• Права людини у внутрішній боротьбі за владу в Китаї - як гральні карти

  • Середа, 16 травня 2007 року

Китай - за декілька днів до візиту прем'єра Вень Цзябао до Японії, відомий адвокат - правозахисник Гао Чжишен прорвав інформаційну блокаду і зумів зв'язатися із своїм давнім другом і прихильником Ху Цзя. Ця подія знову привернула увагу міжнародної громадськості до прав людини в Китаї.

Того ж дня, китайські джерела заявили, що губернатор району Хайдін, Чжоу Лянло був арештований за внутрішнім наказом Партії за привласнення земель незаконним шляхом. Вважають, що Чжоу є сподвижником члена Постійного комітету чинного політичного відділу, Цзя Цінліня.

Арешт Чжоу примушує освіжити в пам'яті пониження на посаді колишнього глави партії в Шанхаї Чень Лян'ю у 2006 році.

Несподівана публікація новин Гао

У Гао не було ніякого зв'язку із зовнішнім світом протягом восьми місяців з часів його секретного викрадення у серпні 2006 року. В грудні 2006 року, Гао був притягнутий до суду за закритими дверима і засуджений до трьох років тюремного ув'язнення у звинуваченні в диверсії з п'ятирічним відстроченням, після чого його повернули додому і разом зі всією сім'єю помістили під домашній арешт.

Згідно з листом Гао і розслідуванням добровольців правозахисників з міста Пекіна, понад сотня міліціонерів, агентів у цивільному і співробітників відділу безпеки працюють цілодобово, щоб відгородити всю сім'ю Гао від зовнішнього світу. Ху Цзя, який допоміг Гао опублікувати на цей раз його історію, тепер також знаходиться під суворим наглядом, як активіст-правозахисник з тривалим стажем.

Багато людей ставляться до публікації новин про Гао, як до дива. Історія Гао - історія викрадення, тортур, і погроз сім'ї та родичам з метою зламати його волю - привернула увагу міжнародних ЗМІ. Це призвело до міжнародного протесту напередодні та під час візиту Веня до Японії.

Арешт Чжоу Лянло

Чжоу, чиновник середнього рівня, знаходився у критичному стані. Його заарештували за наказом Партії - системи кадрового контролю позакитайської юридичної системи. Під час переслідування Фалуньгун, юридична система Китаю зазнавала маніпуляцій фракції Цзяна, що привело до повної корумпованості й абсолютного підпорядкування Цзяну. Згідно із ЗМІ материкового Китаю, зокрема, журналу Цайцзін, багато чиновників високого рівня було залучено в цю справу. Багато хто вважає, що арешт Чжоу є знаком ще однієї боротьби між фракціями Цзяна, Ху і Веня.

Сигнали боротьби

16 березня, під час прес-конференції Китайського конгресу, один журналіст задав Веню питання, як ефективно зупинити корупцію (обмін грошима і владою) в уряді.

Після деякої паузи, Вень відповів: «Ми повинні визнати, що в даний час проблема корупції все посилюється, і багато чиновників високого рангу замішано в ній. Головна на те причина - перевантаженість влади і відсутність ефективного контролю та обмежень».

Вперше головний лідер режиму визнав серйозність корупції в Китаї. Вень відповів після паузи, по чому можна судити, що його відповідь було добре продуманою, і не була висловлена легковажно. Насправді, згідно з аналітиками, це є сигналом того, що Ху Цзіньтао і Вень Цзябао хочуть використати антикорупційну кампанію, щоб завоювати прихильність людей і завдати жорстокого удару фракції Цзяна.

Немає жодного чиновника, який був би чистий, антикорупційна політика  служить лише інструментом політичної боротьби.

Вважають, що член Постійного комітету чинного політичного відділу Цзя Цінлінь будучи вагомою фігурою у фракції Цзяна, замішаний у випадках контрабанди під час перебування його на посаді губернатора провінції Фуцзянь (Fujian). Оскільки головний підозрюваний Лай Чансін втік до Канади, цей випадок привернув багато уваги. Зараз Лай все ще в Канаді, він намагається отримати статус біженця, заявляючи, що він став жертвою  політичної боротьби.

Замість того, щоб потрапити під розслідування, Цзя швидко просунувся службовими східцями під захистом Цзяна, а його зграя послідувала за ним до Пекіна. Прикладом може служити найкрупніший забудовник приватної нерухомості у Фуцзяні, Хуан Жулунь, який успішно отримав права забудовувати найперспективнішу ділянку землі в районі Хайдін міста Пекін, губернатором якого був Чжоу Лянло.

Якби Чжоу визнав свій злочин, його безпосередній начальник, член постійного комітету чинного муніципального комітету Пекіна і глава Партії району Хайдін, Тань Вейке, став би наступною мішенню. Тань був секретарем Цзя Цинліня, коли вони знаходилися ще в провінції Фуцзянь.

Подібний скандал відбувся у 2006 році під час пониження на посаді глави шанхайської партії Чень Лян'ю, тоді колишній секретар Ченя Цінь - у минулому губернатор району Баошань в Шанхаї почав боротьбу. Тань Вейке і Цзя Цінлінь мали схожі стосунки.

Відповідь фракції Цзяна

Очевидно, фракція Цзяна вловила прихований натяк відповіді Веня на прес-конференції. Згідно з журналом Ченмін (Chengming Magazine) від 1 квітня, під час щотижневої зустрічі політбюро відбулася гостра дискусія з приводу промови Веня. Цзя Цінлінь, Цзен Цінхун і Лі Чанчунь розкритикували відповідь Веня перед ЗМІ, оскільки вона не була обговорена всередині керівної групи і поставила головне керівництво в незручну ситуацію.

Згідно із звітом журналу Ченмін, звичайне щотижневе засідання триває дві години, тоді як ця зустріч тривала п'ять годин.

Публікація новин про Гао Чжишена не була випадковістю. Тоді як Ху Цзіньтао і Вень Цзябао прагнули привернути на свою сторону громадськість, Цзен Цінхун також один із постійних членів політбюро, який контролює секретну службу безпеки Китаю, скористався адвокатом Гао, дозволивши йому опублікувати свою історію, щоб відвернути увагу і охолодити очікування громадськості щодо Ху і Веня.

Кожного разу, як Ху і Вень їздили за кордон, фракція Цзяна і Цзена додавала проблем, або відверто пригнічувала рух за права людини на материку, щоб  опублікувати повідомлення про те, що питання прав людини в Китаї все ще погіршуються всередині Китаю, або використовуючи систему секретної служби, щоб під їхнім управлінням створити проблеми у відвідуваній країні, як, наприклад, здійснення тиску на відвідувану країну, щоб ті блокували протест Фалуньгун або навіть заарештовуючи послідовників Фалуньгун без будь-якої на те причини. На цей раз все повторюється, Цзен хоче створити конфлікт між Венем і громадськістю, публікуючи інформацію Гао.

Насправді, Цзен користувався схожою тактикою в 2006 році, коли все міжнародне співтовариство звернуло увагу на видаляння органів у практикуючих Фалуньгун, вимагаючи провести незалежне розслідування всередині Китаю. Адвокат Гао був раптово арештований. Згідно з безліччю звітів, Цзен і його відділ секретної служби стояли за цим арештом.  Це називається «Відрізувати хвіст, щоб врятувати життя», метою було відвернути міжнародну увагу і тиск.

Чжан Хайшань. Велика Епоха

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...