ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Причетність Росії до збройного нападу розслідують у Косово (ВІДЕО)

Велика Епоха
(Youtube/скриншот)

У четвер міністр внутрішніх справ Косова звинуватив Сербію в безпосередній участі в зіткненнях, що сталися у вихідні дні. Також розслідують можливість причетності Росії.

Під час перестрілки між сербськими повстанцями і косовською поліцією було вбито одного косовського поліцейського і трьох бойовиків. Спершу було заарештовано вісьмох осіб, але чотирьох із них було звільнено з-під варти за недостатністю доказів.

Міністр внутрішніх справ Косова Кшелал Свечла в інтерв'ю The Associated Press заявив, що слідчі вивчають докази причетності Росії, союзника Сербії, до збройного нападу. За його словами, було виявлено російську зброю, обладнання та документи, що свідчать про причетність Росії.

Під час одного з найсерйозніших зіткнень з моменту проголошення незалежності Косова від Сербії в 2008 р. близько 30 осіб у масках відкрили вогонь по поліцейському патрулю в районі села Баньска рано вранці в неділю. Потім вони виламали ворота сербського православного монастиря і забарикадувалися всередині разом зі священиками і паломниками, які приїхали.

"Що ми знаємо точно, так це те, що вони (повстанці) прибули із Сербії", — сказав Свечла. "Деякі з них — косовські серби, які мають подвійне громадянство, косовське і сербське, які, за даними нашої розвідки, проходили підготовку в таборах на території Сербії".

"Ми знайшли документи, які наводять на підозру, що серед них були й особи, які прибули з Росії", — сказав він. "Щодо обладнання у нас є докази, але щодо людей у нас поки що тільки підозри".

Кшелал Свечла зазначив, що, судячи з великої схованки зі зброєю, знайденої на місці сутички, нападники планували озброїти щонайменше кілька сотень людей.

"Уніформа, бронежилети, автомати Калашникова, снайперські гвинтівки, пістолети. Усе це говорить про те, що там було спорядження на кілька сотень людей разом із матеріально-технічним забезпеченням. Це було спорядження і зброя для цілого батальйону", — сказав він.

Президент Сербії Александр Вучич спростував заяви про причетність Сербії до сутичок, заявивши, що стріляли місцеві косовські серби, "які більше не хочуть терпіти терор" з боку влади Косова, що складається з етнічних албанців. У заявах Вучича стрільців представили як героїв, а за трьома вбитими сербами оголосили національний день жалоби як у Сербії, так і в північному Косові, де вони становлять більшість населення.

Головний парламентер Сербії з Косово Петар Петкович зажадав провести незалежне розслідування вбивства трьох сербських стрільців, заявивши, що їх жорстоко стратили після того, як вони здалися косовській поліції. Він заявив, що Белград має у своєму розпорядженні свідків і докази, зокрема фотографії, але не оприлюднив їх.

Існують побоювання, що Росія, діючи через Сербію, хоче дестабілізувати ситуацію на Балканах і відвернути увагу від повномасштабного вторгнення в Україну. Росія заявила про підтримку Сербії у зв'язку із зіткненнями, звинувативши Захід у тому, що він нібито не зміг захистити косовських сербів.