• Сніг у Багдаді: ліниве Сонце або Ла-нінья?

  • Субота, 15 березня 2008 року
За останні декілька місяців ми пережили перший сніг у Багдаді, рекордні снігопади в Північній Америці та найхолоднішу зиму сторіччя в Китаї. Невже це означає, що глобальному потеплінню не вистачає тепла?

Скептики теорії людського фактору глобального потепління кажуть, що минула зима підтверджує, що Сонце впливає на температуру Землі куди більше, ніж вуглецеві виділення в атмосферу, але інші стверджують, що холодне повітря з Півдня – більш слушне пояснення. „Більшість із того, що ми могли спостерігати, можна віднести до феномену Ла-Нінья”, – каже Девід Філліпс, представник „Навколишнього середовища Канади” (Canada Environment) із питань погоди та клімату.

Ла-Нінья – це аналог Ель-Ніньо, що з’являється у випадку, коли сильний вітер видуває верхній шар теплої океанічної води біля берегів Південної Америки, а холодна вода підіймається із глибин на поверхню. Ці більш холодні води охолоджують атмосферу і таким чином викликають багацько різноманітних погодних умов по всьому світу, включаючи аномально холодну зиму на північному заході Північної Америки і надзвичайно вологу погоду в деяких частинах Австралії та Індонезії.

„Більшість людей вважають, що це свідчить про закінчення дії глобального потепління, – стверджує пан Філліпс, – але насправді це нічого не говорить про глобальне потепління. Це просто погода, але не клімат”. Однак він додав, що похолодання було нечуваним. „Ми стикнулися з лютими морозами в Китаї, спостерігали рекордні снігопади в Канаді і східній частині Сполучених Штатів і надзвичайний холод на Півночі. В дійсності, у східних частинах Арктики все почало знову покриватися кригою, причому на просторій поверхні достатньо товстим шаром”, – відзначив пан Філліпс. Він заявив, що в той час як більшість людей просто шокована рекордними морозами, кліматологів це не дивує.

Його коментарям вторить і Ян Брюс, спеціаліст із змін клімату Фонду Девіза Судзукі (David Suzuki Foundation). „Глобальне потепління – це довгострокова тенденція в системі погоди, яку ми спостерігаємо. Той факт, що одна зима виявилася холоднішою, ніж інші – зовсім не є несподіванкою”, підкреслив він, відзначивши, що, незважаючи на рекордно низькі температури минулої зими, прийдешній рік обіцяє бути найжаркішим за останні 10 років.

Тім Бол – кліматолог і скептик глобального потепління не згоден із думкою, що така незвичайна погода в цьому році викликана Ла-Нінья, і на противагу вказує на падіння сонячної активності, як на причину більш низьких температур.

Фізикам-дослідникам Сонця давно відомо, що Сонце проходить через регулярні цикли активної та неактивної фаз. Під час активної фази на Сонці утворюються сонячні плями, що збільшують кількість радіаційного випромінювання, яке досягає Землі. Останній активний цикл відстає на рік від розкладу, і скептики кажуть, що це і є причина таких низьких температур. Пан Бол заявляє, що охолодження Сонця хвилює більше, ніж потепління, і це те, за що урядові слід узятися.

Якщо ви готуєтесь до потепління, але буде холодно, це значить, у Вас будуть проблеми, бо адаптуватися буде дуже важко. Проте якщо підготуєтесь до холодів, але буде тепло – адаптація пройде легше. Так що краще готуватися до холодів, і ви будете у виграші”, – мовить він.

Фізик Кен Теппін (із Національної дослідницької ради (National Research Council) підтвердив, що Сонце дещо запізнюється зі вступом до активної фази, проте сказав, що надто рано робити висновок, що на Землю очікує тривалий холодний період.

Однак він уважає, що якщо сонячна активність не підніметься до 2010 року, це буде причиною для хвилювань. Деякі теорії припускають, що період страшних холодів, який тривав із 1650 по 1715 рр. був викликаний, принаймні частково, тривалим періодом неактивності Сонця. 

Додатковий репортаж – Джоан Ділані
.

Версія англійською

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...