• Політична „зміна варти” напередодні президентських виборів у США

  • Вівторок, 1 січня 2008 року

Вперше в історії виборів нещодавній старт передвиборчої кампанії сенатора Барака Обами та колишнього губернатора штату Арканзас Майка Хаккабі показав мінливу динаміку лідерства у президентських перегонах. І це може стати поворотним моментом у політиці США.

Демократ Обама набрав чимало голосів у Нью-Гемпширі та Північній Кароліні. Згідно з даними опитування Расмуссена [американський соціолог – прим. ред.] від 12 грудня, серед виборців Нью-Гемпшира Обама випереджує Хілларі Клінтон на 3 відсотки, в той час як опитування 16 грудня в Північній Кароліні показало, що Клінтон і Обама йдуть нарівні. Це великий успіх для Обами: всього лише місяц тому він відставав від Клінтон на 10 позицій.

У передвиборчих перегонах серед республіканців Хаккабі піднявся з запаморочливою швидкістю від кандидату другого розряду до другої позиції в Айові.

Цикл виборів 2008 року, безсумнівно, увійде до історії США. Передвиборчі кампанії стануть найтривалішими та найдорожчими в історії. Дехто вважає, що їхня вартість сягне одного мільярда доларів.

Інші припускають можливість вибору першої жінки або першого афроамериканця президентом. І, що важливо, це перші президентські вибори „відкритих місць”, у списку кандидатів яких немає ані колишнього президента, ані віце-президента. Такого не було вже більше 50 років.

Кампанія Обами вхопилася за цю можливість.

„Зараз я бачу, що наша країна охоплена хвилюваннями, все відкрито для загарбання, – сказав Обама в інтерв’ю у серпні 2007 року газеті Washington Post. – У політиці нашої країни така ситуація трапляється не часто, тому ці вибори можуть допомогти нам передивитися нашу політику у найрізноманітніших напрямках”.

Ця думка стала основою передвиборчої кампанії Обами. Барак Обама, як і колишній сенатор Джон Едвардс, бере участь у перегонах з репутацією „мінливого” кандидата. Варіант змін у політиці, які пропонує Обама, включає в себе відхід від „старої школи Вашингтона”, неучасть у відразливій „політиці нападу” та готовність обговорювати злободенні питання, на противагу Хіларі Клінтон, яка робить акцент на критичному аналізі.

У посланні Обами народові основний наголос був зроблений на відомій концепції: немає ані „червоних”, ані „синіх” штатів, є лише Сполучені Штати. У листопаді він оприлюднив список республіканських виборців в Айові та Нью-Гемпширі, які об’єднаються, щоб разом проголосувати за нього, оскільки вони вірять у його здатність подолати безвихідний вузькопартійний підхід у політиці США.

Так само як і критичне звернення Обами до республіканців, стрімке просування Майка Хаккабі є знаковою зміною всередині Республіканської партії.

Стратегія однопартійної політики та очорнення конкурентів, що її здійснює Карл Роув, розділила партію. Від Мітта Ромні й Руді Джуліані до Фреда Томпсона і Хаккабі – ніхто не був одностайним лідером протягом тривалого часу.

Хаккабі, як і Обама, не мав привілеїв і починав з нуля. Як колишній баптистський священник, Хаккабі приділяє багато ефірного часу релігіозним розмовам, позиціонуючи себе „християнським лідером”. Він навіть підготував політичну промову, щоб поздоровити телеглядачів із Різдвом.

Цей підхід, можливо, приверне велику кількість соціальних консерваторів, так званих цінних виборців. Згідно з опитуванням Расмуссена, підтримка Хаккабі в Айові з початку листопада зросла на 11 пунктів, в цьому штаті він у два рази перевершує кандидата Ромні, що займає другу позицію. Крім того, в Айові є ще один бунтівний кандидат, який увійшов до списку, – Рон Пол.

Підтримка консервативно налаштованої частини населення може стати ключем до успіху Хаккабі за умови, що він не буде просити фінансування, як інші провідні республіканські кандидати (Обама володіє компанією і отримує фінансування для досягнення своєї мети).

І для Обами, і для Хаккабі зараз наступив найкращий момент, але чи зможуть вони виконати свої передвиборчі заяви? Залишилося менше тижня до закритої наради партії в Айові, гарячого часу у політичному циклі виборів. Але незалежно від того, хто виграє, зміст їхніх кампаній характеризується зміною у динаміці однопартійної політики та політичною „зміною варти”.

Шеллі Чжан і Метт Гнейзда, Велика Епоха
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...