказав він. "Ми надаємо стільки допомоги, скільки в людських силах. Але, врешті-решт, українські солдати йдуть в атаку через мінні поля і траншеї, і це буквально боротьба за їхнє життя. Так що так, якщо вона буде йти трохи повільно, це частина природи війни".

За матеріалами The Epoch Times USA