ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Політика щодо незаконної імміграції: чому ми вчимо людей?

Велика Епоха
Насамперед, хотілося б відзначити, що головна тема цієї статті – незаконна імміграція, а не законна – це дві різні теми. Проте я помітив, що часто в розмовах лінія поділу між ними нечітка або взагалі відсутня. З цієї причини багато людей, що обговорюють проблему політики щодо незаконної імміграції, помилково приймаються за „антиіммігрантів”.

Іммігранти приведені до присяги в якості громадян США під час церемонії натуралізації у липні 2007 року, Помона, шт. Каліфорнія. Фото: David McNew/Getty Images
Іммігранти приведені до присяги в якості громадян США під час церемонії натуралізації у липні 2007 року, Помона, шт. Каліфорнія. Фото: David McNew/Getty Images
Чи чекали ви колись терпляче, потрапивши в затор на дорозі, коли перед вами пролізали машини із сусіднього ряду? Чи бувало таке, що коли ви стояли в черзі за білетом у кіно або в магазині хтось втискався в чергу? Про що ви думали тоді?

Жінка, що стриже мені волосся, іммігрувала до Сполучених Штатів із Польщі багато років тому. Її сестра багаторазово прохала про отримання громадянства США протягом більше 17 років, доки нарешті не отримали його, приєднавшись до сестри.

Щодо питання нелегальних іммігрантів, які нараховують близько 12 мільйонів, є багацько пропозицій, зокрема й амністія, що дозволяє їм залишитися. Чи справедливо це по відношенню до тих, хто чекав, дотримуючись закону. Чому така амністія навчить людей? Очевидно, вона показує, що додержуватися законів – невигідно.

Хоча деякі положення амністії передбачають високі штрафи і т.п., але суть в тому, що це дозволить людям, які нелегально перебувають тут... випередити величезне число прохачів громадянства, що клопотаються вже довгий час. Ця амністія підтримує подібну поведінку. Якщо ми стимулюємо ігнорування закону, то в результаті такі випадки тільки почастішають.

Багато підприємств, особливо у сфері будівництва й сільського господарства, стають банкротами, тому що не здатні скласти конкуренцію компаніям, які використовують нелегальних іммігрантів, виплачуючи зарплатню нижче мінімального рівня. Отже, чому ми навчили збанкрутілих чесних бізнесменів, які наймають робітників відповідно до закону і виплачують щонайменше мінімальну зарплатню? Це показує чесним компаніям, що бути чесним невигідно.

Величезна кількість людей заявляє, що слід дозволити нелегальним іммігрантам залишитися, оскільки вони займають такі робочі місця, які не займають громадяни США. Багато економістів кажуть, що подібне твердження міняє місцями причини та наслідки. Тіньова економіка, заснована на незаконній імміграції, призвела до того, що інші робітники вимушені залишатися без роботи.

Більше того, нелегальні іммігранти піддаються гнобленню й іншими способами, крім низьких зарплат і поганих умов праці. Багато хто помирає, поки їх перевозять контрабандним шляхом через кордон. Контрабандисти беруть непомірну плату за перевезення. Люди, що перебувають тут незаконно, можуть легко стати жертвами злочинів, оскільки вони не можуть звертатися до влади. Як нам знати, скільки таких іноземців були пограбовані, побиті, зґвалтовані або навіть убиті? 

У мене немає сумнівів, що велика кількість роботодавців наймає незаконних іммігрантів, виходячи з благородних цілей, добре поводячись із ними, але давайте дивитися на загальну картину.

Стосовно того, як вирішити це, нашій країні потрібно діяти гуманно. Ми повинні гарантувати, щоб люди, яким небезпечно повертатися на свою батьківщину, мали повну можливість клопотатися про отримання статусу біженця або притулку, і якщо не тут, то в іншій країні.

Я пропоную іншу амністію – амністію тим, хто нелегально перебуває тут, щоб вони безкарно повернулися в свої країни і тоді могли законними шляхами клопотатися про повернення до США. І це також стало б амністією для роботодавців, які використовують незаконних іммігрантів. Вони не будуть покарані. Одним словом, у кожного буде можливість почати все спочатку і за рівних умов. 

Однак, як і в будь-якій амністії, тут також має бути критична точка, після якої, на мою думку, варто взятися за роботодавців, що свідомо наймають нелегальних робітників, підкладаючи дров у багаття.

Скільки людей знають, що, починаючи з 6 листопада 1986 р., згідно із федеральним статутом, покарання за навмисне прийняття на роботу одного незаконного іммігранта становить 3000 доларів США, і що роботодавець може потрапити до в’язниці на шість місяців?

Після прийняття амністії Сполучені Штати могли б суворо взятися за втілення у життя цього закону. Якщо ви вважаєте, що це немилосердно, подумайте, будь ласка, про тих відчайдушних, хто помирає під час невдалих контрабандних перевезень, або про чесних збанкрутілих бізнесменів. Нам слід послабити попит на експлуатацію нелегальних мігрантів. Однак будь-якому посиленню тиску мають передувати тривалі та ясні попередження через ЗМІ, поштову розсилку та інші засоби.

Багато хто пропонує наступне: ми повинні створити більше законних способів, щоб люди могли тимчасово приїздити на заробітки до США, заповнюючи наявні проміжки в наших трудових резервах. Це повинно стати наріжним каменем ослаблення експлуатації нелегалів. Ми вже зробили це для технічних професій; потрібно розвинути подібну систему й для решти. В той же час слід створити систему допомоги безробітним мешканцям США у влаштуванні на роботу, якщо вони бажають цього.

Словом, вирішуючи цю важку проблему, ми повинні розуміти, що ми підтримуємо. Але що б ми не підтримували, ми завжди отримаємо більше у відповідь. Нам слід підтримувати чесність. Тим, хто наймає нелегальних іммігрантів, виходячи із великодушних цілей, потрібно балансувати між добротою та чесністю.

Філ Ренделл. Велика Епоха