• Навіщо правоохоронці забирають сервери?

  • Аліна Варфоломєєва | Велика Епоха
    Неділя, 7 липня 2013 року

За останні роки було чимало випадків, коли представники правоохоронних органів вилучали сервери ІТ-компаній, інтернет-магазинів та деяких великих компаній. Що дає правоохоронцям вилучення серверів? Як ставляться до такої практики експерти, представники сектору ІТ, юристи та представники МВС?

Іван Пєтухов, віце-президент Українського союзу промисловців та підприємців з питань інформаційних технологій

В секторі ІТ рейдерське захоплення у нас носить інший характер. Необов'язково захоплювати твої активи або захоплювати щось ще. Можна створити тобі труднощі.

Є молоді швидкозростаючі компанії, які хочуть швидше просунутися. Можна ж дуже просто вчинити: заблокувати за допомогою державних органів і служб роботу компанії і отримати на якийсь час для себе преференції.

Якщо подивитися по ІТ-сектору, то у нас з початку року вже близько десятка таких випадків. Це і вилучення та повернення серверів у Волі-кабель, та інші подібні випадки: Rozetka.com.ua, ex.ua, велика кількість таких випадків.

Що потрібно робити?

Є проблеми, і в першу чергу вони перебувають у законодавчій площині — не тому, що потрібно нові закони випускати, потрібно просто дотримуватися старих. Існує конвенція про кібербезпеку, я думаю, вона має пріоритетне право.

Не потрібно нічого заарештовувати і вивозити — це не дає ніякого ефекту. Достатньо взяти інформацію, зняти необхідну інформацію відповідно до чинного законодавства.

Наше завдання і завдання комісії при УСПП — щоб таких помилок [вилучень серверів] не було, щоб все було в правовому полі. Тоді й імідж нашої країни буде хороший, і ми не будемо втрачати в рейтингу інновацій та інвестиційної привабливості.

Дмитро Гадомський, адвокат, партнер практики IT і медіаправа АТ «Юскутум»

Вконтакте — це останній цікавий приклад вилучення серверів. До цього вилучалися сервери у ex.ua, у ІТ-компаній, у інтернет-магазинів сервери. Покажіть мені хоча б один вирок суду, в якому б робилося посилання на те, що з цих серверів зняли сліди злочинів. Немає жодного такого вироку, в якому ці сервери використовувалися б як доказ. А скільки років їх вже вилучають…

Йде розслідування, у процесі цього розслідування вилучаються сервери і блокуються рахунки. По суті, припиняється діяльність бізнесу — таке було в 90-х роках, порушувалася кримінальна справа і переривалася робота компанії внаслідок таких заходів. Зараз відбувається те ж саме, тільки вилучення сервера — це не просто вилучення комп'ютера, це фактично блокування роботи компанії.

Про що може йти мова, коли просто рішенням слідчого судді вилучаються сервери? Тут [в Україні] ніхто дані зберігати не буде? [Щодо дій МВС] Прийдіть, попросіть інформацію, попросіть зняти її, я думаю, що компанія дала б цю інформацію. Якщо питання інформації, то навіщо вилучати ці сервери?

Денис Овчаров, адвокат, партнер практики правової безпеки бізнесу АТ «Юскутум»

Процедура вилучення серверів ніде не прописана, ось в цьому зараз особливість, і я вважаю, що необхідно вносити зміни до чинного законодавства. А взагалі чи потрібно на сьогоднішній день вилучати сервери? Чи немає іншої альтернативної процедури, яка дозволить все це зробити безболісно? Тому що ті ж самі експертизи, на які забрали сервери ВКонтакті, займуть мінімум півроку.

Тут потрібно розуміти, що всі працюють в нашій країні законно, принаймні, так думають. Але убезпечити потрібно себе іншими способами. Не чекати, коли до вас прийдуть, а розуміти, що до вас можуть прийти і забрати. А щоб у вас нічого не забрали, потрібно нічого не зберігати.

Руслан Гаврилюк, представник Департаменту МВС по боротьбі з економічною злочинністю

Рішення [про вилучення серверів] приймають слідчі органи в залежності від кримінального провадження і досудового розслідування. Якщо в цьому є необхідність, про це приймає рішення слідчий, а коментувати слідчу дію я не в праві.

Це, напевно, треба законодавчо врегулювати це питання в плані того, чи потрібно дійсно їх вилучати. Але як доказова база вони необхідні.

— Чи використовуються вони як докази?

— Обов’язково. Проводяться дослідження експертні та інші дії, які потрібні для досудового розслідування, для доведення справи до суду.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...